Praha - Vláda se bude zabývat zákonem, který by měl vyřešit problém s platy soudců, již ve středu, řekla ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09). Návrh na řešení přinese do vlády sama, chtěla by, aby byla další novela schválená do konce ledna.
"Navrhnu urychlené řešením. Tím je přijetí nového zákona nejpozději do konce ledna, který by ale platil retroaktivně už od začátku ledna," říká sama Müllerová, která chápe rozhodnutí politiků, kteří rozhodovali mezi zvýšením svých platů a problémem s platy soudců.
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) si přál, aby Poslanecká sněmovna schválila pozměňovací návrh Heleny Langšádlové (TOP 09), díky kterému se mohlo hlasovat o platech politiků a ostatních ústavních činitelů odděleně. Stejně si to představoval i poslanec Stanislav Polčák (TOP 09), který ale nakonec novelu zákona podpořil. Podle Polčáka bude muset vláda urychleně předložit nový návrh zákona a sněmovna by jej pak měla schválit podle paragrafu 90, tedy ve zrychleném procesu, kdy jedná o zákonu pouze jednou.
Opozice označila důsledky hlasování za mezinárodní ostudu, přestože se na něm sama podílela. "Hlasoval jsem proti návrhu. Soudci zřejmě od 1. ledna nebudou mít plat, nebo nebude možné jim ho vyměřit. Je to důsledek chaosu a nekompetentnosti této vlády," vysvětloval po jednání předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. Sociální demokracii návrh zákona rozdělil, pro hlasovalo 11 poslanců, stejný počet byl proti. Deset se jich zdrželo. "Rozumím všem, kteří zákon podpořili, protože chtěli zachránit situaci," bránil nejednotnost ČSSD Tejc.
Vláda předložila poslancům pět variant, jak mohou zvednout platy sobě a dalším ústavním činitelům. Rozpočtový výbor neschválil ani jednu, za to navrhl, aby poslanečtí asistenti dostávali peníze i po případném rozpuštění Poslanecké sněmovny a aby došlo ke zrušení zdanění poslaneckých náhrad, čímž by si zákonodárci ještě více přilepšili. Nakonec sněmovna celou novelu zákona zamítla, od ledna 2013 tak neexistuje platný zákon, který by vyměřil platy soudcům a státním zástupcům.
Související
První kroky koalice pro boj se suchem. Mají se vytipovat nejkritičtější místa
Vláda schválila koridory rychlovlaků na území Prahy
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Může Trump svévolně přejmenovat jezero? Pro své vlastní potřeby ano, jinde se nic nemění
před 1 hodinou
Co způsobilo tragické záplavy v Nepálu? Vyšetřovatelé mají první teorii
před 2 hodinami
Počty mrtvých po katastrofálních záplavách dál rostou. Čína kvůli obavám z provalení jezera zastavuje záchranné práce
před 3 hodinami
Norský král Harald V. zemřel
před 4 hodinami
Trump nařídil změnit název jezera Ontario na Americké jezero. Zvažuje přejmenování Atlantského či Tichého oceánu
před 6 hodinami
Počasí dnes: V Česku hrozí velmi intenzivní bouřky
včera
Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny
včera
Babiš jednal s předsedou Evropské rady Costou. Řešili spolu peníze
včera
U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce
včera
Česko čeká zatmění Měsíce. Bude výrazné, lákají astronomové
včera
Írán pohrozil útokem na Bulharsko
včera
Zemřel Ratko Mladić. "Bosenský řezník" byl jedním z největších válečných zločinců 20. století
včera
Norský král Harald je hospitalizován ve vážném stavu. Rodina se sjíždí do nemocnice, politici ruší program
včera
Soud v USA stanovil datum zahájení procesu se strůjci 11. září
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před silnými bouřkami
včera
Rusko kvůli střelám Storm Shadow vyhrožuje Británii údery na vojenské cíle
včera
Trump posílá k Íránu další letadlovou loď. Finanční síla USA vede zemi k velkému vítězství nad Íránem, tvrdí
včera
Po katastrofě v Nepálu se pohřešuje 1500 lidí. Počet mrtvých roste
včera
Politico: Šéf CIA letěl do Moskvy, aby Rusko varoval
včera
Počasí se první zářijový týden ochladí, místy i zaprší
Návrat do školních lavic s sebou přinese i postupné ochlazování a déšť. Teploty se z tropických třicítek, které nás čekají v závěru tohoto týdne, ochladí až na 21 stupňů.
Zdroj: Libor Novák