Prezidentské volby ovlivňují ruští agenti, udělají to znovu, varuje ruský zpravodaj

Moskva/Praha - V České republice se blíží prezidentské volby. Jejich první kolo odstartuje už druhý lednový pátek. Průzkumy pro první kolo favorizují dosavadního prezidenta Miloše Zemana. Je tu však někdo, kdo o obhajobě stávající hlavy státu vůbec nepochybuje. Ruský server "URA.ru" přišel k šokujícím závěrům, díky kterým se stal při posledních volbách v roce 2013 Miloš Zeman prezidentem. Navíc dodává, že se situace bude opakovat.

Miloš Zeman má díky ruským agentům vítězství v lednových prezidentských volbách zajištěné. To alespoň tvrdí ruský zpravodajský server "URA.ru", který se opírá o svůj zdroj. Tím má být politický poradce z Uralu, který v minulých prezidentských volbách Miloši Zemanovi pomáhal k vítězství. Po letech se rozhodl pod podmínkou anonymity promluvit o praktikách, které tehdy dovedly českého prezidenta k vítězství.

Podle tohoto nejmenovaného zdroje bylo nejdůležitější projít si ze všeho nejdřív všechny sociologické průzkumy. Ty ukázaly, že česká společnost je silně fragmentována na dvě skupiny - pamětníky minulého režimu většinou z malých měst nebo vesnic, pro které je Rusko největší spojenec a Spojené státy největší nepřítel, a mladou generaci, potažmo obyvatele velkých měst (Praha, Brno), kteří vidí situaci úplně obráceně.

Ruská analýza poté ukázala, že v prozápadním táboře došlo k ideologické krizi. "Češi nedokázali vytvořit novou politickou ideologii, která by přivedla lidi k docenění západních myšlenek. Jediným heslem tehdy byla floskule, že se 'Česko stalo součástí Evropy'. Takové heslo však nedokáže sjednotit tak konzervativní národ," míní poradce.

Zhruba šest měsíců před termínem voleb bylo do České republiky nasazeno kolem 90 profesionálních ruských politických poradců. Zdroj zpravodajského portálu, který byl jedním z nich, prohlásil, že jejich hlavním úkolem bylo šíření protiamerických nálad a propagace přátelství s Ruskem. Peníze, které za to dostávali, byly neskutečné, tvrdí zdroj.

Takové množství peněz se prý nedalo posílat na bankovní účty, proto se místem předávání bankovek stala kasina. "Řekli nám, který den, ve kterém kasinu, u kterého stolku máme být a kdo k nám měl přijít. Když jsem přišel ke stolku já, nikdo tam kromě mě nebyl. Udělal jsem to tak, že jsem si vsadil velké peníze, vytočil jsem si, co bylo potřeba a vyhrál ještě větší balík. Tohle se dělo opakovaně," vzpomíná údajný poradce Zemana.

Peníze, které z těchto obchodů zbyly, putovaly členům volebních komisí. "Právě tehdy se začal v České republice používat systém počítačové kontroly volebních lístků. Češi byli jak děti - věřili, že počítače nejde oklamat. Nebylo tomu tak. Počítat nejenže mohl, ale přímo musel být oklamán. V každé volební komisi jsme hledali člověka, který by nám s tím pomohl," řekl poradce.

Muž připustil, že se svými kolegy měl za úkol rovnoměrně padělat hlasy pro kandidáty. To se však prý nepodařilo. V některých volebních okrscích byl zisk Zemana až neúměrně vysoký. "Nesrovnalosti ve sčítání hlasů jsou viditelné pouhým okem. Je pro mě záhadou, že na to opoziční čeští politici dodnes nepoukázali. Divím se, že čeští matematici neprovedli tzv. Gaussovu distribuci. Kdyby to udělali, museli by jasně vidět, že volby byly zfalšované," vzpomíná.

Podle poradce z Uralu se agitace za zvolení Miloše Zemana odehrávala na třech úrovních. První z nich byli vlastníci malých obchodů. "Každý z takových lidí dobře zná rodiny a lidi, kteří u nich pravidelně nakupují. My jsme je financovali a poprosili jsme je, aby při každém nákupu zákazníka mluvili o pozitivním vlivu Ruska na českou ekonomiku," říká muž.

Další skupinou byli realitní makléři. "Velká skupina realitek od nás dostala peníze jen proto, aby přesvědčovala nájemníky, vlastníky, kupující a prodávající, že pokud bude Česká republika přátelit s Ruskem, bude jim všem krásně," tvrdí poradce.

Podle něj byli třetí skupinou sportovci. Politický poradce na to vzpomíná takto: "Pomáhali jsme organizovat řadu sportovních akcí. Zároveň jsme platili výdaje, které původně měla nést česká strana. To znamená, že se v legislativní rovině nejednalo o úplatky, ale o finanční pomoc."

Další specialitou ruských konzultantů byl útok na oponenty při prezidentských debatách. "Zjistili jsme, že jsou Češi tolerantní vůči sexuálním experimentů. Ale sexuální eskapády kandidátů, ať už s milenkami nebo prostitutkami, odsuzují. Na tom jsme úspěšně stavěli," říká muž.

Asi největším problémem, se kterým se ruští specialisté setkali, byl plán zničení propagace Zemanových protikandidátů. "Setkali jsme se v tomto ohledu s nepříjemným problémem - v Česku nikdo nesouhlasil s tím, aby strhával plakáty a poškozoval billboardy účastníků voleb. V Rusku je to normální, tady jsme takové lidi hledali těžce. Proto jsme museli najmout skupinu chuligánů z Ruska," vzpomíná muž z Uralu.

Sám je přesvědčený, že takový scénář se opakuje i před nadcházejícími volbami. Zatímco on sám se jich účastnit nebude, jeho spoluobčané prý ano. Podle něj ruští agenti opět podpoří Zemana a kampaň bude probíhat tím samým způsobem. Nevyloučil ani možnost, že časem bude připraven zveřejnit tajné dokumenty a jména lidí včetně těch, kteří budou ve volebních komisích pomáhat ke znovuzvolení starého prezidenta. 

Související

Více souvisejících

Rusko Česká republika Miloš Zeman špionáž Volby 2013 prezidentské volby 2018

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 12 minutami

před 39 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace

Východní polovinu Česka v těchto chvílích zasypává sníh, pokud se tedy vyplnily předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pomyslným viníkem je tlaková níže, která dokonce dostala vlastní jméno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy