Politolog se obává Zemanových kroků

Praha – Úřednické vlády mají v naší minulosti své místo. Podle politologa Lubomíra Kopečka však vznikající Rusnokova vláda v sobě nese jak staré tak i zcela nové aspekty, které nás mohou posunout k jinému politickému systému.

Tím, že se prezident rozhodl pro úřednickou vládu bez ohledu na Parlament i fakt, že existuje parlamentní většina, se Zeman přibližuje jednání císaře pána. František Josef I. neřešil postoj Parlamentu stejně tak.

„Problém ale je, že deviace, kterou představuje způsob zrodu nové vlády, otevírá dveře k novému poloprezidentskému režimu. Podstatou poloprezidencialismu je zjednodušeně řečeno určující role prezidenta v rámci výkonné moci, přeměna premiéra v loajálního vykonavatele jeho vůle a umenšení role parlamentu. Tento posun se klidně může odehrát bez formální změny ústavy. Stačí, pokud bude ta stávající vykládána způsobem, jako to dělá současný prezident," uvádí na blogu Aktuálně.cz.

Kopeček upozorňuje, že podobný posun k poloprezidencialismu v meziválečném období vedl v Německu k vzestupu Adolfa Hitlera, který byl vybrán předsedou vlády bez ohledu na Parlament. Kopeček však netvrdí, že k tomuto musí dojít, neboť jiným případem je posun ve Francii k poloprezidencialismu za Charlese de Gaulla. Zde změna systému pomohla ke stabilitě.

„Navíc je pravdou, že občasné výkyvy směrem k poloprezidencialismu v českých poměrech v minulosti existovaly. Masaryk, Beneš, Havel a Klaus občas přesahovali klasickou roli hlavy státu v parlamentním režimu. Současná situace je ovšem intenzitou tohoto přesahování a možnými důsledky mimořádná. Někdo pochopitelně může chválit prezidentovo "rázné odbornické řešení". Měl by si ale uvědomovat, že toto řešení představuje i nakročení k novému typu politického režimu a zahrnuje v sobě nezanedbatelná rizika," dodává.

Související

Petr Pavel Glosa

Události Petra Nutila: Rok Petra Pavla, znovuzvolený Babiš a Debaty bez cenzury

Máme za sebou rok od chvíle, kdy se prezidentem stal Petr Pavel. Přes některá drobná škobrtnutí se dá s jistotou říct jedno – Petr Pavel naplnil očekávání pozitivní změny v nejvyšším úřadě, vrátil na Hrad důstojnost, slušnost a hodnotovou politiku. A to je přesně to, co po desetiletém kralování Miloše Zemana tahle země potřebovala jako sůl.  
Miloš Zeman

Miloš Zeman ve Sněmovně zepsul Fialovu vládu. Poslouchali ho poslanci SPD

Exprezident Miloš Zeman ve středu absolvoval jedno z mála veřejných vystoupení od loňského konce ve funkci hlavy státu. Konkrétně promluvil na sněmovní konferenci, kterou pořádali poslanci opozičního hnutí SPD. Ústředním tématem Zemanovy řeči byla kritika vlády premiéra Petra Fialy (ODS). 

Více souvisejících

Miloš Zeman Lubomír Kopeček

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

Seismograf, ilustrační fotografie

Východ Slovenska zasáhlo zemětřesení

Východní Slovensko zasáhlo ve čtvrtek zemětřesení, uvedl Kristián Csicsay, vedoucí oddělení seismologie Slovenské akademie věd (SAV), pro agenturu TASR. Jednalo se o otřesy loňského říjnového zemětřesení, které pocítili lidé v okresech Vranov nad Topľou a Humenné.

včera

včera

Mark Rutte

Boj o šéfa NATO finišuje. Žhavým kandidátem je nizozemský lídr

Americký prezident Joe Biden podporuje kandidaturu nizozemského premiéra Marka Rutteho na post generálního tajemníka NATO. Pro agenturu Reuters to ve čtvrtek uvedl nejmenovaný zdroj z prostředí americké administrativy. Jeho kandidaturu podporují i další státníci včetně Británie.

včera

důchody

Bude na důchody? Nová zpráva ukázala, jak stát hospodaří s penězi důchodců

Loni skončil systém důchodového pojištění se schodkem ve výši 72,8 miliardy korun, což je dosud největší propad. Celkové výdaje na penze a správu dosáhly přes 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody bylo vyplaceno o 97,2 miliardy korun více než v roce 2022, čímž se penzijní výdaje zvýšily téměř o 17 procent. 

včera

včera

včera

Rusko, Kreml

Navalého tým chce potrestat Kreml. Vyzval Západ k radikálnímu kroku

Leonid Volkov, člen ruské exilové opozice, ve čtvrtek vyzval Západ, aby reagoval na smrt Alexeje Navalného zmrazením majetku osob blízkých ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dále žádal, aby Západ zvážil neuznání výsledků březnových prezidentských voleb v Rusku a posílení pomoci ruským občanům v jejich boji proti putinovskému režimu.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Ukrajinci opět zasáhli cvičící ruské vojáky. Obětí mají být desítky

Ukrajinci se pochlubili dalším zásahem ruského výcvikového prostoru. Kyjev tvrdí, že jeho síly zasáhly cvičiště nedaleko vesnice Podo-Kalynivka na levém břehu Dněpru na jihu Ukrajiny. Při úderu zemřelo přibližně 60 ruských vojáků, uvedla mluvčí ukrajinské armády Natalija Humeňuková ve čtvrtek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina v Evropské unii? Šéfka EK nastínila další kroky, věci se letos dají do pohybu

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová ve středu uvedla, že jejím cílem je předložit rámec přístupových jednání Evropské unie s Ukrajinou do začátku léta.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy