Praha - Prezident Miloš Zeman dnes odletí na několikadenní návštěvu Izraele, kde bude jednat se svým protějškem Šimonem Peresem i předsedou vlády Benjaminem Netanjahuem. Podle některých informací se Zeman chystá v Jeruzalémě přednést důležitý projev. Původně se do Izraele chystal před rokem tehdejší prezident Václav Klaus. Jeho cesta ale byla odložena kvůli bezpečnostní situaci.
Nedávno se Miloš Zeman vyslovil pro přesunutí českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Drtivá většina zemí má svá velvyslanectví v Izraeli v Tel Avivu. Zemanovo prohlášení vzbudilo kritiku palestinského vedení, které vyzvalo Ligu arabských států a další organizace ke svolání mimořádných zasedání na úrovni ministrů. Se Zemanem nesouhlasí i někteří čeští politici.S prezidentem Peresem i premiérem Netanjahuem se Zeman setká v pondělí. Podle českého velvyslance Tomáše Pojara budou hlavními tématy návštěvy obchod, situace na Blízkém východě a vztahy s EU.Zemana na zahraniční cestě doprovází početná podnikatelská delegace. Jejími členy jsou zástupci více než čtyř desítek firem. Zastoupeny jsou společnosti z řady odvětví počínaje strojírenstvím přes automobilový, letecký a zbrojní průmysl či optiku. Jsou mezi nimi i zástupci farmaceutických společností, turistického ruchu, developerských a stavebních firem nebo bank.Podnikatelé vidí možnosti prohloubení spolupráce mezi zeměmi v energetice, strojírenství, technologii ochrany životního prostředí, ve vodohospodářství, dopravě, farmacii a zdravotnictví, lázeňství a hotelnictví, obranném průmyslu a v informačních technologiích.Se Zemanem do Izraele letí také ministři financí Jan Fischer, zahraničí Jan Kohout, obrany Vlastimil Picek a dopravy Zdeněk Žák. Hlavu státu doprovází manželka Ivana a dcera Kateřina.Nynější prezident ještě jako premiér v roce 2002 způsobil skandál, když v rozhovoru pro izraelský deník Haarec přirovnal tehdejšího palestinského vůdce Jásira Arafata k vůdci nacistické třetí říše Adolfu Hitlerovi. Později se od svých slov snažil distancovat tvrzením, že izraelští novináři jeho vyjádření nepřesně interpretovali.I nyní má Zeman naplánovány rozhovory s izraelskými médii. Podle programu cesty se jim má věnovat v úterý.
Související

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Fico nepřišel na rozhovor se Zemanem. Informujte pravdivě, nabádal exprezident moderátora
Miloš Zeman , Simon Peres , Benjamin Netanjahu
Aktuálně se děje
včera

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu
včera

První finále extraligy vyhrála Kometa Brno 1:2. Zápas srovnala v závěru, prodloužení rozhodl obránce Holland
včera

V Itálii se zřítila lanovka s lidmi, několik mrtvých
včera

Západ uděláme opět velkým, prohlásila Meloniová v Bílém domě. Zabíjení musí přestat, vzkázal Trump Rusku
včera

Buď my, nebo Čína. Trump chystá plán, jak odstřihnout Čínu ze světového trhu
včera

Auto na Nymbursku smetlo lidi stojící u odstaveného vozu, nejméně dva mrtví
včera

Mariupol pod ruskou okupací: Vyvlastňování majetku, nátlak a ztráta identity
včera

Prodlužujete válku, vzkázal Kreml Evropě. Musíme tlačit na vrahy, reaguje Zelenskyj
včera

Zemřel Jaromír Štětina, bývalý europoslanec a zakladatel Člověka v tísni
včera

Macron přivítal Rubia a Witkoffa v Élysée, Meloniová míří za Trumpem do Bílého domu
včera

Už se neptáme zda, ale kdy. Jak nový objev změní chápání existence mimozemského života?
včera

Našlo lidstvo mimozemský život? Teplý oceán na exoplanetě podle vědců zřejmě překypuje životem
včera

Trumpovo zmrazení pomoci paralyzuje Blízký východ. Stabilita se hroutí, spojenci se na USA už nemohou spolehnout
včera

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích
včera

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě
včera

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica
včera

Tragická nehoda v Praze. Tramvaj srazila chlapce, oživit se ho nepodařilo
včera

Trump na poslední chvíli zablokoval izraelský útok na Írán, zjistil prestižní deník
včera

Američané budou v Paříži jednat s Evropany o ukončení války. Na Rubia čeká Macron
včera
Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě
Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.
Zdroj: Jakub Jurek