Praha - Někdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) nyní nehodlá skládat poslanecký mandát. V minulých dnech byly zveřejněny starší odposlechy rozhovorů Béma a lobbisty Romana Janouška, které naznačují lobbistův výrazný vliv na dění v metropoli. Osobní odpovědnost - včetně možného odchodu z Poslanecké sněmovny - Bém prý vyvodí, až pokud se ukáže, že porušil zákon. Bém to uvedl v textu, který napsal pro Hospodářské noviny (HN) a ze kterého části citoval server iHned.cz.
"Pokud se prokáže z konkrétních, byť ilegálně pořízených a 'vykupčených' odposlechů, že jsem se dopustil porušení zákona, vyvodím z toho osobní odpovědnost. Třeba i složením poslaneckého mandátu," napsal podle iHned.cz někdejší pražský primátor. Odposlechy z roku 2007 zveřejňuje deník Mladá fronta Dnes (MfD). Jejich obsahem se již začala zabývat policie. Případ chce s Bémem řešit rovněž premiér a předseda občanských demokratů Petr Nečas. O Bémovi a aféře s odposlechy dnes jedná pražská ODS, věcí by se mělo rovněž zabývat grémium celorepublikové ODS. Bém však píše, že nehodlá mandát skládat dopředu a "utíkat jako uličník s absurdním přiznáním na čele". "Naopak, budu bojovat do posledních dechu. Koneckonců, na to jsem byl vždycky zvyklý. Ať už na Everestu, nebo v české politice," napsal bývalý primátor a horolezec v textu pro HN. Podle MfD nahrávky mohla pořídit Bezpečnostní informační služba (BIS), jisté prý je, že se k nim v roce 2009 dostala bezpečnostní agentura ABL tehdy vlastněná nynějším šéfem poslaneckého klubu vládních Věcí veřejných Vítem Bártou. Bém v textu pro HN připustil, že Janoušek magistrátní zakázky ovlivňoval, ale nespatřuje v tom nic divného. "Nejspíše se snažil některé zakázky ovlivnit, stejně jako stovky dalších zakázky jiné. Ale připisovat mu omnipotentní, 'magickou moc' lorda Voldemorta je opravdu nejenom absurdní, ale také směšné," napsal Bém. Přezdívku "lord Voldemort" či "Ten, jehož jméno se nesmí vyslovit" odkazující na záporného hrdinu série příběhů o kouzelníkovi Harrym Potterovi, si Janoušek před lety získal od svých pražských oponentů právě pro svou roli "šedé eminence" v pozadí pražské politiky. Bém v textu pro HN zopakoval svůj negativní názor na samotnou existenci odposlechů, označil je za "svinstvo, brutální a neuvěřitelný zásah do soukromí".
Související
Bém se vrací na magistrát, bude mít místo v protidrogové komisi
Bém vzkázal soudu, že odposlechy s Mazánkem a Kolibříkem jsou zfalšované
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Sarah Fergusonová řeší dilema. V USA chtějí kvůli Epsteinovi rozhovor i svědectví
před 2 hodinami
Zemřela Božena Jirků, stála za Nadací Charty 77 a Kontem Bariéry
před 3 hodinami
Vražda v Prostějově. Obviněný je podezřelý i z dalších sedmi trestných činů
před 3 hodinami
Jarní počasí se v dubnu vrátí, naznačuje výhled. Bude až 16 stupňů
před 4 hodinami
Novinky k pardubickému případu. Policie zadržela první údajné pachatele
před 5 hodinami
Hrozí slovinský scénář? Zjistili jsme, jak to v Česku vypadá s pohonnými hmotami
před 5 hodinami
Dva miliony dolarů za plavbu? Írán údajně zpoplatnil průjezd Hormuzským průlivem
před 6 hodinami
Oligarchie, korupce, potlačování odpůrců. Macinka táhne Česko špatným směrem, podporou Orbána velebí kolaboraci a ruské praktiky
před 8 hodinami
„Budeme bojovat až do úplného vítězství.“ Írán odmítá jakoukoliv dohodu s USA
před 9 hodinami
Pákistán chce zprostředkovat rozhovory USA s Íránem. Hlavním vyjednavačem má být Vance
před 9 hodinami
Jeho díla chrání vlády i ničí skartovačky. Legendární umělec Banksy byl po 25 letech odmaskován
před 10 hodinami
Ruská armáda zahájila na Ukrajině rozsáhlou jarní ofenzívu
před 11 hodinami
Další podezření na únik informací: AfD může předávat citlivé dokumenty o Ukrajině Kremlu
před 12 hodinami
„Normální součást diplomatické praxe.“ Maďarsko je překvapeno, že s Lavrovem nekomunikují i další ministři
před 13 hodinami
Jednáme s Íránem, jsme na prahu dohody, prohlásil Trump. Lži a manipulace s ropnými trhy, reaguje Teherán
před 13 hodinami
Trump nutně potřebuje válku s Íránem ukončit. Nemá ale jak
před 15 hodinami
Počasí se o víkendu ochladí, místy bude pršet
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
včera
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
Americký prezident Donald Trump vystoupil s prohlášením, které zásadním způsobem mění pohled na aktuální blízkovýchodní krizi. Podle jeho slov Spojené státy navázaly přímý a intenzivní kontakt s vysoce postaveným představitelem íránského režimu. Hlavním motivem těchto rozhovorů je nalezení cesty k okamžitému ukončení válečného konfliktu, přičemž obě strany údajně projevují silnou vůli k dosažení shody.
Zdroj: Libor Novák