Praha - Někteří členové bývalé vládní strany LIDEM jdou do říjnových sněmovních voleb na kandidátkách Strany soukromníků. Z někdejších poslanců jsou na listinách úřadující předsedkyně LIDEM Dagmar Navrátilová, Viktor Paggio a Jiří Rusnok. Navrátilová, která je na čtvrtém místě pražské kandidátky, to dnes řekla ČTK.
"Domluvili jsme se na spolupráci v rámci jednotlivých krajů," uvedla Navrátilová. Rusnok je na listině v Moravskoslezském kraji, Paggio uzavírá listinu v metropoli. "Straně soukromníků fandím, a proto je chci podpořit ze symbolického posledního místa pražské kandidátky. Mají promyšlené návrhy, jak by mohl stát ulevit českým živnostníkům; udělám vše proto, aby uhráli dobrý výsledek," napsal Paggio na Facebooku.
Další členové LIDEM jsou podle Navrátilové na listinách například ve Zlínském a Olomouckém kraji a na Vysočině.
V minulých sněmovních volbách Strana soukromníků nekandidovala, zástupci jejího vedení se objevovali na předvolebních akcích ODS. Na svém webu se označuje za konzervativní stavovskou stranu pravého středu. V programu například uvádí, že chce legalizovat takzvaný švarcsystém, snížit sazby DPH na pět a 20 procent a chtějí snížit i spotřební daň u pohonných hmot a zavést výběr DPH jen z uhrazených faktur.
Strana LIDEM vznikla loni v květnu odštěpením části poslanců zvolených ze Věci veřejné; ty pak nahradila ve vládní koalici s ODS a TOP 09. K LIDEM se hlásilo osm členů dolní komory. Stranu vedla vicepremiérka Karolína Peake, v srpnu ale rezignovala.
Děsím se hrozící levicové vlny
"Budoucnost liberálních demokratů vidím i přes všechno současné dění optimisticky. Prošli jsme sice velkým zemětřesením, ale každé zlo je k něčemu dobré. A tak si myslím, že přichází čas k jistému nádechu. Republiková rada se jednomyslně shodla, že v předčasných volbách nebudeme sestavovat samostatné kandidátky. Každý z nás si je zcela racionálně vědom toho, že na to teď opravdu nemáme sílu. A bohužel ani finance. Naši lidé by se však mohli objevit na kandidátkách jiných stran, nebo bychom mohli pouze vyjádřit podporu určitému subjektu," řekla na začátku září Navrátilová.
"Příznivci a členové mohou pomoci především svým aktivním přístupem k dění v zemi. Brblat u televize nebo v hospodě, to umíme všichni. Jenže to nás nikam neposune. Potřebujeme nadšence, kteří ve svém volném čase pomůžou dobré myšlence. Děsím se hrozící levicové vlny v naší zemi - levicově smýšlející prezident, levicový Senát, momentální vláda složená z přátel Miloše Zemana ( a kdo očekává nějakou zásadní změnu ve vládě příští, je dle mého názoru pěkný naiva... ), ústavní soud tíhnoucí také k levici, pravděpodobně levicová sněmovna... Nechci děsit ani zastrašovat, ale nad tímto směřováním bychom se měli všichni zamyslet," myslí si politička.
A závěrem v rozhovoru pro server lidem.cz řekla: "Tři roky ve sněmovně pro mne byly velmi významným životním obdobím a jsem vděčná za to, že jsem ho mohla prožít. Potkala jsem se s řadou velmi zajímavých lidí, měla možnost spolupracovat na řadě zajímavých věcí. Myslím, že mne to dost ovlivnilo. Mám trochu jiný pohled na svět, naučila jsem se více naslouchat, hledat a nacházet kompromisy. Ztratila jsem ale veškeré iluze, jsem více nedůvěřivá. V politice totiž skutečně není příliš místa pro důvěru, a to je škoda. Dané slovo by mělo platit vždy a všude, já se často potkala s opakem."
Související
Prezidentské volby ovlivňují ruští agenti, udělají to znovu, varuje ruský zpravodaj
To nejlepší z volebních videí na jednom místě + VIDEO
Volby 2013 , LIDEM , Viktor Paggio
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
před 43 minutami
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
před 1 hodinou
Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník
před 2 hodinami
Írán oplácí stejnou mincí. Varoval Trumpa, ceny ropy mohou ještě vzrůst
před 2 hodinami
Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč
před 3 hodinami
Paříž či Londýn v ohrožení. Írán představuje globální hrozbu, zní z Izraele
před 4 hodinami
Policie apeluje na média. Jde o dopadení pachatelů útoku v Pardubicích
před 5 hodinami
Ochlazení v Česku potvrzeno. Meteorologové naznačili, co přinese příští týden
před 6 hodinami
ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran
před 6 hodinami
Novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích. Policie opustila místo činu
před 7 hodinami
Jsme mimořádně oslabení a ohrožení, říká Fico po unijním summitu
před 8 hodinami
Evakuace žižkovské věže v Praze. Na místě zasahovali hasiči
před 9 hodinami
Češi či Poláci stáhli vojáky z Iráku. Důvodem je situace na Blízkém východě
před 10 hodinami
Incident s airsoftovou zbraní na Letné. Policie upřesnila, co se stalo
před 10 hodinami
Trump vyhrožuje Íránu. Dal mu ultimátum ohledně Hormuzského průlivu
před 11 hodinami
Zemřel bývalý šéf FBI a vyšetřovatel Mueller. Trump se svěřil, že je rád
před 13 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Bude poměrně chladno
včera
Epstein neměl kontakty jen s Andrewem. Pomohl také exmanželce bývalého prince
včera
Tisíce občanek je nutné vyměnit. Přestaly splňovat dnešní požadavky
včera
Trump se postaral o trapas. Před japonskou premiérku vtipkoval o Pearl Harboru
Americký prezident Donald Trump se postaral o další úsměvný moment, který se řeší po celém světě. S japonskou premiérkou po svém boku se vyjadřoval ke slavnému útoku na Pearl Harbor. Upozornil na to britský deník Guardian.
Zdroj: Lucie Podzimková