ROZHOVOR | Peake zkritizovala Zemana: Nemá nadhled a velkorysost

Praha - Co si Karolína Peake myslí o Milošovi Zemanovi a jeho pokrevní straně SPOZ? Dokáže se koalice ještě domluvit na spolupráci? Čtěte v rozhovoru, který vicepremiérka poskytla TN.cz.

Karolína Peake, předsedkyně strany LIDEM a místopředsedkyně Nečasova kabinetu, zakusila za poslední měsíce mnohé ústrky a příkoří od svých kolegů. Václav Klaus a premiér Petr Nečas (ODS) ji odstavili z resortu obrany po osmi dnech a ještě jí veřejně vyčinili. Teď se s ní zase odmítá sejít nově zvolený prezident Miloš Zeman, protože stranu LIDEM nepovažuje za legitimní. Jeden dílčí úspěch si připsala v pátek, LIDEM jsou o krok blíž k vlastnímu poslaneckému klubu.

TN.cz: Dopoledne sněmovna schválila zákon, který straně LIDEM umožní založení poslaneckého klubu. Co vám to přinese, proč jste o to tolik stáli?

Karolína Peake: Za prvé se neraduji předčasně, očekávám veto Senátu nebo i prezidenta Miloše Zemana, takže budeme muset hledat sto jedničku. Pro nás je to důležité především z procesních důvodů, předseda klubu má přednostní právo vystupovat ve sněmovně, stejně jako má klub například možnost požádat si o pauzu na jednání klubu, případně nominovat kandidáty do různých funkcí a orgánů, což jednotliví poslanci nemohou.

TN.cz: Co říkáte na výtky opozice, že se tak dostává legalizace přeběhlictví?

K. P.: Daly se očekávat, očekávala jsem samozřejmě poměrně hysterickou reakci ze strany Věcí veřejných, od nichž jsme odešli. Záměrně jsem na tyto výtky příliš nereagovala, nechtěla jsem, aby se ta debata strhla v nějakou pavlačovou hádku dvou dam, dříve spřízněných uvnitř VV.

TN.cz: Počítáte tedy spíše s variantou veta?

K. P.: Ano, počítám minimálně s jedním.

TN.cz: Je pravděpodobné sehnat sto jedničku? Viděli jsme dnes, že hlasování bylo velmi těsné.

K. P.: Těsné to bylo, ale také proto, že řada poslanců chyběla. Sto jednička nebude žádná legrace v situaci, kdy oficiálně je součástí koalice 99 poslanců.

TN.cz: Nově zvolený prezident Miloš Zeman se s vámi odmítá setkat jako s předsedkyní strany LIDEM, protože podle jeho slov neprošla peklem voleb. Je to správný přístup od prezidenta, který chtěl být všelidový?

K. P.: Já jsem ve své gratulaci Miloši Zemanovi po jeho zvolení přála velkorysost a nadhled, zatím mám pocit, že se mu zrovna těchto dvou vlastností příliš nedostává. A očekávám, doufám a přeju nám všem, aby to byl do budoucna prezident s nadhledem, velkorysostí a prezident nadstranický. Jinak musím říct, že je mi celkem jedno, jestli se se mnou setká jako s předsedkyní strany, místopředsedkyní vlády, poslankyní nebo třeba jako matkou od dvou dětí. Jsem to zkrátka pořád já.

TN.cz: Máte už domluvenou schůzku?

K. P.: Zatím ne, předpokládám, že ke schůzce dojde ve chvíli, kdy bude nějaké společné téma.

TN.cz: Ještě k nadstranickosti prezidenta Miloše Zemana. Řekl, že stranu SPOZ bude podporovat pouze jako volič, ale přesto zůstal jejím čestným předsedou. Jak se na to díváte?

K. P.: Mně nevadí ani to, že zůstává čestným předsedou, to je jistě jeho plné právo, co mně připadá skandální a naprosto nepochopitelné, že v mnoha věcech za nově zvoleného prezidenta hovoří předseda strany SPOZ Vratislav Mynář. Byl to právě on, který mi vzkazoval, že se se mnou Miloš Zeman nesejde.

Mě vůbec nezajímá, co si myslí předseda strany SPOZ, já si ráda vyslechnu stanovisko pana prezidenta, od něj nebo prostřednictvím jeho tajemníka, ale nepovažuji za akceptovatelné, aby za nestranického a nadstranického prezidenta, za jakého se Miloš Zeman prezentuje, hovořil předseda ausgerechnet neparlamentní politické strany.

TN.cz: Na konci ledna měla být původně podepsána koaliční smlouva. Na čem proces vázne?

K. P.: Na ničem jiném, než že se scházíme nad jejím vyjednáváním více sporadicky, méně intenzivně, než jsme si původně přáli. Nicméně ta vyjednávání pokračují, další proběhla tento týden trochu v tichosti mimo pozornost médií, ve středu jsme se sešli a projednali kapitolu podnikání, konkurenceschopnost, stejně tak příští týden v průběhu sněmovny by se měly projednávat kapitoly školství a zdravotnictví.

