Praha - Ve slovní přestřelku se zvrtla dnešní podvečerní debata ve sněmovně nad vládním návrhem na zvýšení daně z přidané hodnoty a dalších úsporných opatření. Ve sporu o zodpovědnost za potíže s čerpáním evropských dotací prohlásil ministr financí Miroslav Kalousek, že zástupci ČSSD v krajích "kradou, ani poledne nedrží". Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) jeho slova označil za naprosto neuvěřitelnou nestoudnost.
Zaorálek předtím s odvoláním na zprávu Evropského účetního dvora konstatoval, že Evropská komise zastavila letos v březnu proplácení evropských dotací kvůli selhání auditního orgánu ministerstva financí. Současně varoval před dalšími ztrátami. A z odpovědnosti za tento stav obvinil právě Kalouska. Kalousek se ale důrazně ohradil. "To myslíte vážně, že mě voláte k odpovědnosti? Vaši lidé v krajích kradou, ani poledne nedrží. A vy z toho viníte ministra financí?" otázal se Kalousek. Vyzval Zaorálka, aby se přihlásil k zodpovědnosti za to, že členové ČSSD na krajských úrovních "kradou, ani poledne nedrží", a tím snižují důvěru Evropské komise v Českou republiku. Do debaty se zapojil i předseda kontrolního výboru a předseda KSČM Vojtěch Filip. "Pane ministře, nelžete!" vyzval Kalouska a připomněl mu, že ho ohledně kontroly ze strany účetního dvora informoval už loni v prosinci. "Už toho mám fakt dost!" ulevil si předseda KSČM. Na jeho slova reagoval předseda vlády Petr Nečas. "My toho máme taky dost," podotkl. "Už máte po sjezdu, tak už tady nemusíte křičet," vzkázal Filipovi. Narážel tak na květnový sjezd komunistů v Liberci, kde Filip obhájil svoji předsednickou funkci a bude v ní působit další čtyři roky.
Související
Někdejší lídr komunistů Filip se omluvil Fajtovi za výrok o dluzích
Filip a zbytek vedení KSČM kvůli prohraným volbám rezignovali
Vojtěch Filip (KSČM) , Petr Nečas , Miroslav Kalousek
Aktuálně se děje
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
včera
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
včera
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
včera
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
včera
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
včera
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
včera
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
včera
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
včera
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
včera
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
včera
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
včera
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
včera
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
včera
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
První červencový víkend, který bude navíc prodloužený o pondělní státní svátek, se nezadržitelně blíží. Doprovázet ho nicméně má poměrně proměnlivé počasí. Teploty tentokrát zůstanou pod hranicí 30 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě