Sobotkův veletoč podruhé: Jaký je nový postoj ČSSD k Rusnokovi?

Praha - Názory na vládu Jiřího Rusnoka jsou uvnitř ČSSD zatím spíše kritické, řekl dnes ČTK šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Diskuze ale podle něj není uzavřena a mohla by pokračovat prakticky až do hlasování o důvěře kabinetu začátkem srpna. Při něm by poslanci ČSSD mohli odejít ze Sněmovny.

"Převážná většina názorů, která na jednání stínové vlády zazněla, byla vůči vládě kritická," řekl Sobotka po dnešní schůzi stínového kabinetu. O případné podpoře úřednické vládě se na něm jednalo stejně jako v úterý večer na poslaneckém klubu ČSSD, který se otázkou zabýval několik hodin. "Já si myslím, že zhruba ty názory odpovídají, koneckonců v řadách stínové vlády jsou i členové poslaneckého klubu," uvedl Sobotka k jednání klubu.

Podle Zaorálka část skeptického postoje plyne z pocitu, že řada ministrů chce pokračovat v přístupu někdejší koalice ODS, TOP 09 a LIDEM a také z personální nekompetence některých ministrů. "On z toho potom rezultuje takový ten pocit, že těžko můžete přebírat garanci za tak nesourodý spolek, ve kterém nevíte, čím kdo ještě překvapí a čím vás zaskočí," řekl místopředseda největší parlamentní strany.

Někteří ze členů ČSSD, kteří spíše tíhnou k podpoře Rusnokovy vlády, zase argumentují tím, že tento kabinet je lepším řešením než případný návrat středopravé vlády. Jako o jedné z možností, jak se k úřednickému kabinetu postavit, se proto dnes na stínové vládě hovořilo i o zdržení se hlasování při rozhodování o důvěře. V úterní poslanecké diskuzi se podle Zaorálka tato alternativa tak často neobjevovala.

Sobotka se o konkrétních možnostech bavit nechtěl, svůj názor prý řekne nejprve svým kolegům v pátek, kdy se sejde grémium i předsednictvo strany.

Předseda ČSSD Sobotka se ve čtvrtek také ostře kriticky vyjádřil o novém ministrovi financí Janu Fischerovi. "Jakoby opět zavanul duch skandálů Topolánkovy a Nečasovy éry. Vzhledem k náhlému vyřešení dluhů z prezidentské kampaně to vypadá, že se Fischer buď nechal do Rusnokovy vlády koupit po vzoru Tluchoře a Šnajdra, nebo od něj jeho čerství sponzoři očekávají nějaká protiplnění," uvedl Sobotka. V každém případě je podle něj Fischer jako ministr financí zcela nevěrohodný. "V jakékoli civilizované zemi by musel z vlády okamžitě odejít," je přesvědčen Sobotka.

Sobotka dříve naznačil, že by si také mohl říci o jmenování premiérem ve druhém pokusu, když Rusnok neprojde. ČSSD by se přitom mohla opřít o to, že vyhrála volby v roce 2010. Ale pokud by 101 poslanců stálo na straně kandidátky pravicových stran na premiérku Miroslavy Němcové, Sobotka by 101 hlasů prezidentovi předložit nemohl.

Související

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

Více souvisejících

ČSSD Bohuslav Sobotka Vláda ČR

Aktuálně se děje

včera

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Politico: Válka v Íránu odhalila zásadní trhliny v obranyschopnosti NATO

Probíhající konflikt v Íránu odhalil podle vojenských expertů a diplomatů zásadní trhliny v obranyschopnosti NATO. Ačkoliv se aliance do americko-izraelské války přímo nezapojila, střet v Perském zálivu ukázal nedostatky, které by mohly být kritické v případě případného útoku Ruska na členský stát. Evropští představitelé varují, že Moskva by mohla být připravena k agresi již kolem roku 2029, což zvyšuje tlak na urychlenou modernizaci armád.

Aktualizováno včera

včera

včera

Velryba uvízla na mělčině na pobřeží Baltského moře

Velryba Timmy byla vyproštěna, míří do Severního moře. Vědci se stále neshodnou, zda přežije

Záchranáři v Německu v úterý dosáhli významného pokroku při snaze o vysvobození uvízlého plejtváka dlouhoploutvého. Zvíře, kterému média přezdívají Timmy, se podařilo úspěšně navést do speciálně upraveného člunu, který by ho měl převézt do hlubších vod. Tato operace představuje další pokus o záchranu tvora, jehož boj o přežití sleduje německá veřejnost již několik týdnů.

včera

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Teherán mě informoval o kritické situaci, Írán je ve stavu kolapsu, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump v úterý ráno na své sociální síti Truth Social prohlásil, že jej Teherán informoval o kritické situaci uvnitř země. Podle Trumpových slov se Írán nachází ve „stavu kolapsu“ a usiluje o co nejrychlejší znovuotevření strategického Hormuzského průlivu, zatímco se tamní režim snaží vyřešit otázky spojené se svým vedením.

včera

včera

Ilustrační fotografie

EU schválila povinné čipování psů a koček, zavádí minimální standardy pro jejich chov

Začátek období letních dovolených znamená pro útulky jediné: zaplní se opuštěnými domácími mazlíčky, jejichž majitelé je při plánování cest odložili. Dosud bylo téměř nemožné původní majitele takových zvířat dohledat, což vedlo k přeplněným kapacitám mnoha zařízení. Brzy však tato praxe narazí na nová legislativní omezení z Bruselu. Evropská unie se totiž rozhodla zavést přísnější pravidla pro ochranu psů a koček. Kromě povinného čipování, které v Česku v případě psů platí už řadu let, zavádí také závazné minimální standardy pro jejich chov.

včera

včera

Prezident Trump

Trump po střelbě opět kope kolem sebe. Sám si dělá srandu ze smrti jiných

Prezident USA Donald Trump a Bílý dům reagovali na nedávnou střelbu během slavnostní večeře novinářů v Bílém domě ostrou kritikou demokratů. Trump označil své politické oponenty za kult nenávisti a odsoudil jejich údajně neúnosnou rétoriku. Jako hlavní příklad takového chování uvedl vtip komika Jimmyho Kimmela, který si utahoval z potenciálního prezidentova úmrtí a naznačil, že první dáma Melania Trumpová vypadá jako budoucí vdova.

včera

Prezident Trump se setkal s německým kancléřem Friedrichem Merzem.

Írán ponížil Spojené státy, prohlásil Merz

Německý kancléř Friedrich Merz prohlásil, že Spojené státy jsou vedením Íránu ponižovány. Podle jeho názoru je administrativa prezidenta Donalda Trumpa u vyjednávacího stolu překonávána teheránskou diplomacií. Merz kriticky zhodnotil vývoj stagnujících rozhovorů, což podle všeho prohloubí napětí mezi USA a jejich spojenci v NATO.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

27. dubna 2026 22:01

Tragickou nehodu na Uherskohradišťsku nepřežila dívka. Pro řidičku letěl vrtulník

Tragická nehoda se na závěr uplynulého víkendu stala na Uherskohradišťsku. Spolujezdkyně z osobního automobilu nepřežila jeho náraz do stromu. Další mladou ženu přepravil vrtulník s vážným zraněním do nemocnice. Případ vyšetřuje policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy