Jižní Čechy – Studenti Jihočeského kraje protestují již několikátý týden proti krajské koalici ČSSD s KSČM a především proti komunistce Vítězslavě Baborové ve vedení rezortu školství. V pondělí večer zahájili dokonce jednodenní hladovku. Poslanec ČSSD František Bublan se zamýšlí nad tím, že není hladovka jako hladovka.
Bublan uvádí, že hladovka trvající jeden den je vcelku snadno zvládnutelná a kolikrát i doporučovaná doktory. Hladovka je snad ve všech náboženstvích, kde je projevem oběti pro dobrou věc. Podle současného křesťanství by mělo být hladovění spojeno s dobrým skutkem, uvádí Bublan.
„Nevšiml jsem si, že by studenti spojili svůj protest s nějakou podobnou dobročinnou akcí. Hladovka či půst by neměl být nějakým sebemrskačstvím, ale skutkem, který přináší kousek dobra," píše poslanec.
Velkolepost protestu studentů, kterou způsobují média, může navíc škodit dobré myšlence. Hladovět by mohli studenti i anonymně, jako v roce 1978, kdy Hlas Ameriky a Svobodná Evropa vyzývaly k dvoudenní hladovce za uvězněného Václava Havla a devět chartistů. Hladovka probíhala anonymně a jednalo se o vnitřní oběť.
„Tehdy jsme hladovkou vyjádřili nesouhlas k tomu, že byli uvězněni lidé za svoje názory v nesvobodném režimu. Dnes studenti protestují ve svobodné době proti komunistické radní, která má jiné názory než oni. My jsme protestovali proti tomu, že tehdejší nesvobodný režim udělal špatnou věc a nerespektoval svobodné myšlení a svobodné projevy. Studenti protestují proti někomu, kdo ještě nic neudělal, byl svobodně zvolen, ale má jiné myšlení," dodává Bublan.
Související
Exministr Bublan v Radě ÚSTR? U poslanců prošel, na řadě je Senát
Rada ÚSTR zatím doplněna nebude, nominanti nezískali dost hlasů
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Mohli jste zachránit životy, kritizuje Zelenskyj spojence po útoku na Kyjev
před 1 hodinou
Do Británie doputovala krásná zpráva z Portugalska. Eugenie porodila holčičku
před 1 hodinou
Policie zahájila trestní řízení kvůli nehodě poslance Filipa Turka
před 2 hodinami
Trump stále nevylučuje další použití síly proti Íránu
před 3 hodinami
Česko opět zasáhnou silné bouřky. Hrozit budou i ráno a dopoledne
před 4 hodinami
Policejní pátrání na jezeře Most. Dva lidé se pohřešují po úterní bouřce
před 5 hodinami
Trumpovi chodil ozbrojený muž po golfovém hřišti. Našly se u něj zbraně
před 5 hodinami
Česko netrápí jen tropy. V Praze a dvou krajích se vyskytuje smog
před 6 hodinami
Kyjev čelil raketám a dronům. Nejméně 14 mrtvých, další lidé jsou zranění
před 7 hodinami
EU zpřísňuje Ukrajincům podmínky pro dočasnou ochranu. Problém hrozí zejména mužům
před 8 hodinami
Horké letní počasí má úřadovat i po víkendu, naznačuje výhled
včera
Knížákova rehabilitace se bude řešit u soudu. Umělec dříve narazil
včera
Vlaky mezi Kolínem a Kutnou Horou zrychlí a přestanou ovlivňovat provoz na koridoru
včera
Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby
včera
Morava hlásí poprvé přes 40 stupňů. Nejtepleji ale bylo v Plzni
včera
Požár na Benešovsku se rozšířil i na chatky. Platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Hansardův pohřeb byl plný hudby. Vystoupila i Markéta Irglová
včera
Neumím si to představit. Macinka promluvil o Pavlovi a dalším summitu NATO
včera
Dočkala se. Su Ťij se dočkala první návštěvy po více než dvou letech
včera