Podívejte se, co je dnes populismus a co "prý" není!

Praha – Boris Šťastný a další politici vytváří nové charakteristiky k pojmům. Tentokrát se rozhodli změnit význam pojmu „populismus“. Alespoň tak vidí některé výroky člen analytického týmu Nadačního fondu proti korupci Martin Soukenka.

Populismus je politika, která je podbízivá a snaží se získat přízeň voličů sliby, které jsou nerealizovatelné, dobře zní, ale nic zásadního ve své podstatě nepřinášejí, bez ohledu na dopady při realizaci slibů.

Šťastný (ODS) označil za „populistické výstřely ze tmy" návrh ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), který chce zrušit regulační poplatky u pacientů do 18 let.

„Osobně v tom vidím pouze lidský přístup, který ale nijak nejde proti zájmům veřejnosti. Nejedná se totiž o astronomické částky, které by pojišťovny zruinovaly," myslí si Soukenka.

Šťastný navíc považuje za populismus i snahu o omezení anonymních akcií. Skrze ně jsou přitom každý rok rozkradeny desítky miliard. „Těch dětí, co by za to mohlo poležet v nemocnici, pane Šťastný," vzkazuje Soukenka s jistou mírou černého humoru.

A jsou i další vykladači populismu. Daniel Korte (TOP 09) za něj považuje zrušení doživotní imunity zákonodárců. Jaroslav Kubera (ODS) zase označil snížení platů zákonodárců za populismus.

„Jak může být zrušení doživotní imunity poslanců proti zájmům lidu (veřejnosti) nechápu, ale chápu, že je to proti zájmům samotných poslanců. Vyjádření pana Kubery už vůbec nerozumím, vyjma toho, že v něm cítím nemalou adoraci síly," dodává.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) plánuje daňové úlevy pro podnikatele postižené povodní, přestože považuje za populistickou snahu ODS nechat živnostníkům jejich výdajové paušály. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) připravuje pomoc podnikatelům postiženým povodněmi.

„Budou tato opatření následovat po každé záplavě? Nejde ve skutečnosti tato pomoc proti zájmům postižených podnikatelů a veřejnosti? Není to snad, nedej Bože, populismus, pane Šťastný? Netroufám si to hodnotit. Mimoto, trochu se bojím, aby podnikatel, který přišel záplavou o všechny svoje výrobní prostředky, na tom nebyl s finanční pomocí státu stejně jako podnikatel, který viděl povodeň pouze v televizi, ale zná ty správné lidi," myslí si Soukenka.

A k neustálému vzájemnému kritizování politiků kvůli populismu doplňuje: „řekl bych, že populistou není pouze ten, kdo se vůbec nepodbízí. Třeba takový Stalin či Pol Pot. Takový nepopulismus si, doufám, nikdo nepřeje."

Související

Do Čech dorazilo absurdní americké právo

Do Čech dorazilo absurdní americké právo

Praha – Prvky amerického práva dorazily do České republiky. Alespoň tak hodnotí rozhodnutí Nejvyššího soudu člen analytického týmu Nadačního fondu proti korupci Martin Soukenka ve své pondělní glose.
Václav Klaus

Ohledně amnestie si tu někdo nevidí do huby! Mám moc, a proto můžu, co se mi zlíbí

Praha – Václav Klaus na začátku roku jako prezident vyhlásil podivnou amnestii, která ukázala, jak si někteří lidé představují fungování zastupitelské demokracie – mám moc, a proto můžu, co se mi zlíbí. Nad slovy externího poradce prezidenta Jiřího Payne se pozastavuje člen analytického týmu Nadačního fondu proti korupci Martin Soukenka.

Více souvisejících

Martin Soukenka NFPK Boris Šťastný

Aktuálně se děje

před 57 minutami

Počasí, ilustrační fotografie.

Mrazivé počasí v Česku. Meteorologové varují, teploty klesnou pod -12 °C

Meteorologové varují před silným mrazem, který v noci na pondělí zasáhne hlavně Českomoravskou vrchovinu, severovýchod, sever a východ Česka. Teploty klesnou pod minus 12 stupňů. Mrazy potrvají minimálně do středečního dopoledne. Informoval dnes ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hrozí nebezpečí prochladnutí a omrznutí nechráněných částí těla.

před 1 hodinou

Volební štáb hnutí ANO

Nejvyšší pokuty za porušení volebních pravidel dostaly ANO a KSČM

Nejvyšší pokutu za porušení pravidel během loňských senátních voleb dostalo hnutí ANO a komunisté. Obě strany musely shodně zaplatit 35.000 korun, informuje server iROZHLAS.cz. Komunisté nezveřejnili všechny informace o dárcích a bezúplatném plnění, hnutí ANO zase správně neoznačilo předvolební inzerát.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policie od loňska na hranicích zadržela 9660 lidí

Při stálých kontrolách, které na česko-slovenských hranicích skončily v noci na dnešek, policie od jejich zavedení loni v září zajistila 9660 nelegálních migrantů, vstup do země neumožnila 2636 migrantům. Zadržela 142 lidí podezřelých z převaděčství. Vyplývá to z upřesněných údajů, které dnes policie zveřejnila na twitteru. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Charkov po raketovém ostřelování, ilustrační fotografie.

Charkov pod palbou. Ruská raketa podle starosty zasáhla dům v centru města

Ruské síly podnikly raketový útok na centrum Charkova na východě Ukrajiny a zasáhly tam bytový dům, uvedl na sociálních sítích starosta města Ihor Terechov. Podle hlavy oblastní správy Oleha Syněhubova při tomto útoku tři lidé utrpěli zranění. Ruskému ostřelování čelí také Doněcká oblast, kde kvůli němu podle oblastního šéfa Pavla Kyrylenka za uplynulých 24 hodin zemřeli čtyři lidé a 11 dalších utrpělo zranění.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Důchody 2023: Valorizace se mají změnit. Jurečka naznačil jak

Způsob zvyšování důchodů by se mohl od příštího roku změnit. Upravit by se měla pravidla pro běžnou i mimořádnou valorizaci. ČTK a České televizi to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Návrh nového nastavení by chtěl představit do několika týdnů. Zmínil návrat k dřívějšímu mírnějšímu navyšování. Změny by měly předcházet důchodovou reformu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

V rámci Pavlovy inaugurace se nepočítá s armádní přehlídkou

Vojenská přehlídka podle budoucí hradní kancléřky Jany Vohralíkové nebude součástí inaugurace zvoleného prezidenta Petra Pavla, který byl představitelem české armády a NATO. Pozváni na inauguraci budou oba Pavlovi předchůdci, tedy Miloš Zeman a Václav Klaus i s manželkami, stejně jako vdova po prvním českém prezidentovi Dagmar Havlová. Vohralíková to uvedla na dotazy ČTK.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Inflace zřejmě v lednu zrychlila, možná až na 19 procent

Inflace v ČR letos v lednu proti prosinci 2022 zrychlila, a to zejména kvůli cenám energií a tradičním úpravám ceníků na počátku roku. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Odhady lednové inflace se ale rozcházejí. Podle některých odborníků byl lednový meziroční růst cen 16,2 procenta, jiní odhadují až 19 procent. Prognóza České národní banky (ČNB) počítá s hodnotou nad 17 procent. V prosinci činila meziroční inflace 15,8 procenta. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o lednové inflaci v pátek.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

BBC: Promění nás parazitická houba v zombie?

BBC: Promění nás parazitická houba v zombie?

Představte si houbu, která své oběti promění v zombie. Její spory proniknou do těla. Jak houba roste, začne se zmocňovat mysli svého hostitele, dokud ten neztratí kontrolu a není přinucen vyhledat vyvýšené místo. Parazitická houba požírá svou oběť zevnitř, získává z ní živiny a připravuje se na velké finále, popisuje server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

BMW jedná s Londýnem o financování, jež by zaručilo výrobu elektrických Mini

Německá automobilka BMW jedná s britskou vládou o financování ve výši 75 milionů liber (dvě miliardy Kč), jež by zaručilo výrobu elektrických vozů Mini v závodě v Oxfordu. Informovala o tom dnes televize Sky News. Obě zúčastněné strany se k věci odmítly vyjádřit.

Zdroj: ČTK

Další zprávy