Praha - Bývalý hradní vicekancléř Petr Hájek a exšéf politického odboru Hradu Ladislav Jakl odmítli tvrzení, že se podíleli na novoroční amnestii. Popřeli tak výroky kancléře Miloše Zemana Vratislava Mynáře, který v dnešním vydání deníku Právo uvedl, že jsou Hájek, Jakl a spolu s nimi i právník Pavel Hasenkopf autory kritizované amnestie. Hájek to sdělil na svém webu, Jakl v sms odpovědi na dotaz ČTK. Mlynářovo tvrzení odmítl na facebooku i Hasenkopf a dodal, že zvažuje právní kroky.
"Je to absurdní smyšlenka typu Jedna paní povídala," uvedl Hájek. Informaci, kterou Mynář řekl Právu, označil za "hloupou pavlačovou pomluvu". "Lže jako když Rudé právo tiskne. Lituji prezidenta Zemana, že má takové v uvozovkách zpravodajce," doplnil.Podobně se v textové zprávě vyjádřil i Jakl. "Ta informace neodpovídá skutečnosti. Ani nevím, kdo je jejím zdrojem," uvedl. Podle něj s ním nikdo z "nové prezidentské garnitury" ani nemluvil.Hájek tvrdí, že tehdejšímu prezidentu Václavu Klausovi pouze radil. V týmu, se kterým o tom Klaus diskutoval, prý byl také Jakl a kancléř Jiří Weigl. "Prezident přišel s rozhodnutím udělit amnestii a o některých jejích aspektech se s námi radil. Nic víc za tím nebylo a není," uvedl Hájek. Účast Hasenkopfa na jednáních vyloučil. "Pan Hasenkopf u toho nikdy nebyl," řekl v rozhovoru.Právník prezidentské kanceláře Hasenkopf na facebooku označil slova kancléře Mynáře za nepravdivá a dodal, že zváží právní kroky nejen proti Mynářovi, ale i Kanceláři prezidenta republiky. Kancléř Mlynář v rozhovoru pro Právo také řekl, že s Hasenkopfem na Hradě dál nepočítá."Včera (v pátek) jsem měl rozhovor s kancléřem Mynářem, na téma amnestie. O mém dalším působení na Hradě se vůbec nejednalo," uvedl k tomu Hasenkopf. "Potvrdil se mi můj včerejší pocit, že spíše než vědět, jak to s amnestií opravdu bylo, ho zajímá, kolik o tom vím já a kolik z toho, co vím, jsem schopen i prokázat," napsal. "Dnešním dnem mi kancléř Mynář rozvázal ruce i jazyk a svým vyjádřením pro Právo mne zbavil jakéhokoli závazku loayality vůči Kanceláři prezidenta republiky," dodal Hasenkopf.Z českých věznic bylo v důsledku novoroční amnestie propuštěno zhruba šest a půl tisíce odsouzených. Plošná milost se vztahuje také na desítky nepodmíněných a alternativních trestů. U velkých kauz se žalobci proti amnestii většinou odvolali.
Související
Ministr Blažek prozradil, jestli Zeman plánuje vyhlásit amnestii
Zeman neplánuje napodobit Klause, amnestii nechystá
amnestie , Petr Hájek , Vladimír Mlynář
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 12 minutami
Češi se znovu sešli na podporu Ukrajiny. Je to i naše válka, prohlásil Pavel
před 26 minutami
Smutný konec příběhu malého Itala. Po nepovedené transplantaci zemřel
před 1 hodinou
Voborníková "zachránila" český biatlon. V hromadném závodě získala bronz
před 2 hodinami
Slovensko zasáhlo poměrně silné zemětřesení
před 3 hodinami
Curleři zakončili olympiádu výhrou nad Švédy, sdruženáři osmí. Hokejistky si rozdělily medaile
před 3 hodinami
Jakému clu teď bude podléhat Česko? U vývozu z EU může klesnout i vzrůst, rozhodne Trump
před 4 hodinami
Olympijský Milán uvidí očekávané zámořské hokejové finále. Slováci budou obhajovat bronz
před 5 hodinami
Počasí se mění. Hrozí ledovka a povodně, varují meteorologové
před 5 hodinami
Rychlobruslař Jílek byl na patnáctistovce tentokrát daleko za nejlepšími
před 5 hodinami
Tragédie na českých horách. Lyžařka nepřežila srážku v Harrachově
před 6 hodinami
Zemřel seriálový herec Eric Dane. Hvězda Chirurgů podlehla nemoci ALS
před 7 hodinami
ANO by vyhrálo sněmovní volby. Motoristům už šlape na paty hejtman Kuba
před 8 hodinami
Krčmář ve svém posledním olympijském závodě senzačně bojoval o medaili. Masák ovládl Nor
před 8 hodinami
Britové chtějí zařídit, aby se Andrew za žádných okolností nestal králem
před 9 hodinami
Shiffrinová prolomila olympijské prokletí, Klaebo získal desáté zlato. Curleři zapsali druhou výzvou
před 10 hodinami
Počasí: Mrazy končí, jaro se blíží. Příští týden se citelně oteplí
včera
Co v praxi změní soudní rozhodnutí o zrušení cel? Návrat do normálu se ani zdaleka nekoná
včera
Slováci mohou po Pekingu získat další olympijskou hokejovou medaili. Poperou se o ni i USA a Finsko
včera
Původní cla platí, oznámil Trump a obratem zavedl další. Soudce označil za hlupáky
včera
Babiš vyřešil střet zájmů. Vložil akcie Agrofertu do svěřenského fondu RSVP Trust
Premiér Andrej Babiš (ANO) oficiálně potvrdil, že dokončil převod všech akcií holdingu Agrofert do nově vytvořeného svěřenského fondu s názvem RSVP Trust. K tomuto kroku se odhodlal po získání nezbytných souhlasů od regulačních úřadů tří členských států Evropské unie, kde jeho firmy působí. Babiš své rozhodnutí oznámil na sociální síti X s tím, že tímto definitivně vyřešil otázky týkající se svého možného střetu zájmů.
Zdroj: Libor Novák