Praha - Výroky ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) jsou nepovedené, nepromyšlené a neprofesionální. Na úterní tiskové konferenci to řekl premiér Petr Nečas (ODS) s tím, že zejména ministr zahraničí by měl zvažovat své komentáře, které mají vliv na mezinárodní pozici Česka.
"Výroky ministra zahraničí Karla Schwarzenberga jsou nepovedené, nepromyšlené a neprofesionální. Kdyby nebyl ministr zralý muž, řekl bych dokonce, že jsou dílem mladické nerozvážnosti," řekl na tiskové konferenci premiér Petr Nečas v reakci na úterní ostrá vyjádření šéfa české diplomacie. Toho rozezlilo, že Nečas na eurosummitu v Bruselu prozatím za Česko odmítl přístup k fiskální unii, což podle ministra zahraničí zemi poškodí a zesměšní.Nečas kritiku předsedy koaliční TOP 09 odmítá a doufá, že se Schwarzenberg k podobným výrokům znovu neuchýlí. "Pokud by měla být taková vyjádření standardem, roste tu problém. Speciálně ministr zahraničí by měl zvažovat své komentáře. To nejsou výroky z vesnické tancovačky někde v Čimelicích," doplnil Nečas s tím, že veřejná vystoupení ministra zahraničí mají nejen vnitropolitický vliv, ale dopadají i na mezinárodní vztahy.Nečas také připomněl, že na jednání do Bruselu letěl s jasně vymezeným mandátem, který vyplynul z jednání vlády. "Včera, na jednání Evropské rady, jsem postupoval přesně s mandátem a s rámcovou pozicí, které schválila vláda 18. ledna všemi svými členy, a to včetně ministrů za TOP 09. Od tohoto mandátu jsem se neodchýlil ani o jediný milimetr," zdůraznil premiér.Do Schwarzenberga se na tiskové konferenci Nečas opřel hned několikrát, kromě zmiňovaných výroků poukázal na "lajdácký" způsob, kterým ministr údajně přistupuje k jednáním Rady pro všeobecné záležitosti. "Tato jednání předcházejí jednáním Evropské rady a já v poslední době s rozpaky sleduji, že český ministr se radami opakovaně promlčí. To podle mě není dobrá taktika," vytknul ministrovi Nečas.
Související
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
Nečas, Nagyová a Boček jsou vinní v kauze trafik pro poslance ODS, rozhodl soud
Petr Nečas , Karel Schwarzenberg
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem
před 3 hodinami
Starmer podlehl masivnímu tlaku a v pondělí rezignuje, domnívá se britský tisk
před 4 hodinami
Všichni chtějí, abych zemřel, prohlásil Babiš. Přiznal, že ve vládě nemá kompetentní ministry
před 5 hodinami
Jak zvládnout horké počasí, nastavit klimatizaci a co si obléci? Lékaři vydali návod na tropická vedra
před 6 hodinami
Jak dokázaly ukrajinské drony proniknout ruskou protivzdušnou obranou?
před 8 hodinami
Život se Britům po brexitu zhoršil, chtějí se vrátit do Unie. Co si o tom myslí obyvatelé EU?
před 9 hodinami
Zelenskyj potvrdil útok na ruskou ropnou rafinérii. Drony uletěly více než 2 000 kilometrů
před 10 hodinami
Ve Švýcarsku dnes mají začít přímá jednání mezi Spojenými státy a Íránem
před 12 hodinami
Počasí příští týden: Tropické teploty zůstanou, každý den mohou překonat třicítku
včera
Kreml rázně odmítl evropská ultimáta. Varoval před zahájením masivních úderů
včera
Domácí Mexiko si zajistilo postup ze skupiny. Kanada zase pro změnu rozdrtila Katar
včera
Trump stupňuje konflikt s Itálií. Meloniová mu vzkázala, ať se stará o sebe
včera
Zelenskyj dal Bělorusku ultimátum: Do týdne stáhne z hranic ruské armádní vybavení
včera
Írán uzavírá Hormuzský průliv. Obvinil USA a Izrael z porušení mírové dohody
včera
Trumpův ministr financí označil Zelenského za parchanta a Mr. Beana na cracku
včera
Rusko se obává dalšího útoku Ukrajiny. Nasadilo další systém Pantsir
včera
Počasí: Silné bouřky dorazily do Česka. Na západě padají dvoucentimetrové kroupy
včera
Příměří dlouho nevydrželo. Izrael opět útočí v Libanonu
včera
Británií zmítá hluboká politická krize. Všichni chtějí konec Starmera, ten rezignaci odmítá
včera
Izrael a Hizballáh dosáhly dohody o příměří
Spojené státy oznámily, že Izrael a hnutí Hizballáh dosáhly dohody o příměří. Toto oznámení přišlo po vlně intenzivních izraelských náletů v jižním Libanonu, které si vyžádaly 47 lidských životů. Nová dohoda reaguje na vážné obavy, že pokračující střety – při nichž Hizballáh v Libanonu zabil také čtyři izraelské vojáky – by mohly zcela podkopat širší dohodu o ukončení války mezi Spojenými státy a Íránem.
Zdroj: Libor Novák