Praha - V pondělí večer vystoupil v holešovickém Vnitroblocku miliardář a matematik Karel Janeček se svou Demokracií 21. Je to projekt, který by mohl v budoucnu změnit systém hlasování lidí mj. i v politice.
Miliardář, matematik a zakladatel mj. Nadačního fondu proti korupci, Karel Janeček, ve své prezentaci, kterou přednesl v holešovickém Vnitroblocku, zdůraznil velkou výhodu a budoucnost svého vysněného projektu H21. Zkratka má připomínat člověka ve 21. století (H - human/člověk). Tedy v době největšího technologického rozmachu o jakém se naší civilizaci ani nesnilo. "Nechápu, že v dnešní době řešíme ještě něco přes papíry," posteskl si nad situací v České republice. "Třeba Estonsko je skvělý příklad v digitalizaci státní správy," vyzdvihl Janeček pobaltský stát.
Divákům připomněl sociální hru Prezident 21, ve které mohou zúčastnění hlasovat z oficiálních kandidátů na prezidenta České republiky podle nového systému hlasování, který Janeček vymyslel. Jde o to, že volič dostane v této hře možnost použít tři hlasy pro a jeden proti. Hráč si tak může rozmyslet, komu dá svůj hlas, kdo je mu více sympatický a kdo méně. "Prezident 21 nutí lidi nevolit menší zlo," popisuje význam hlasování matematik.
Vtip je v tom, že online volič nemusí použít všechny hlasy. Může například použít jen jeden pro svého favorita. Pokud si však není jistý, je oprávněn rozprostřít hlasy rovnoměrně alespoň těm kandidátům, o kterých se domnívá, že by byli přijatelní na Hradě. "Když máme například stranu A, která dostane ve volbách 12 % hlasů, a stranu B, jež bude mít poté ve Sněmovně díky stejným preferencím totožné zastoupení jako A. Jde o to, že stranu A sice volilo 12 % občanů, ale v průzkumech vadí třeba 80 % populace. Strana B sice dostala ve volbách 12 %, ale nikomu v zásadě nevadí. Proč by tedy měly mít obě strany stejné zastoupení ve Sněmovně?" vysvětluje princip nového volebního systému Janeček.
Demokracie 21 v praxi
V zásadě jde o to, že pokud volič dostane možnost dát někomu hlas proti, může výrazným způsobem ovlivnit konečný výsledek. Demokracii 21 (D21) by rád aplikoval v zemi v co nejvíce případech. Zmínil například město Říčany, kde občané díky této metodě participují na různých rozhodování v obci. Ve státu New York v USA tento model participace i na rozpočtu využívá více jak dvacet okrsků.
"Obecné referendum je špatné," myslí si Janeček a dodává: "Podívejte se, jak dopadla Velká Británie v referendu o vystoupení z EU. Kdyby aplikovala systém 21 s více hlasy, pak by měli voliči například čtyři možnosti: rozhodně ano, spíše ano, spíše ne a určitě ne. Pak by se stalo, že by převažovaly spíše hlasy pro setrvání v EU," říká vážně.
"Aplikace D21 bych se rád dočkal do roku 2021," žertuje Janeček. Ví ale, že implementování tohoto způsobu hlasování do volebního zákona by bylo těžké. Jako důvod vzniku D21 označuje politiky. "Politici jsou jádro problému, proto vznikl volební systém 21," zdůrazňuje. Avšak připomíná: "Pokud by lidé byli uvědomělí, pak by stačil i nejhloupější volební systém," říká miliardář.
Související
Neuspěl Karel Janeček ani jiní stěžovatelé. ÚS ukončil přezkum prezidentských voleb
Janeček si nadále stěžuje na vyřazení z prezidentské volby. Obrací se na ÚS
Karel Janeček , NFPK , Demokracie 21 , politika , Volby
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 2 hodinami
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 3 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 4 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 4 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 5 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 5 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 6 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 7 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 7 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 9 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 11 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 12 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 14 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 22 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek