Ochrana whistleblowerů v Čechách? Nadační fond proti korupci představil návrh nového zákona

Nadační fond proti korupci (NFPK) dnes představil svůj návrh zákona o ochraně oznamovatelů trestných činů. Takzvané whistleblowery má chránit před neoprávněným postihem ze strany zaměstnavatele, například před výpovědí nebo přeřazením na jinou pracovní činnost. Návrh zástupci fondu uvedli během diskusního fóra v Centru současného umění DOX v pražských Holešovicích.

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) počátkem února uvedl, že hodlá svůj návrh zákona o ochraně oznamovatelů poslat vládě do konce února, Jiří Kapras z ministerstva spravedlnosti dnes v diskusi řekl, že návrh byl vládě předložen v pondělí. Kromě možnosti podat anonymní oznámení nebo samotné ochrany oznamovatele podle Kaprase navrhuje zejména vznik agentury, přes kterou by bylo možné protizákonné jednání nahlásit, oznamovatel by se mohl stále obrátit i na policii. Větší zaměstnavatelé by také museli vést interní oznamovací systém, šlo by zhruba o 5000 až 6000 zaměstnavatelů.

Právě zamýšlený vznik agentury ale fond kritizuje. "Nevidím nějaký důvod, proč by mezi oznamovatele (...) a orgány činné v trestním řízení měl být vkládán nějaký další článek, který by měl oznámení vidět nebo zvažovat, zda oznámení postoupí dál," řekl legislativní expert fondu Ondřej Závodský.

Podle něj musí mít oznamovatel jistotu, že mu prostředky nebo čas, co do činnosti vloží, budou nějak kompenzovány. Návrh fondu proto oproti tomu vládnímu obsahuje možnost žádat po ministerstvu financí náhradu ušlého zisku nebo nemajetkové újmy. Dostat by pak mohli čtvrtletně maximálně padesátinásobek minimální mzdy, což by nyní činilo 667.500 korun, u nemajetkové újmy jednorázově maximálně 100.000 korun.

Návrh zákona má chránit lidi, kteří nahlásí některé trestné činy páchané na pracovišti. Netýká se jen zaměstnanců v pracovním poměru, ale také státních úředníků, příslušníků bezpečnostních sborů a vojáků. Lidé, kteří trestnou činnost nahlásí, jsou podle fondu zaměstnavatelem postihováni, často je s nimi pod různými záminkami ukončen pracovní poměr.

Návrh fondu by umožnil zavedení informačního systému, díky kterému by oznamovatel mohl s policejním orgánem nebo státním zástupcem komunikovat anonymně. Utajení totožnosti by trvalo do předběžného přiznání statusu "chráněného" oznamovatele. K tomu, aby byl například přeřazen na jinou činnost, byla mu dána výpověď nebo byl zproštěn výkonu služby by pak zaměstnavatel potřeboval souhlas úřadu práce. Obdobně by se postupovalo i u úředníků, příslušníků bezpečnostních sborů a vojáků.

Další návrh zákona v minulosti předkládali i Piráti, nyní podle poslance Lukáše Černohorského vypořádávají předchozí připomínky. Status ochrany by například podle jejich návrhu uděloval veřejný ochránce práv. Kapras ale dnes podotkl, že ombudsmanka o agendu nestojí. O větší ochraně oznamovatelů se mluví už několik let, žádný z minulých návrhů ale schválen nebyl. Na půdě Sněmovny se návrh zákona na ochranu oznamovatelů řešil naposledy v roce 2017, kdy bylo projednávání odloženo.

Související

Více souvisejících

NFPK Korupce zákony Nadační fond proti korupci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy