Volba nového vedení ČSSD se dramatizuje. Prosadí si Zeman svou?

Praha - Nejsilnější politická strana České republiky si už tento pátek zvolí nové vedení. Sociální demokraté se o víkendu potkají v Ostravě, očekávají se hádky kvůli Jiřímu Dienstbierovi.

Navenek vedení strany tvrdí, že oranžová partaj je jednotná a z ostravského volebního sjezdu se chce vrátit ještě jednotnější. Jenomže v kuloárech a spodních patrech politické reprezentace kolují hádky, pochybnosti a spekulace. Klín mezi sociální demokraty vráží osoba nového prezidenta Miloše Zemana (SPOZ). ČSSD ho – podle Zemanových slov – v roce 2003 zradila v nepřímé prezidentské volbě. Nedostal se ani do druhého kola, hlasy mu podle propočtů nevěnovala právě i část sociálních demokratů.

Bývalý předseda se své straně pomstil, když do voleb v roce 2010 vyslal Stranu práv občanů – Zemanovci. Cílem bylo odčerpat hlasy na levé straně spektra, aby ČSSD oslabila. O tom, kdo jsou nepřátelé a kdo spojenci, má Miloš Zeman jasno. Mezi vyvolené patří Zdeněk Škromach, Marie Benešová a Michal Hašek. Tábor zatracených představují Bohuslav Sobotka, Jiří Dienstbier a Lubomír Zaorálek.

Nominace do vedení strany zahrnují obě skupiny, jen Marie Benešová padne za oběť své výslovné podpoře pro Miloše Zemana již v prvním kole prezidentské volby, kde měla ČSSD svého kandidáta, Jiřího Dienstbiera. Benešová je dosud řadovou místopředsedkyní strany, od pátku už to tak nebude, jak v rozhovorech přiznávala i sama Benešová. Podle stanov ČSSD musí být ve vedení zastoupena alespoň jedna žena, Benešovou má podle všeho nahradit místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková.

V čele sociální demokracie má zůstat ozkoušené duo Bohuslav Sobotka coby předseda a jihomoravský hejtman Michal Hašek na postu prvního místopředsedy. Mezi Sobotkou a Haškem proběhl mocenský boj na posledním volebním sjezdu, kdy nakonec Sobotka přesvědčil většinu delegátů, aby na vrchol vynesli jeho. Vedení strany dnes tvrdí, že staré spory jsou zažehnány a rivalové se naučili spolupracovat. S kartami ovšem může zamíchat Miloš Zeman – ten je na sjezd pozvaný, z titulu bývalého lídra i stávající hlavy státu – a jeho proslov by mohl rozjitřit staré rány. Rozhodně lze předpokládat, že bude sociálním demokratům podsouvat opoziční smlouvu, kterou si nezapomněl vychválit ani při inauguračním projevu. Co Zeman považuje za ukázku politické diplomacie, označují mnozí za vrcholnou zpronevěru demokratickým principům.

Nejvratší židle je ta pod Jiřím Dienstbierem. Odmítl navzdory doporučení strany podpořit Miloše Zemana v druhém kole prezidentské volby a opakovaně upozorňoval na Zemanovo napojení na lobbisty Miroslava Šloufa (SPOZ) a Tomáše Hrdličku (ODS), na podezřelé a neprůhledné financování celé kampaně. Například Zdeněk Škromach mu to vyčítal: podle něj ČSSD nepotřebuje solitéry, ale ty, kdo umějí přijmout oranžové stanovisko a spolknout hořkost.

Jenomže Sobotka se Dienstbiera zastává, dokonce ho jako jediného jmenoval, když měl říci, kdo podle něj má být v užším vedení ČSSD. Předseda sociálních demokratů si dobře uvědomuje, že Dienstbier dlouhodobě vévodí žebříčku oblíbenosti českých politiků. To se ostatně týká všech tří „anti-zemanovců": v první pětce se stabilně pohybují i Sobotka a Zaorálek.

Sobotka nemá z krajských nominací vyzyvatele, na post předsedy kandiduje jako jediný. Nejen příklad z podzimního kongresu ODS však dokládá, že soupeř se může lídrovi postavit i přímo na sjezdu. Petrovi Nečasovi to provedl jeden z rebelujících poslanců, Ivan Fuksa.

Související

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

Více souvisejících

ČSSD Bohuslav Sobotka Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 56 minutami

Mark Rutte, generální tajemník NATO

Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu

Generální tajemník NATO Mark Rutte vyjádřil v neděli plnou podporu vojenské kampani prezidenta Donalda Trumpa proti Íránu. V rozhovoru pro pořad „Face the Nation“ na stanici CBS uvedl, že očekává sjednocení všech členských států Aliance v podpoře amerického postupu. Rutte věří, že evropské mocnosti se nakonec ke společnému úsilí připojí, přestože dosud projevovaly značnou zdrženivost.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO

Podle nejnovější varovné zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) se klimatický systém naší planety nachází v největší nerovnováze v zaznamenané historii. Země v současnosti pohlcuje mnohem více tepelné energie, než kolik je schopna vyzařovat zpět do vesmíru. Tento znepokojivý trend je poháněn především emisemi skleníkových plynů, jako je oxid uhličitý, jehož koncentrace v atmosféře jsou nyní nejvyšší za poslední nejméně dva miliony let.

před 2 hodinami

Evropský parlament

Politico: Orbán funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí

Vztahy mezi Maďarskem a zbytkem Evropské unie narazily na nové dno. Brusel začal výrazně omezovat tok důvěrných informací směrem k Budapešti kvůli rostoucím obavám, že vláda Viktora Orbána funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. Podle diplomatických zdrojů se citlivé záležitosti stále častěji projednávají v menších skupinách států, ze kterých je Maďarsko záměrně vynecháváno.

před 3 hodinami

těžba ropy, autor: Zbynek Burival

IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie

Situace na světových energetických trzích dosáhla kritického bodu a podle šéfa Mezinárodní energetické agentury (IEA) Fatiha Birola svými dopady překonává největší krize moderní historie. Současný konflikt v Íránu, doprovázený bombardováním a uzavřením strategického Hormuzského průlivu, v sobě kombinuje ničivou sílu obou ropných šoků ze 70. let i následků ruské invaze na Ukrajinu. Birol v pondělí v Canbeře varoval, že světoví lídři zpočátku podcenili hloubku problémů, které tato destabilizace přinese.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv

Světová ekonomika čelí vážné hrozbě v důsledku prodlužujícího se konfliktu mezi Spojenými státy, Izraelem a Íránem. Podle analytiků a představitelů energetických organizací se spotřebitelé po celém světě musí připravit na výrazné zdražování potravin, pohonných hmot i cestování. Tato krize zasahuje dodavatelské řetězce napříč všemi odvětvími, protože energie je základním vstupem pro veškerou produkci a dopravu.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Atletika, ilustrační fotografie.

Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku

Česká výprava atletů se konečně dočkala medaile z halového světového šampionátu. V sobotu se o ni v polské Toruni postarala čtvrtkařka Lordes Gloria Manuel, která si navíc doběhla pro tu nejcennější z nich, když závod na 400 metrů ovládla osobním rekordem, tedy v čase 50,76 sekundy. Jedná se tak pro ni o první výrazný seniorský úspěch, kterým tak navázala na svůj titul juniorské mistryně světa.

včera

Policie ČR

Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník

Tragické následky má nedělní nehoda na Kolínsku ve středních Čechách. Jeden člověk nepřežil havárii osobního auta, další dva lidé utrpěli zranění. Příčina události je předmětem vyšetřování. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. 

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč

Český fotbal už nemá po čtvrtku v této sezóně evropských fotbalových pohárů žádného zástupce. Osmifinále Konferenční ligy se totiž hrubě nevydařilo pražské Spartě, která vstupovala do domácí odvety s nizozemským Alkmaarem po porážce 1:2 z úvodního zápasu. Výkon svěřenců kouče Briana Priskeho byl však ještě horší než před týdnem a nikdo se tak nemohl divit tomu, že odvetný duel dospěl k jasnému výsledku 4:0 pro Alkmaar. To Olomouc se v německé Mohuči pokoušela o klubovou senzaci. První poločas statečně držela bezbrankový stav, o svém postupu do čtvrtfinále nakonec bundesligový celek rozhodl dvěma góly ve druhé půli, přičemž mu pomohlo i to, že Olomouc dohrávala o deseti.

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran

Více než třetina lidí by momentálně podpořila vládní hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Jeden z jeho nynějších koaličních partnerů by ale skončil mimo Poslaneckou sněmovnu, kam by se dostalo jen pět subjektů. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM pro televizní stanici CNN Prima News. 

včera

včera

včera

Evakuace žižkovské věže v Praze. Na místě zasahovali hasiči

Nepříjemné chvíle zažili v sobotu návštěvníci žižkovského televizního vysílače. Nejvyšší stavba v hlavním městě musela být evakuována kvůli zakouření výtahové šachty. Na místě zasahovali hasiči.  

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy