Praha - Přibližně hodinu a půl jednal včera ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem. Diskutovat měli o jmenování nových velvyslanců, na jejichž jménech se v několika případech neshodovali. Podle mluvčí MZV ministr informoval prezidenta o aktivitách české diplomacie.
Mluvčí Hradu Hana Burianová v prohlášení pro média zdůraznila, že Zeman Schwarzenberga přijal na jeho vlastní žádost. Na schůzce podle ní prezident ministra informoval o stanovisku sněmovního zahraničního výboru.
Zeman podle Burianové též šéfa diplomacie informoval o dopisu prezidenta Hospodářské komory a o stanovisku Svazu průmyslu a dopravy (SPD) ke stejné otázce. Mluvčí SPD Milan Mostýn ČTK řekl, že prezident svazu Jaroslav Hanák při nedávné cestě na Slovensko vyjádřil po jednání s tamními podnikateli názor, že by jmenování bývalé první dámy Livie Klausové velvyslankyní v Bratislavě mohlo být přínosem.
"Mluvili jsme spolu o různých otázkách zahraniční politiky," napsal odpoledne ke schůzce ČTK v textové zprávě ministr. Také podle mluvčí MZV Johany Grohové Schwarzenberg a Zeman spolu "diskutovali o tématech české zahraniční politiky" a jejich vzájemná setkání budou pokračovat. Více informací k dnešní schůzce na Hradě nesdělila. Termín další schůzky se podle ní ještě musí domluvit.
Neshody mezi Hradem a Černínským palacem se v poslední době rozhořely hlavně kvůli otázce velvyslanců. Ve hře jsou například posty velvyslanců v na Slovensku, v Rusku a v Izraeli. Zeman chce, aby do Bratislavy nastoupila manželka bývalého prezidenta Václava Klause Lívie a do Moskvy bývalý kosmonaut a evropský poslanec za KSČM Vladimír Remek. S tím ale ministr nesouhlasí. Naproti tomu chce do Tel Avivu poslat někdejšího ministra obrany Alexandera Vondru (ODS).
Na post velvyslance na Slovensku Schwarzeberg už navrhl nynějšího generálního sekretáře ministerstva zahraničí Jaromíra Plíška.
Jak ale zjistil deník Insider, problém s Remkem již zřejmě nebude tak velký, protože Remek o Moskvu ztratil zájem. Sám Remek odmítl deníku celou věc jakkoli komentovat, nejmenovaný zdroj z KSČM ale takový scénář potvrdil. "Na stranickém orgánu jsem neměl dojem, že by se do Ruska nějak hrnul," řekl Insideru.
Velvyslance přitom jmenuje prezident, ale jsou zaměstnanci ministerstva zahraničí. To, že Zeman velmi aktivně vstupuje do zahraniční politiky, zdůvodnil v deníku Právo šéf zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček tím, že prezident je nyní "těžší váha", co byl zvolen občany v přímé volbě. Způsob, jakým se nyní jmenování odehrává, tedy, že návrh ministra zahraničí schválí vláda a prezident dotyčného jmenuje, Kmoníček označil za "zvykové právo".
Jednání by tak mělo vyjasnit postavení obou funkcí v určování zahraniční politiky.
Při příjezdu na Hrad ministr zahraničí s novináři nemluvil. Schwarzenberg ale požaduje, aby v čele ambasád stáli zkušení kariérní diplomaté. "Nejde o paní Klausovou, jde o zásadu," prohlásil o víkendu.
Spor prezidenta s šéfem diplomacie kritizují koaliční i opoziční politici. Podle stínového ministra zahraničí ČSSD Lubomíra Zaorálka neshody značně poškozují českou diplomacii a obraz země. Kritika zazněla i z úst europoslance a zahraničněpolitického experta ODS Jana Zahradila.
Související
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
Zeman promluví k lidem ještě před Pavlem. S Babišem se televize nedohodly
Miloš Zeman , Karel Schwarzenberg , velvyslanectví
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
před 2 hodinami
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
před 3 hodinami
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
před 5 hodinami
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
před 6 hodinami
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
před 7 hodinami
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
před 8 hodinami
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
před 9 hodinami
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
před 11 hodinami
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
před 12 hodinami
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
před 13 hodinami
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
před 14 hodinami
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
před 16 hodinami
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
V oblasti kolem Záporožské jaderné elektrárny zavládlo příměří mezi ruskými a ukrajinskými vojáky. Během klidu zbraní dojde k opravám elektrického vedení, což povede ke zlepšení jaderné bezpečnosti, uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).
Zdroj: Lucie Podzimková