Ohledně amnestie si tu někdo nevidí do huby! Mám moc, a proto můžu, co se mi zlíbí

Praha – Václav Klaus na začátku roku jako prezident vyhlásil podivnou amnestii, která ukázala, jak si někteří lidé představují fungování zastupitelské demokracie – mám moc, a proto můžu, co se mi zlíbí. Nad slovy externího poradce prezidenta Jiřího Payne se pozastavuje člen analytického týmu Nadačního fondu proti korupci Martin Soukenka.

Payne uvedl: „Ústava jasně říká, že prezident má právo vyhlásit abolici (...). On ji může vyhlásit úplně, jak chce. On může udělit např. abolici všem blonďatým lidem, i to je možné. Nebo může vyhlásit abolici těm, kdo se narodili v první polovině roku."

Podle Soukenky nám tak chtěla Payne sdělit, že prezident vlastně může úplně, co chce. Kdyby chtěl vyhlásit abolici úplně pro všechny, mohl by. Takže nakonec máme být rádi, že to Klaus neučinil. Přitom tentýž Payne odsuzoval právo senátorů podat na prezidenta žalobu pro velezradu.

Podobným příkladem je to, že Úřad vlády žaluje Karla Randáka kvůli zveřejnění platu šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase Jany Nagyové. Ta si dle Nečase vysloužila vysoké odměny kvůli tomu, že „dře jako kůň", navíc si vysloužila po zveřejnění odměn nevybíravé pohledy lidí, což jí mělo způsobit újmu.

Zároveň však Nečas označuje bývalého poradce Klause právníka Pavla Hasenkopfa za případ pro psychiatra, když tvrdil, že Klaus není autorem amnestie. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek pak Hasenkopfa označil za nesvéprávného úředníka.

Pokud by tomu tak bylo, nesvéprávným by byl dle Soukenky prezident, který si jej vybral za poradce. Hasenkopf má navíc prověrku na stupeň „tajné", „pokud by se tedy udělovala tato oprávnění „psychiatrickým pacientům" či „nesvéprávným úředníkům", pak Bůh s námi."

„Pochopitelně je „újma" Jany Nagyové následkem zveřejnění jejího platu nesrovnatelná s možnou újmou člověka, kterého označí premiér státu, resp. ministr vlády jako „vhodného pro psychiatra", resp. „nesvéprávného úředníka"," dodává Soukenka.

Tyto případy lze dle Soukenky označit jako: nevidět si huby; lhát si do kapsy; ztrátu soudnosti; opojení mocí.

Související

Korupce

Ochrana whistleblowerů v Čechách? Nadační fond proti korupci představil návrh nového zákona

Nadační fond proti korupci (NFPK) dnes představil svůj návrh zákona o ochraně oznamovatelů trestných činů. Takzvané whistleblowery má chránit před neoprávněným postihem ze strany zaměstnavatele, například před výpovědí nebo přeřazením na jinou pracovní činnost. Návrh zástupci fondu uvedli během diskusního fóra v Centru současného umění DOX v pražských Holešovicích.

Více souvisejících

NFPK Martin Soukenka Václav Klaus

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy