Praha - V pondělí večer vystoupil v holešovickém Vnitroblocku miliardář a matematik Karel Janeček se svou Demokracií 21. Je to projekt, který by mohl v budoucnu změnit systém hlasování lidí mj. i v politice.
Miliardář, matematik a zakladatel mj. Nadačního fondu proti korupci, Karel Janeček, ve své prezentaci, kterou přednesl v holešovickém Vnitroblocku, zdůraznil velkou výhodu a budoucnost svého vysněného projektu H21. Zkratka má připomínat člověka ve 21. století (H - human/člověk). Tedy v době největšího technologického rozmachu o jakém se naší civilizaci ani nesnilo. "Nechápu, že v dnešní době řešíme ještě něco přes papíry," posteskl si nad situací v České republice. "Třeba Estonsko je skvělý příklad v digitalizaci státní správy," vyzdvihl Janeček pobaltský stát.
Divákům připomněl sociální hru Prezident 21, ve které mohou zúčastnění hlasovat z oficiálních kandidátů na prezidenta České republiky podle nového systému hlasování, který Janeček vymyslel. Jde o to, že volič dostane v této hře možnost použít tři hlasy pro a jeden proti. Hráč si tak může rozmyslet, komu dá svůj hlas, kdo je mu více sympatický a kdo méně. "Prezident 21 nutí lidi nevolit menší zlo," popisuje význam hlasování matematik.
Vtip je v tom, že online volič nemusí použít všechny hlasy. Může například použít jen jeden pro svého favorita. Pokud si však není jistý, je oprávněn rozprostřít hlasy rovnoměrně alespoň těm kandidátům, o kterých se domnívá, že by byli přijatelní na Hradě. "Když máme například stranu A, která dostane ve volbách 12 % hlasů, a stranu B, jež bude mít poté ve Sněmovně díky stejným preferencím totožné zastoupení jako A. Jde o to, že stranu A sice volilo 12 % občanů, ale v průzkumech vadí třeba 80 % populace. Strana B sice dostala ve volbách 12 %, ale nikomu v zásadě nevadí. Proč by tedy měly mít obě strany stejné zastoupení ve Sněmovně?" vysvětluje princip nového volebního systému Janeček.
Demokracie 21 v praxi
V zásadě jde o to, že pokud volič dostane možnost dát někomu hlas proti, může výrazným způsobem ovlivnit konečný výsledek. Demokracii 21 (D21) by rád aplikoval v zemi v co nejvíce případech. Zmínil například město Říčany, kde občané díky této metodě participují na různých rozhodování v obci. Ve státu New York v USA tento model participace i na rozpočtu využívá více jak dvacet okrsků.
"Obecné referendum je špatné," myslí si Janeček a dodává: "Podívejte se, jak dopadla Velká Británie v referendu o vystoupení z EU. Kdyby aplikovala systém 21 s více hlasy, pak by měli voliči například čtyři možnosti: rozhodně ano, spíše ano, spíše ne a určitě ne. Pak by se stalo, že by převažovaly spíše hlasy pro setrvání v EU," říká vážně.
"Aplikace D21 bych se rád dočkal do roku 2021," žertuje Janeček. Ví ale, že implementování tohoto způsobu hlasování do volebního zákona by bylo těžké. Jako důvod vzniku D21 označuje politiky. "Politici jsou jádro problému, proto vznikl volební systém 21," zdůrazňuje. Avšak připomíná: "Pokud by lidé byli uvědomělí, pak by stačil i nejhloupější volební systém," říká miliardář.
Související
Neuspěl Karel Janeček ani jiní stěžovatelé. ÚS ukončil přezkum prezidentských voleb
Janeček si nadále stěžuje na vyřazení z prezidentské volby. Obrací se na ÚS
Karel Janeček , NFPK , Demokracie 21 , politika , Volby
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 2 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 3 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák