Praha – Vláda Petra Nečase měla za cíl provést notné množství reforem, které měly především ušetřit finance státu. Do tříletého reformního úsilí se pustil sociolog Jan Keller, který je za zrovna úspěšné nepovažuje.
„Reforma zdravotnictví má kromě dlouhých seznamů nadstandardů jediný viditelný výsledek – poplatky u lékaře. Prudká inteligentnost tohoto opatření vynikla zvláště v letošní chřipkové vlně. Za mírný poplatek 30 Kč si mohly statisíce lidí posedět v přeplněných čekárnách ordinací a doplnit svoji osobní sbírku virů a baktérií o ty exempláře, které jim snad ještě chyběly," uvedl v článku pro deník Právo a posměšně dodává: „ministr zdravotnictví nyní jistě dumá, jak vysoký regulační poplatek by měl zavést, aby to odradilo oběti příští chřipkové epidemie od vysedávání v čekárnách. Třicet korun evidentně nic nereguluje."
Ve školství se zase zpočátku neustále diskutovalo nad zavedením školného na vysokých školách. Jelikož školné vzbuzovalo přílišné vášně, bylo „přejmenováno" na zápisné. Nakonec se však tento návrh vytratil zcela do ztracena. Podle Kellera tak byly promarněny další tři roky, aniž by se přišlo s řešením, jak pomoci podfinancovanému rezortu. „Zato nám premiér Nečas v Agendě 2014 slibuje, že příště už školství dozajista zreformuje. Jen kdyby věděl, jak na to," rýpl si do premiéra.
Reforma na ministerstvu práce a sociálních věcí přinesla snížení dávek těch, kteří je nejvíce potřebují. Dalším bodem bylo zavedení sKarty, která byla hned ze začátku velmi kritizována. Nyní probíhají ve vládní koalici spory o její zrušení. Jestli dojde k úplnému zrušení, nebudou jako ve školství promarněny jen roky, ale navíc i peníze daňových poplatníků. „Peníze, které utratí za své pozoruhodné experimenty, odebere jako obvykle zdravotně a sociálně potřebným," obává se Keller. Penzijní reforma byla jako ostatní reformy zpochybňována. Nečasova vláda přišla s tzv. druhým pilířem, do kterého však lidé příliš nehrnou.
Související
Nečas, Nagyová a Boček jsou vinní v kauze trafik pro poslance ODS, rozhodl soud
Expremiéru Nečasovi hrozí další podmínka. Od razie na vládě uplyne 10 let
Aktuálně se děje
před 4 minutami
USA: Ukrajina dostane záruky podobné členství v NATO. Rusko s jejím vstupem do EU souhlasí
před 1 hodinou
Už to není jen Ukrajina. Frontová linie je všude a hrozba z Ruska stále sílí, varovala nová šéfka MI6
před 1 hodinou
Babiš ukazuje, jak se z Česka nejlepší místo pro život nedělá
před 2 hodinami
Naděje na mír je největší od začátku války, prohlásil Merz po jednání se Zelenským
před 3 hodinami
Politico: Nová Babišova vláda vyvolává v Evropě obavy. Ukrajině kvůli ní hrozí problémy
před 5 hodinami
Vylepšuje zbraně a útočí i na civilisty. Z Británie přichází naléhavá série varování před Putinem
před 5 hodinami
Muslim zastavil střelce v Sydney. Jeho statečnost ocenil celý svět, poklonu mu složil i Trump
před 6 hodinami
V Berlíně se sešli evropští lídři se Zelenským. Dorazil i Trumpův vyjednávací tým
před 7 hodinami
Schillerová vrátí EET. Macinka s Lipavským jednal o Češích vězněných v zahraničí
Aktualizováno před 8 hodinami
Nepotřebujeme sto dnů hájení, budeme vládou všech občanů, prohlásil Babiš
před 8 hodinami
Mluvčí Babišovy vlády bude bývalá televizní rosnička
před 9 hodinami
Ministři přebírají své resorty. Schillerová chce na ministerstvu financí audit
Aktualizováno před 10 hodinami
Na Ministerstvu životního prostředí zasahuje policie. Na budovu vylezli aktivisté
před 10 hodinami
Obětí teroristického útoku v Austrálii je i přítelkyně Čaputové
Aktualizováno před 10 hodinami
OBRAZEM: Česko má novou vládu ANO, Motoristů a SPD
před 10 hodinami
Fiala předal Babišovi klíč od korunovačních klenotů, místo dopisu dostal osmdesátistránkový dokument
před 12 hodinami
Velká nevýhoda pro členy vlády za SPD a Motoristy. Jen aklimatizovat se na ministerstvu trvá téměř rok, říká politolog
před 13 hodinami
Režiséra Reinera a jeho manželku zavraždili. Podezřelým má být syn
před 13 hodinami
Otec a syn při útoku zabili 15 lidí. Austrálie zavede přísnější zákony o zbraních
před 14 hodinami