Milé kandidátky, víte, že se nejedná o středoškolskou olympiádu?

Praha – Na internetu se objevily výzvy, aby se kandidáti, kteří nemají dle předvolebních průzkumů přílišnou šanci dostat se do druhého kola prezidentské volby, vzdali kandidatury. Tím by umožnili zvýšit preference kandidátů, kteří by mohli svést rovný souboj o Hrad s Janem Fischerem a Milošem Zemanem. Někteří z kandidátů tuto výzvu zcela odmítli.

„Fischerová má právo kandidovat na prezidentku republiky stejně jako Zuzana Roithová, kterou bych si na Hradě i docela přál. Volit ovšem nebudu ani jednu, a nedoporučuji to ani příznivcům obou dam, ba ani jejich přátelům nebo jim samotným," uvádí na blogu Aktuálně.cz šéfredaktor kulturního měsíčníku RozRazil Petr Minařík.

Fischerovou Minařík popisuje jako člověka plného dobra. Zdůrazňuje však: „dobrem bychom ovšem neměli zničit možnost zlikvidovat zlo." Fischerová se nechce vzdát kandidatury na prezidentku, aby nezklamala ty, kteří ji podpořili, „jenže její dobrovolníci a podporovatelé tu pak spolu s námi budou žít pod Milošem Zemanem, dobrákem opoziční smlouvy, a bude po legraci," dodává Minařík.

Zuzana Roithová zase chce ukázat, že KDU-ČSL má na české politické scéně stále své místo. Podle Minaříka však odvedení hlasů od těch, kteří mají skutečně šanci uspět, povede k tomu, že vyhraje Miloš Zeman a jako prezident se bude snažit prosadit většinový volební systém o dvou stranách bez lidovců.

„Kandidátky Fischerová a Roithová musí přece vědět, že vstoupily do politického zápasu, nejde o středoškolskou olympiádu, kde je radost z každého umístění; vítěz bere vše. Je velmi pravděpodobné, že příštím prezidentem bude Miloš Zeman, který to dobré ve svém životě vykonal na stránkách Technického magazínu v osmdesátých letech, pak už následovala jen tichá či otevřená podpora klausovského klondyku," píše Minařík.

A k druhému kandidátovi Janu Fischerovi, kterému předvolební průzkumy přiřkli velmi nadějnou pozici, dodává: „prožil konec normalizace v KSČ, nikoliv z přesvědčení, ale kvůli kariéře, jak nás uklidňuje, aby svou životní pouť završil posluhováním Mirku Topolánkovi a Jiřímu Paroubkovi, za což ho nepochopitelně český národ zbožňuje a jednou mu dá na hrob vytesat zlaté úřednické klopy."

Související

Fischerová, Táňa

Poslední rozloučení s Táňou Fischerovou (†72). Na pohřeb dorazila řada umělců a politiků

Zaplněná velká obřadní síň strašnického krematoria v Praze se dnes potleskem rozloučila s Táňou Fischerovou, která zemřela loni 25. prosince ve věku 72 let. Své poslední sbohem herečce, která se věnovala také charitě a občanským aktivitám, přišli dát vedle pozůstalých také přátelé z kultury i politiky. Věnce mimo jiné zaslala Poslanecká sněmovna, ministerstvo kultury, Český helsinský výbor, který Fischerová několik let vedla, i kancelář prezidenta republiky.
Fischerová, Táňa

Poslední sbohem pro Táňu Fischerovou (†72). Obřad se bude konat 8. ledna

Poslední rozloučení s herečkou a občanskou aktivistkou Táňou Fischerovou se uskuteční 8. ledna od 11:00 ve velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze. ČTK to dnes řekl její bratr Jan Fischer. Fischerová zemřela ve středu ve věku 72 let. Vedle herectví se řadu let věnovala také charitě a politické činnosti. V roce 2013 kandidovala jako nezávislá v prezidentských volbách.

Více souvisejících

Táňa Fischerová Zuzana Roithová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

včera

včera

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

včera

včera

Marian Jurečka

Jurečka požaduje zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Rusko obvinilo USA z útoku na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

včera

Americké námořnictvo ničí v Rudém moři plavidla jemenských povstalců Husíjú

Americké síly během uplynulých 24 hodin zničily v Rudém moři tři bezposádková plavidla jemenských povstalců Husíjú, uvedlo v noci na neděli ústřední velení americké armády (CENTCOM).  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy