Prezidentské volby ovlivňují ruští agenti, udělají to znovu, varuje ruský zpravodaj

Moskva/Praha - V České republice se blíží prezidentské volby. Jejich první kolo odstartuje už druhý lednový pátek. Průzkumy pro první kolo favorizují dosavadního prezidenta Miloše Zemana. Je tu však někdo, kdo o obhajobě stávající hlavy státu vůbec nepochybuje. Ruský server "URA.ru" přišel k šokujícím závěrům, díky kterým se stal při posledních volbách v roce 2013 Miloš Zeman prezidentem. Navíc dodává, že se situace bude opakovat.

Miloš Zeman má díky ruským agentům vítězství v lednových prezidentských volbách zajištěné. To alespoň tvrdí ruský zpravodajský server "URA.ru", který se opírá o svůj zdroj. Tím má být politický poradce z Uralu, který v minulých prezidentských volbách Miloši Zemanovi pomáhal k vítězství. Po letech se rozhodl pod podmínkou anonymity promluvit o praktikách, které tehdy dovedly českého prezidenta k vítězství.

Podle tohoto nejmenovaného zdroje bylo nejdůležitější projít si ze všeho nejdřív všechny sociologické průzkumy. Ty ukázaly, že česká společnost je silně fragmentována na dvě skupiny - pamětníky minulého režimu většinou z malých měst nebo vesnic, pro které je Rusko největší spojenec a Spojené státy největší nepřítel, a mladou generaci, potažmo obyvatele velkých měst (Praha, Brno), kteří vidí situaci úplně obráceně.

Ruská analýza poté ukázala, že v prozápadním táboře došlo k ideologické krizi. "Češi nedokázali vytvořit novou politickou ideologii, která by přivedla lidi k docenění západních myšlenek. Jediným heslem tehdy byla floskule, že se 'Česko stalo součástí Evropy'. Takové heslo však nedokáže sjednotit tak konzervativní národ," míní poradce.

Zhruba šest měsíců před termínem voleb bylo do České republiky nasazeno kolem 90 profesionálních ruských politických poradců. Zdroj zpravodajského portálu, který byl jedním z nich, prohlásil, že jejich hlavním úkolem bylo šíření protiamerických nálad a propagace přátelství s Ruskem. Peníze, které za to dostávali, byly neskutečné, tvrdí zdroj.

Takové množství peněz se prý nedalo posílat na bankovní účty, proto se místem předávání bankovek stala kasina. "Řekli nám, který den, ve kterém kasinu, u kterého stolku máme být a kdo k nám měl přijít. Když jsem přišel ke stolku já, nikdo tam kromě mě nebyl. Udělal jsem to tak, že jsem si vsadil velké peníze, vytočil jsem si, co bylo potřeba a vyhrál ještě větší balík. Tohle se dělo opakovaně," vzpomíná údajný poradce Zemana.

Peníze, které z těchto obchodů zbyly, putovaly členům volebních komisí. "Právě tehdy se začal v České republice používat systém počítačové kontroly volebních lístků. Češi byli jak děti - věřili, že počítače nejde oklamat. Nebylo tomu tak. Počítat nejenže mohl, ale přímo musel být oklamán. V každé volební komisi jsme hledali člověka, který by nám s tím pomohl," řekl poradce.

Muž připustil, že se svými kolegy měl za úkol rovnoměrně padělat hlasy pro kandidáty. To se však prý nepodařilo. V některých volebních okrscích byl zisk Zemana až neúměrně vysoký. "Nesrovnalosti ve sčítání hlasů jsou viditelné pouhým okem. Je pro mě záhadou, že na to opoziční čeští politici dodnes nepoukázali. Divím se, že čeští matematici neprovedli tzv. Gaussovu distribuci. Kdyby to udělali, museli by jasně vidět, že volby byly zfalšované," vzpomíná.

Podle poradce z Uralu se agitace za zvolení Miloše Zemana odehrávala na třech úrovních. První z nich byli vlastníci malých obchodů. "Každý z takových lidí dobře zná rodiny a lidi, kteří u nich pravidelně nakupují. My jsme je financovali a poprosili jsme je, aby při každém nákupu zákazníka mluvili o pozitivním vlivu Ruska na českou ekonomiku," říká muž.

Další skupinou byli realitní makléři. "Velká skupina realitek od nás dostala peníze jen proto, aby přesvědčovala nájemníky, vlastníky, kupující a prodávající, že pokud bude Česká republika přátelit s Ruskem, bude jim všem krásně," tvrdí poradce.

Podle něj byli třetí skupinou sportovci. Politický poradce na to vzpomíná takto: "Pomáhali jsme organizovat řadu sportovních akcí. Zároveň jsme platili výdaje, které původně měla nést česká strana. To znamená, že se v legislativní rovině nejednalo o úplatky, ale o finanční pomoc."

Další specialitou ruských konzultantů byl útok na oponenty při prezidentských debatách. "Zjistili jsme, že jsou Češi tolerantní vůči sexuálním experimentů. Ale sexuální eskapády kandidátů, ať už s milenkami nebo prostitutkami, odsuzují. Na tom jsme úspěšně stavěli," říká muž.

Asi největším problémem, se kterým se ruští specialisté setkali, byl plán zničení propagace Zemanových protikandidátů. "Setkali jsme se v tomto ohledu s nepříjemným problémem - v Česku nikdo nesouhlasil s tím, aby strhával plakáty a poškozoval billboardy účastníků voleb. V Rusku je to normální, tady jsme takové lidi hledali těžce. Proto jsme museli najmout skupinu chuligánů z Ruska," vzpomíná muž z Uralu.

Sám je přesvědčený, že takový scénář se opakuje i před nadcházejícími volbami. Zatímco on sám se jich účastnit nebude, jeho spoluobčané prý ano. Podle něj ruští agenti opět podpoří Zemana a kampaň bude probíhat tím samým způsobem. Nevyloučil ani možnost, že časem bude připraven zveřejnit tajné dokumenty a jména lidí včetně těch, kteří budou ve volebních komisích pomáhat ke znovuzvolení starého prezidenta. 

Související

Vladimir Putin, prezident Ruské federace

Putin útočil na Kyjev i při připomínce sovětského podílu na ukončení holokaustu

Ruský prezident Vladimir Putin u příležitosti dnešního Mezinárodního dne památky obětí holokaustu uvedl, že s nacistickými plány na vyvraždění Židů a dalších národů skoncoval především Sovětský svaz. Rovněž zopakoval své tvrzení, že ruští vojáci, kteří na jeho rozkaz vpadli loni v únoru na Ukrajinu, bojují proti "neonacistům". Kyjev naopak obviňuje ruského vůdce, že vede genocidní válku a že se ruští vojáci dopouštějí válečných zločinů i zločinů proti lidskosti na okupovaných územích.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.

V Rusku odsoudili prvního člověka za diskreditaci ruské armády

Ruský soud poprvé odsoudil obžalovaného v jeho nepřítomnosti za takzvanou diskreditaci ruské armády. Trest osmi let odnětí svobody uložil bývalému policejnímu majorovi Olegu Kašincevovi, který na sociálních sítích kritizoval ruskou agresi na Ukrajině a krátce po začátku války odjel z vlasti. Informoval o tom server Važnyje istorii.

Více souvisejících

Rusko Česká republika Miloš Zeman špionáž Volby 2013 prezidentské volby 2018

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Aktualizováno před 31 minutami

před 34 minutami

včera

Mike Pence

Pence přebírá plnou odpovědnost za tajné dokumenty, jež se u něj našly

Bývalý americký viceprezident Mike Pence dnes prohlásil, že přebírá "plnou odpovědnost" poté, co byly v jeho domě v Indianě nalezeny tajné dokumenty. Informovala o tom agentura AP. Tajné dokumenty, které přitom každá administrativa po skončení funkčního období musí odevzdat Národnímu archivu, se dříve našly také u bývalého prezidenta Donalda Trumpa a současné hlavy státu a zároveň bývalého viceprezidenta Joea Bidena.

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Uprchlíci z Ukrajiny v Česku, ilustrační fotografie.

Vláda od dubna upravuje podporu ukrajinských uprchlíků

Úpravu parametrů podpory ukrajinských uprchlíků, o kterém diskutovali ministři od prosince, dnes schválila vláda. Ministři hlasovali na dálku, sdělil ČTK Jakub Tomek z tiskového odboru Strakovy akademie. Do řádného středečního jednání vlády se nepodařilo vypořádat všechny rozpory, proto vláda přistoupila k jednání per rollam tak, aby stihla novelu schválit včas bez potřeby legislativní nouze, uvedl.

včera

Věra Jourová

Jourová se v Estonsku zasazovala za Rádio Svobodné Rusko

Místopředsedkyně Evropské unie Věra Jourová dnes vyzvala ke spuštění projektu Rádio Svobodné Rusko, ve kterém by nezávislí ruští novináři mohli pracovat bez kremelské cenzury. "Jsem přesvědčena, že máme morální povinnost podporovat demokratické ideály v Rusku. Nikoliv zbraněmi, ale slovy," řekla Jourová v projevu v sídle estonské diplomacie v Tallinnu.

Aktualizováno včera

Mateusz Morawiecki

Morawiecki potvrdil ochotu Polska dát Ukrajině až 60 modernizovaných tanků

Varšava je připravena poslat Ukrajině kromě 14 tanků německé výroby Leopard 2 rovněž 60 modernizovaných tanků, včetně 30 strojů PT-91 Twardy. V rozhovoru s kanadskou stanicí CTV News to řekl polský premiér Mateusz Morawiecki. Tanky PT-91 Twardy jsou v podstatě modernizované stroje sovětské konstrukce T-72. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes na twitteru Polsku za příslib desítek tanků poděkoval.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Ukrajina si kvůli Orbánovi předvolá maďarského velvyslance

Ukrajinské ministerstvo zahraničí si předvolá maďarského velvyslance k "otevřenému rozhovoru" kvůli nejnovějším výrokům premiéra Viktora Orbána, uvedl dnes server RBK-Ukrajina s odvoláním na mluvčího resortu. Orbán podle něj přirovnal Ukrajinu k Afghánistánu a označil ji za "zemi nikoho".

včera

Petr Pavel a jeho žena Eva Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: "Generál je náš!" Pavel odvolil mezi svými v Černoučku

Úvodní den druhého kola prezidentské volby odevzdali svůj hlas oba kandidáti. Petr Pavel odvolil v Černoučku v blízkosti hory Říp, kde má trvalé bydliště. Pokud se zítra stane vítězem, na pět let ho vymění za Pražský hrad. Nahradil by tam Miloše Zemana, který zvítězil v předchozích dvou přímých volbách hlavy státu.

včera

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) vyznamenává své vojáky

Na Donbasu je podle Zelenského napjatá situace

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil v pravidelném večerním projevu situaci na frontě za krajně napjatou, zejména v Doněcké oblasti na východě země, kde ruské síly stupňují své útoky. Rusové podle prezidenta nejen útočí na ukrajinské obranné pozice, ale také ničí všechna města a obce okolo.

včera

Lidé volí v prezidentských volbách.

Výsledky voleb: Kde a jak sledovat zítřejší sčítání hlasů?

Dnes a zítra si lidé vyberou v druhém dějství letošní prezidentské volby čtvrtou hlavu státu v historii samostatné České republiky. Zpravodajství můžete sledovat na našem webu EuroZprávy.cz, včetně sobotního sčítání výsledků. První budou k dispozici po 14. hodině, kdy se uzavřou volební místnosti.

Aktualizováno včera

Vít Rakušan

Rakušan očekává od prezidentských voleb bitvu do posledního hlasu

Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan dnes v Kolíně odevzdal svůj hlas ve druhém kole prezidentských voleb občanskému kandidátovi, jeho jméno stejně jako v prvním kole nezveřejnil. Ve dvojici kandidátů pro druhé kolo je občanským kandidátem bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel. Jeho protikandidát a předseda hnutí ANO Andrej Babiš podal kandidaturu s podpisy 56 poslanců ANO. Občanský kandidát má podle Rakušana větší potenciál společnost spojit. 

včera

Miloš Vystrčil

Důležitý bude nejen vítěz voleb, ale i náskok, s jakým vyhraje, míní Vystrčil

Na uklidnění společnosti rozjitřené kampaní před prezidentskými volbami bude mít vliv nejen to, kdo volby vyhraje, ale také s jak rozhodným náskokem, řekl dnes ČTK předseda Senátu Miloš Vystrčil při hlasování v Telči na Jihlavsku. Počítá s vysokou volební účastí. Volební místnosti se otevřely dnes ve 14:00, lidé vybírají mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem (ANO).

včera

Ivan Bartoš volí v prezidentských volbách.

Bartoš take kritizuje Babiše, ve strašení podle něj příliš daleko

Předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, který dnes krátce před 17:00 odvolil v budově základní školy v Sázavské ulici v Praze, novinářům nepřímo potvrdil, že dal hlas Petru Pavlovi. Rozhodoval se snadno, dodal. "Představa, že bych volil Andreje Babiše, snad ani nikoho historicky nemohla napadnout," řekl. Babiš podle něj v kampani například se strašením zašel příliš daleko.

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

WHO registrovala v minulém týdnu téměř 40 tisíc úmrtí souvisejících s covidem

Téměř 40.000 mrtvých v souvislosti s covidem-19 registrovala v minulém týdnu Světová zdravotnická organizace (WHO). Více než polovina z nich připadla na Čínu. Na zasedání krizového výboru WHO, který posuzuje, jestli pandemie stále představuje globální stav nouze, to dnes podle agentury Reuters uvedl šéf organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus.

včera

Vladimir Putin, prezident Ruské federace

Putin útočil na Kyjev i při připomínce sovětského podílu na ukončení holokaustu

Ruský prezident Vladimir Putin u příležitosti dnešního Mezinárodního dne památky obětí holokaustu uvedl, že s nacistickými plány na vyvraždění Židů a dalších národů skoncoval především Sovětský svaz. Rovněž zopakoval své tvrzení, že ruští vojáci, kteří na jeho rozkaz vpadli loni v únoru na Ukrajinu, bojují proti "neonacistům". Kyjev naopak obviňuje ruského vůdce, že vede genocidní válku a že se ruští vojáci dopouštějí válečných zločinů i zločinů proti lidskosti na okupovaných územích.

včera

včera

Pavel Fischer

Fischer po prvním kole podpořil Pavla, v druhém ho volil. Počítá se každý hlas, zdůraznil

Senátor a neúspěšný prezidentský kandidát z prvního kola Pavel Fischer (Nezávislý) dnes podle očekávání hlasoval pro bývalého vysokého armádního představitele Petra Pavla. ČTK po volbě v pražských Pitkovicích řekl, že kampaň před druhým kolem volby prezidenta byla plná emocí a někdy za hranou, na čemž podle něj nese vinu zejména předseda ANO Andrej Babiš. Fischer také vyzval občany, aby šli k volbám. V prvním kole skončil Fischer na čtvrtém místě se ziskem 6,75 procenta hlasů.

včera

Jurečka prohlásil, že Babišova prezidentská kampaň byla za hranou

Prezidentská kampaň za poslední dva týdny byla podle vicepremiéra a ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) již za hranou. Poukázal přitom na silná vyjádření, která v kampani využil předseda hnutí ANO Andrej Babiš a jeho tým. Jurečka to dnes ČTK řekl v Rokytnici na Přerovsku, kde s manželkou odevzdal hlas v prezidentských volbách. Uvedl, že volil Petra Pavla s tím, že je to pro něj kandidát, který bude důstojně vykonávat úřad prezidenta České republiky.

Zdroj: ČTK

Další zprávy