TN.cz: A zatím to spěje ke zdárnému konci, nebo se máme bát předčasných voleb či vlády bez koaliční smlouvy?

K. P.: Na konci toto vyjednávání se musí sejít K9 a vyjednat některé rozporné záležitosti, jak avizovala TOP 09, jednou z nich bude zjevně podpis fiskálního kompaktu. Já sama za sebe mohu říci, že bych byla ráda, kdyby koaliční smlouva podepsána byla, hlavně jako deklarace vůči voličům, jaké priority chce tato vláda ještě prosazovat po zbytek svého volebního období. Ale pokud to nebude, tak se z toho taky nezblázníme.

A myslím si, že tak jako voliči nepoznají, když se ráno probudí, jestli byl nebo nebyl podepsán fiskální kompakt, tak nepoznají, jestli byla nebo nebyla podepsána koaliční smlouva. Tak je ani nehodlám zatěžovat nějakými debatami o tom.

TN.cz: Marie Benešová z ČSSD rozvířila debaty o tom, že by se levicové strany mohly spojit do bloku, aby jim povyrostla volitelnost. Fungují tak Starostové a nezávislí s TOP 09. Zvažujete i vy, že byste před parlamentními volbami v příštím roce vstoupili s někým do partnerství?

K. P.: Spolupráce politických stran je vždycky dobrá a nutná, pokud se má cokoli prosadit. Ale když vidím, jaké šarvátky jsou v rámci existujících politických stran, i těch větších jako je sociální demokracie a ODS, tak nevidím příliš prostor pro slučování více subjektů do nějakého většího.

Související

Více souvisejících

Karolína Peake Miloš Zeman rozhovor

Aktuálně se děje

před 52 minutami

Izrael a Spojené státy zaútočily na Írán

Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují

Možnosti Spojených států a Íránu na ukončení válečného konfliktu se s jeho prodlužováním dramaticky zužují. Ačkoliv americký prezident Donald Trump a ministr obrany Pete Hegseth týdny tvrdili, že íránské vojenské kapacity i velení jsou po soustavných útocích v troskách, realita na bojišti vypadá opačně. Eskalace se zrychluje a jasných únikových cest z krize ubývá.

před 2 hodinami

Castillo de la Fuerza v Havaně, autor: Angelo Lucia

Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana

Náměstek kubánského ministra zahraničí Carlos Fernández de Cossío v neděli důrazně varoval Spojené státy, že armáda jeho ostrovního státu je připravena na případnou americkou agresi. K tomuto prohlášení došlo v době, kdy administrativa prezidenta Trumpa nadále usiluje o změnu režimu v zemi. V napjatém rozhovoru pro stanici NBC Cossío uvedl, že sice nerozumí důvodům pro případný útok, ale armáda se na tuto možnost v těchto dnech aktivně chystá.

před 3 hodinami

Čerpací stanice

Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat

Světové trhy s ropou zažily v pondělí dramatický zvrat. Ceny černého zlata se prudce propadly poté, co americký prezident Donald Trump na sociálních sítích oznámil, že mezi Spojenými státy a Íránem probíhají „velmi dobré a produktivní rozhovory“, které by mohly vést k úplnému ukončení válečného stavu. Přestože Teherán existenci jakéhokoli dialogu vzápětí popřel, trhy na naději na smír reagovaly okamžitě.

před 4 hodinami

Viktor Orbán

WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby

Podle informací, které získal deník The Washington Post, se ruské tajné služby pokoušejí drastickými metodami ovlivnit nadcházející dubnové volby v Maďarsku. Cílem operací je udržet u moci premiéra Viktora Orbána, který je pro Kreml klíčovým spojencem uvnitř NATO i Evropské unie. Ruská civilní rozvědka (SVR) totiž ve svých interních analýzách varuje, že Orbánova popularita v důsledku zhoršující se ekonomické situace prudce klesá a hrozí mu volební porážka.

před 4 hodinami

Předseda SPD Tomio Okamura

Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas

Současná vládní koalice přichází s plánem na výrazné omezení koncesionářských poplatků, které platí domácnosti i firmy České televizi a Českému rozhlasu. Podle nové dohody by se povinnost platit měla zcela zrušit pro několik velkých skupin obyvatel, konkrétně pro zdravotně postižené, děti a nezaopatřené mladé lidi do 26 let. Úleva se má dotknout také firem, přičemž v současnosti jsou od plateb osvobozeny pouze malé podniky do 24 zaměstnanců.

