Praha - V pondělí večer vystoupil v holešovickém Vnitroblocku miliardář a matematik Karel Janeček se svou Demokracií 21. Je to projekt, který by mohl v budoucnu změnit systém hlasování lidí mj. i v politice.
Miliardář, matematik a zakladatel mj. Nadačního fondu proti korupci, Karel Janeček, ve své prezentaci, kterou přednesl v holešovickém Vnitroblocku, zdůraznil velkou výhodu a budoucnost svého vysněného projektu H21. Zkratka má připomínat člověka ve 21. století (H - human/člověk). Tedy v době největšího technologického rozmachu o jakém se naší civilizaci ani nesnilo. "Nechápu, že v dnešní době řešíme ještě něco přes papíry," posteskl si nad situací v České republice. "Třeba Estonsko je skvělý příklad v digitalizaci státní správy," vyzdvihl Janeček pobaltský stát.
Divákům připomněl sociální hru Prezident 21, ve které mohou zúčastnění hlasovat z oficiálních kandidátů na prezidenta České republiky podle nového systému hlasování, který Janeček vymyslel. Jde o to, že volič dostane v této hře možnost použít tři hlasy pro a jeden proti. Hráč si tak může rozmyslet, komu dá svůj hlas, kdo je mu více sympatický a kdo méně. "Prezident 21 nutí lidi nevolit menší zlo," popisuje význam hlasování matematik.
Vtip je v tom, že online volič nemusí použít všechny hlasy. Může například použít jen jeden pro svého favorita. Pokud si však není jistý, je oprávněn rozprostřít hlasy rovnoměrně alespoň těm kandidátům, o kterých se domnívá, že by byli přijatelní na Hradě. "Když máme například stranu A, která dostane ve volbách 12 % hlasů, a stranu B, jež bude mít poté ve Sněmovně díky stejným preferencím totožné zastoupení jako A. Jde o to, že stranu A sice volilo 12 % občanů, ale v průzkumech vadí třeba 80 % populace. Strana B sice dostala ve volbách 12 %, ale nikomu v zásadě nevadí. Proč by tedy měly mít obě strany stejné zastoupení ve Sněmovně?" vysvětluje princip nového volebního systému Janeček.
Demokracie 21 v praxi
V zásadě jde o to, že pokud volič dostane možnost dát někomu hlas proti, může výrazným způsobem ovlivnit konečný výsledek. Demokracii 21 (D21) by rád aplikoval v zemi v co nejvíce případech. Zmínil například město Říčany, kde občané díky této metodě participují na různých rozhodování v obci. Ve státu New York v USA tento model participace i na rozpočtu využívá více jak dvacet okrsků.
"Obecné referendum je špatné," myslí si Janeček a dodává: "Podívejte se, jak dopadla Velká Británie v referendu o vystoupení z EU. Kdyby aplikovala systém 21 s více hlasy, pak by měli voliči například čtyři možnosti: rozhodně ano, spíše ano, spíše ne a určitě ne. Pak by se stalo, že by převažovaly spíše hlasy pro setrvání v EU," říká vážně.
"Aplikace D21 bych se rád dočkal do roku 2021," žertuje Janeček. Ví ale, že implementování tohoto způsobu hlasování do volebního zákona by bylo těžké. Jako důvod vzniku D21 označuje politiky. "Politici jsou jádro problému, proto vznikl volební systém 21," zdůrazňuje. Avšak připomíná: "Pokud by lidé byli uvědomělí, pak by stačil i nejhloupější volební systém," říká miliardář.
Související
Neuspěl Karel Janeček ani jiní stěžovatelé. ÚS ukončil přezkum prezidentských voleb
Janeček si nadále stěžuje na vyřazení z prezidentské volby. Obrací se na ÚS
Karel Janeček , NFPK , Demokracie 21 , politika , Volby
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 34 minutami
Čtvrtý taneční večer StarDance začal. Soutěž dnes opustí další pár
před 2 hodinami
Izraelské buldozery údajně zničily sídlo agentury OSN
před 3 hodinami
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 3 hodinami
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 4 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 5 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 6 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 6 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 7 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 7 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 8 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 9 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 10 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 11 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 11 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 12 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 14 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou.
Zdroj: Jan Hrabě