Praha - Německá kancléřka vyjádřila podporu myšlenkám, které obsahuje dopis volající po dokončení vnitřního trhu Evropské unie a zvýšení konkurenceschopnosti EU. Po návratu z neformální večeře to v noci na pátek uvedl český premiér Petr Nečas (ODS), o fiskálním paktu podle něj řeč nebyla.
List podepsaný už 13 unijními státy je adresovaný předsedovi Evropské rady Hermanu van Rompuyovi a předsedovi Evropské komise Josému Manuelu Barrosovi.
Pod iniciativou, která odešla do Bruselu v pondělí, jsou podpisy předsedů vlád České republiky, Estonska, Finska, Irska, Itálie, Lotyšska, Nizozemska, Polska, Slovenska, Španělska, Švédska a Velké Británie. Ve čtvrtek se k nim připojila také Malta.
Dopis má před jednáním Evropské rady, které proběhne 1. a 2. března v Bruselu, apelovat na Barrosa a Rompuye, aby jimi řízené instituce vyvinuly větší úsilí pro přijetí a aplikaci opatření nezbytných pro úspěšné dokončení vnitřního trhu. Identifikuje přitom osm hlavních oblastí, ve kterých je podle podepsaných zemí nutné pokročit dále.
Premiér Nečas připojil i další podrobnosti ke čtvrtečnímu setkání, které proběhlo na zámku Meseberg zhruba 70 kilometrů severně od Berlína. "Na schůzce s německou kancléřkou a s předsedy vlád Irska a Lotyšska jsme neformálně probírali naše představy o budoucí roli jednotlivých evropských institucí, modelech další evropské integrace a zmínili jsme i vývoj v eurozóně," uvedl předseda české vlády. "Vyjádřil jsem svůj názor, že je třeba, aby se Evropská unie vrátila k dokončování vnitřního trhu, který stagnuje. Zmínil jsem se také o nutnosti posílení demokratické legitimity rozhodování v Evropské unii, mimo jiné posilováním role Evropské rady, která ovšem musí fungovat lépe než doposud," zmínil Nečas.
Mezi dalšími tématy byla budoucnost eurozóny a eura v následujícím desetiletí. "Zde jsem vyjádřil náš zájem na stabilizaci eurozóny. Euro nemůže přežít, pokud se eurozóna nestane skutečnou fiskální unií a unií konkurenceschopnosti," prohlásil šéf české vlády. "Současně je však třeba si přiznat, že tento vývoj výrazně promění její podstatu, a je proto legitimní vést celonárodní debatu o našem vztahu k euru a jeho přijetí za těchto nových podmínek, které mění obsah závazku z doby přistoupení k EU," dodal. Podle Nečase z diskuse přesto nevzešlo žádné společné prohlášení ani společný postoj. Fiskální pakt, k němuž se zatím Česká republika a Velká Británie jako jediné dvě unijní země odmítly připojit, podle něj nebyl hlavním důvodem schůzky a nikdo se o něm ani nezmínil.
Související
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
Nečas, Nagyová a Boček jsou vinní v kauze trafik pro poslance ODS, rozhodl soud
Aktuálně se děje
včera
Kreml může převzít budovy, které majitelé neochrání před ukrajinskými útoky, schválil Putin
včera
Už není cesty zpět. Extrémní počasí vyjde EU na desítky miliard, musí začít jednat hned
včera
Zemřela Dolly Parton. Nejslavnější country zpěvačku všech dob proslavily hity I Will Always Love You a Jolene
včera
Trumpovi se nelíbí kanadské sbližování s Čínou. Hrozí zavedením stoprocentních cel
včera
V Moskvě v tichosti přistálo americké letadlo se šéfem CIA na palubě. USA i Rusko mlčí
včera
Čína se oficiálně postavila za Írán. USA otevřeně hrozí odvetou za sankce
včera
USA hrozí spojencům Íránu sankcemi. Oči všech se upírají k Číně
včera
Už to není Palestina ani Írán. Netanjahu vytáhl krátce před volbami nového úhlavního nepřítele
včera
Vyšší úmrtnost už měl jen covid. Červnové a červencové extrémní počasí má v Evropě desetitisíce obětí
včera
I Kanada má svá esa v rukávu. Jak zareaguje na Trumpovu obchodní válku?
včera
"Novinářské kachny." Peskov odmítl zprávy o chystané mobilizaci
včera
Němečtí vyšetřovatelé objevil u letiště v Lipsku třetí dron s výbušninou
včera
Trumpova mocenská představa narazila na tvrdou realitu. Po Íránu se ho nezalekla ani Kanada
včera
Počasí do konce září: Léto se chýlí ke konci, tropy vystřídá ochlazení
24. srpna 2026 22:00
Závod o dobytí vesmíru zpomaluje. Čína odložila misi zaměřenou na hledání vody na Měsíci
24. srpna 2026 20:49
Masivní požáry už zasáhly i USA. Z Nevady utíkají před plameny desetitisíce lidí
24. srpna 2026 19:36
Oceány jsou nejteplejší v historii. Dopady už brzy pocítí celý svět
24. srpna 2026 18:19
Vláda chystá rozsáhlou reformu odměňování státních zaměstnanců
24. srpna 2026 17:06
Největší řeka v EU vysychá. Politici nemají žádný plán, co s tím
24. srpna 2026 15:45
Zelenskyj požádal USA o střely do Patriotů. Pence přišel s jiným návrhem
Bývalý americký viceprezident Mike Pence po své návštěvě Kyjeva uvedl, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádal Spojené státy o poskytnutí přibližně pěti procent z jejich zbývajících zásob systémů protivzdušné obrany Patriot. Ukrajinská hlava státu se obává nadcházejícího zimního období a očekává, že Ruská federace obnoví masivní útoky na energetickou infrastrukturu země.
Zdroj: Libor Novák