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ

Hrozba Íránu, že v případě amerického útoku na svou energetickou síť přistoupí k „nevratné destrukci“ vodohospodářské infrastruktury v Perském zálivu, vyvolává v regionu zděšení. Pro pouštní státy, jako jsou Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Katar, Bahrajn, Kuvajt a Omán, představují odsolovací zařízení kritickou civilní i ekonomickou tepnu. Bez nich by život v těchto moderních metropolích postavených uprostřed vyprahlé pustiny nebyl možný.

před 6 hodinami

Prezident Trump

Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil

Americký prezident Donald Trump nečekaně oznámil odklad plánovaných úderů na íránskou energetickou infrastrukturu o pět dní. Ve svém prohlášení na sociální síti Truth Social uvedl, že instruoval ministerstvo obrany, aby pozastavilo veškeré letecké útoky na elektrárny a energetické objekty v Íránu. Tento krok podmínil úspěchem probíhajících jednání, která označil za velmi produktivní.

před 7 hodinami

Mark Rutte, generální tajemník NATO

Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu

Generální tajemník NATO Mark Rutte vyjádřil v neděli plnou podporu vojenské kampani prezidenta Donalda Trumpa proti Íránu. V rozhovoru pro pořad „Face the Nation“ na stanici CBS uvedl, že očekává sjednocení všech členských států Aliance v podpoře amerického postupu. Rutte věří, že evropské mocnosti se nakonec ke společnému úsilí připojí, přestože dosud projevovaly značnou zdrženivost.

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO

Podle nejnovější varovné zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) se klimatický systém naší planety nachází v největší nerovnováze v zaznamenané historii. Země v současnosti pohlcuje mnohem více tepelné energie, než kolik je schopna vyzařovat zpět do vesmíru. Tento znepokojivý trend je poháněn především emisemi skleníkových plynů, jako je oxid uhličitý, jehož koncentrace v atmosféře jsou nyní nejvyšší za poslední nejméně dva miliony let.

před 9 hodinami

Evropský parlament

Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí

Vztahy mezi Maďarskem a zbytkem Evropské unie narazily na nové dno. Brusel začal výrazně omezovat tok důvěrných informací směrem k Budapešti kvůli rostoucím obavám, že vláda Viktora Orbána funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. Podle diplomatických zdrojů se citlivé záležitosti stále častěji projednávají v menších skupinách států, ze kterých je Maďarsko záměrně vynecháváno.

před 9 hodinami

těžba ropy, autor: Zbynek Burival

IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie

Situace na světových energetických trzích dosáhla kritického bodu a podle šéfa Mezinárodní energetické agentury (IEA) Fatiha Birola svými dopady překonává největší krize moderní historie. Současný konflikt v Íránu, doprovázený bombardováním a uzavřením strategického Hormuzského průlivu, v sobě kombinuje ničivou sílu obou ropných šoků ze 70. let i následků ruské invaze na Ukrajinu. Birol v pondělí v Canbeře varoval, že světoví lídři zpočátku podcenili hloubku problémů, které tato destabilizace přinese.

před 10 hodinami

Ilustrační foto

Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv

Světová ekonomika čelí vážné hrozbě v důsledku prodlužujícího se konfliktu mezi Spojenými státy, Izraelem a Íránem. Podle analytiků a představitelů energetických organizací se spotřebitelé po celém světě musí připravit na výrazné zdražování potravin, pohonných hmot i cestování. Tato krize zasahuje dodavatelské řetězce napříč všemi odvětvími, protože energie je základním vstupem pro veškerou produkci a dopravu.

před 12 hodinami

včera

včera

včera

včera

Atletika, ilustrační fotografie.

Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku

Česká výprava atletů se konečně dočkala medaile z halového světového šampionátu. V sobotu se o ni v polské Toruni postarala čtvrtkařka Lordes Gloria Manuel, která si navíc doběhla pro tu nejcennější z nich, když závod na 400 metrů ovládla osobním rekordem, tedy v čase 50,76 sekundy. Jedná se tak pro ni o první výrazný seniorský úspěch, kterým tak navázala na svůj titul juniorské mistryně světa.

včera

Policie ČR

Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník

Tragické následky má nedělní nehoda na Kolínsku ve středních Čechách. Jeden člověk nepřežil havárii osobního auta, další dva lidé utrpěli zranění. Příčina události je předmětem vyšetřování. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. 

včera

včera

Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč

Český fotbal už nemá po čtvrtku v této sezóně evropských fotbalových pohárů žádného zástupce. Osmifinále Konferenční ligy se totiž hrubě nevydařilo pražské Spartě, která vstupovala do domácí odvety s nizozemským Alkmaarem po porážce 1:2 z úvodního zápasu. Výkon svěřenců kouče Briana Priskeho byl však ještě horší než před týdnem a nikdo se tak nemohl divit tomu, že odvetný duel dospěl k jasnému výsledku 4:0 pro Alkmaar. To Olomouc se v německé Mohuči pokoušela o klubovou senzaci. První poločas statečně držela bezbrankový stav, o svém postupu do čtvrtfinále nakonec bundesligový celek rozhodl dvěma góly ve druhé půli, přičemž mu pomohlo i to, že Olomouc dohrávala o deseti.

Zdroj: David Holub

Další zprávy