Praha - Vláda Jiřího Rusnoka v demisi navrhla změnit letošní státní rozpočet. Jeho příjmy a výdaje chce zkrátit shodně o 3,8 miliardy korun, takže plánovaný stomiliardový schodek by měl zůstat stejný.
Díky nízkým úrokovým sazbám u českých státních dluhopisů navrhla vláda seškrtat výdaje na obsluhu státního dluhu o 3,5 miliardy korun. Současně chce navýšit plánované příjmy této kapitoly o rovné tři miliardy.
Příjmy Českého telekomunikačního úřadu vláda navrhla snížit o sedm miliard korun. Důvodem je aukce na kmitočty, kterou úřad v březnu zrušil a kvůli tomu nezíská plánované příjmy. V kapitole ministerstva životního prostředí chce vláda snížit plánované příjmy o 1,1 miliardy kvůli nižšímu prodeji emisních povolenek.
Naopak navýšení příjmů vláda navrhla u ministerstva zemědělství, a to o celkem 1,3 miliardy korun. Z toho půl miliardy je určeno na provoz Státního pozemkového úřadu a zbylých 800 milionů na spolufinancování Programu rozvoje venkova.
Návrh, který reaguje na aktuální ekonomickou situaci, ale se vší pravděpodobností padne pod stůl, protože kabinet ho předložil Sněmovně, kterou příští týden čeká rozpuštění.
Základní parametry státního rozpočtu na příští rok už nyní existují - celkové příjmy, výdaje a rámce jednotlivých kapitol. Ty ale nová vláda může změnit. Konkrétní návrh včetně jednotlivých položek ale musí schválit do konce srpna a do konce září předložit sněmovně. Ta v prvním čtení schvaluje základní podobu rozpočtu, až ve druhém dochází k takzvanému "porcování medvěda", kdy mohou poslanci podávat pozměňovací návrhy a tím přesouvat peníze mezi kapitolami. Finální podoba rozpočtu musí získat většinu ve sněmovně a prezidentský podpis do 31. prosince, informují Hospodářské noviny.
V opačném případě dojde na rozpočtové provizorium. Co by to znamenalo? Až do doby, než by byl řádný rozpočet schválen, by bylo možné každý měsíc vydat ze státní kasy jen dvanáctinu rozpočtu na letošní rok, a to jen na provozní a mandatorní výdaje - tedy sociální dávky, důchody a podobně.
Letošní rozpočet je přitom o několik miliard úspornější než ten, který odstupující ministr financí Miroslav Kalousek začal připravovat na příští rok. Letos stát hospodaří s výdaji 1180 miliard korun, napřesrok by to mělo být zhruba 1198 miliard korun.
Provizorní situace by v krajním případě mohla trvat až do září příštího roku - tedy pokud by nebylo jasno až do termínu řádných sněmovních voleb v květnu 2014. Rozpočet by sestavovala až vláda, která by z nich vzešla, a až poté, co by získala důvěru.
Související
Babiš hodlá přehlasovat veto z Hradu. Pavla vyzval, aby sám šetřil
Babišova vláda schválila rozpočtovou strategii na další roky
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Zelenskyj má další problém. Nikomu se k Trumpovi nechce
před 1 hodinou
Rozsáhlé razie ve Francii: Kvůli požárům byly zatčeny stovky lidí
před 2 hodinami
Tusk: Polské bezpečnostní složky zmařily ruský atentát na amerického občana ve Varšavě
před 3 hodinami
Protiválečný politik Naděždin, kterému Moskva nepovolila kandidovat proti Putinovi, uprchl z Ruska
před 3 hodinami
Trumpovi se nelíbí drony ze zahraničí. Uvalil na ně stoprocentní cla
před 4 hodinami
V chorvatském Omiši vypukl rozsáhlý požár, pomáhají i čeští policisté
před 5 hodinami
Evropská ekonomika dostala pomyslnou ránu do obličeje. A hned dvakrát za sebou
před 6 hodinami
Nové detaily Trumpova odjezdu z Turecka: Na stole byl původně jiný plán, v kontejneru na jídlo nejel sám
před 7 hodinami
Pokusy o sebevraždu na letadlové lodi? Zkreslujete informace, naštval se Hegseth
před 7 hodinami
Tchaj-wan vypnul internet. Blackoutem simuloval čínskou invazi
před 8 hodinami
Stíhačky NATO sestřelily nad Lotyšskem bezpilotní letoun. Finsko omezilo provoz
před 10 hodinami
Počasí o víkendu přinese do Česka další tropy
včera
Musk vydělává jen z Tesly miliardy. Jeho příjem převyšuje plat zaměstnanců 2,5milionkrát
včera
Kolaps zásobování, pokusy o sebevraždu. Námořníci na letadlové lodi zakotvené u Íránu tlak války nezvládají
včera
V muniční továrně nedaleko Říma došlo k masivnímu výbuchu
včera
Proč Trump zastírá fakta o Hormuzském průlivu? Nehodí se mu růst cen před volbami
včera
Dívali jste se na zatmění Slunce bez ochrany? Lékaři prozradili, jak poznáte, že máte poškozený zrak
včera
Japonsko se bouří proti návštěvě Putina na sporných Kurilských ostrovech
včera
OBRAZEM: Zatmění Slunce uchvátilo Čechy i Evropany, příští rok nás čeká znovu
včera
V přístavu v Rotterdamu došlo k výbuchu, nejméně jeden mrtvý
Při výbuchu v průmyslovém areálu v rotterdamském přístavu v čtvrtek krátce po poledni zahynul jeden člověk a několik dalších osob utrpělo zranění. K události došlo ve firmě sídlící v ulici Moezelweg v oblasti Europoort.
Zdroj: Libor Novák