Praha - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) zatím neodvolá z funkcí čtyři pražské státní zástupce, na které podal kárné žaloby kvůli kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS). Agentuře Mediafax to v pátek potvrdil Jiří Hovorka z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.
"Pan ministr se v této věci písemně dotázal nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, zda by měla být v souvislosti s podáním kárných žalob využita další personální opatření," uvedl Hovorka a připojil: "Nejvyšší státní zástupce panu ministrovi odpověděl, že dočasné zproštění výkonu funkce státního zástupce nenavrhuje."Podle Zemana je podání návrhů na zahájení kárného řízení dostatečné a odpovídá míře závaznosti jednání uvedených státních zástupců. "Jiří Pospíšil, který návrhy na zahájení kárného řízení podal právě na základě Zemanova podnětu, tento názor respektuje a nebude tedy činit další kroky," dodal Hovorka.Kárné žaloby na Vlastimila Rampulu, Libora Grygárka, Ladislava Letka a Marcelu Kratochvílovou podal Pospíšil minulý týden.Letko byl v případu MUS dozorový státní zástupce. Ostatní obvinění byli jeho nadřízení a dostatečně ho nekontrolovali. Kratochvílová byla kvůli kauze už sesazená z vedení odboru závažné hospodářské kriminality. Libor Grygárek je náměstkem vrchního státního zástupce v Praze Stanislava Mečla, který ho už dříve vyzval k rezignaci kvůli jeho schůzkám s vlivným podnikatelem Romanem Janouškem. Vlastimil Rampula byl vrchním státním zástupcem v Praze, nahradil ho současný vrchní zástupce Mečl.Švýcarští vyšetřovatelé zablokovali přes 12 miliard korun, jež ve švýcarských bankách zadržela policie kvůli praní špinavých peněz při privatizaci českých dolů. MUS byla zprivatizována svým managementem koncem devadesátých let. Existuje podezření, že manažeři firmy v roce 1998 společnost ovládli prostřednictvím peněz, které předtím nezákonně odčerpali přímo ze samotné MUS.Kvůli průtahům, které nyní vyšetřuje i policie, český stát zareagoval pozdě a na konci loňského roku švýcarské úřady odmítly prominout lhůty pro účast v řízení.
Související
Sklapla klec: Švýcarská policie zadržela Petra Krause z kauzy MUS
V kauze Mostecké uhelné čelí žalobě šest lidí, mezi nimi i exnáměstek ministra průmyslu
kauza mus , Jiří Pospíšil , státní zástupci
Aktuálně se děje
včera
Trump slíbil zrušení cel na whiskey. Zásluhy připsal králi Karlovi
včera
Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha
včera
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
včera
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
včera
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
včera
Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje
včera
Spotify se snaží upozornit na hudbu od AI. Experti ale varují
včera
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
včera
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
včera
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
včera
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
včera
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
včera
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
včera
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
včera
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
včera
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
včera
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
včera
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
2. května 2026 21:57
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
2. května 2026 21:04
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
Tuzemská hokejová sezóna sotva skončila, v klubech se ale nezahálí a už se začínají připravovat na další sezónu. Platí to i pro brněnskou Kometu, která se stala dalším extraligovým klubem, který v těchto dnech oznamuje novinky nejen ve svém kádru, ale i v realizačním týmu. I tady totiž dochází ke změně na trenérských postech. Na trenérskou lavičku se totiž vrací po pěti letech klubový majitel Libor Zábranský, jemuž budou asistenty trenéři, kteří v uplynulé sezóně 2025/26 vedli Brno jako hlavní stratégové – Kamil Pokorný a Jiří Horáček. Coby další asistent se k nim ještě přidává Martin Erat.
Zdroj: David Holub