Praha - Příštím premiérem bude podle bookmakerů šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Věří mu i sázkaři, kteří ho upřednostňují před stranickým kolegou a jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem. Další politici jsou podle kurzů sázek s velkým odstupem za touto dvojicí.
Tipsport favorizuje předsedu sociální demokracie Sobotku v kurzu 1,5:1, na Haška mohou lidé sázet s aktuálním kurzem 3:1. "Kurzy Tipsportu a favorizování Bohuslava Sobotky na post premiéra vycházejí z faktické situace: Sobotka je předsedou strany a navíc byl zvolen celostátním lídrem a kandidátem na pozici premiéra. Jelikož se zdá ze všech průzkumů a předpokladů téměř jisté, že ČSSD ve volbách zvítězí, pak je logickou první volbou Bohuslav Sobotka," řekl mluvčí Tipsportu Jiří Hadrava. Stanovování kurzu se prý řídí i sportovními zákonitostmi. "Pokud hraje první s druhým, tak bude jednička mírným favoritem," dodal.Pokud by prezident Miloš Zeman po volbách jmenoval premiérem někoho jiného, byl by to podle Tipsportu "další z jeho velmi nestandardních kroků". "Svým způsobem by to byl 'políček otce zakladatele' velké části současné ČSSD, jejíž vedení a fungování by v očích voličů i veřejnosti poněkud znevážil. Ale samozřejmě názorové pnutí uvnitř strany a Zemanovu nevyzpytatelnost vnímáme, a proto nejsou kurzy na oba politiky až tak rozdílné," doplnil Hadrava.Také bookmakeři Chance věří, že prezident bude ctít tradici a pověří sestavením vlády předsedu vítězné strany, tedy Sobotku. "Diskuse o pověření Michala Haška se zdá být spíše předvolební hrou mezi prezidentem a ČSSD, nežli reálným povolebním scénářem," soudí mluvčí Chance Markéta Světlíková a zdůraznila, že rozdíl v kurzech mezi Sobotkou a Haškem je poměrně malý. "Pokud použiji sportovní terminologii, největší favorit, Sobotka, se podle předpokladů drží na špici, Hašek mu dýchá na záda a ostatní závodníci se na vedoucí dvojici už dotáhnout nemohou," dodala.Sobotkovi věří více i sázející. "Pokud bychom vzali všechny dosavadní premiérské sázky na oba hlavní favority Sobotku a Haška, vychází to v poměru 2:1 pro Sobotku," podotkl Hadrava.Fortuna ještě dnes dopoledne na rozdíl od konkurence mírně favorizovala Haška s kurzem 1,75:1, zatímco Sobotka měl kurz 1,9:1. Objem přijatých sázek na Sobotku však byl výrazně vyšší, což ovlivnilo také kurzy. "U sázky na to, kdo bude pověřen sestavením vlády, se kurs pod vlivem vkladů momentálně srovnal na 1,8:1 pro oba hlavní favority z ČSSD, Sobotku i Haška. Druhý jmenovaný totiž původně byl naším kursovým favoritem," řekl ČTK hlavní bookmaker Fortuny Ondřej Vích.Hašek se podle Vícha těší náklonnosti Zemana, který už avizoval, že sestavením vlády pověří představitele, a nikoliv předsedu vítězné strany. "Oporou pro toto rozhodnutí by mohl být zisk preferenčních hlasů. A v této disciplíně podle našeho názoru Hašek Sobotku v kursu 1,6:1 porazí. Jihomoravský hejtman je konečně v tomto duelu favoritem i pro samotné sázkaře," dodal Vích.
Související
Prezidentské volby ovlivňují ruští agenti, udělají to znovu, varuje ruský zpravodaj
To nejlepší z volebních videí na jednom místě + VIDEO
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Trump po střelbě opět kope kolem sebe. Sám si dělá srandu ze smrti jiných
před 1 hodinou
Írán ponížil Spojené státy, prohlásil Merz
před 1 hodinou
Hormuzem proplula loď s vazbami na miliardáře z okolí Putina
před 2 hodinami
Muž zachytil vír na Kroměřížsku. Tornádo to nebylo, experti prozradili detaily
před 3 hodinami
Karel III. zahájil návštěvu USA. Vítal ho Trump, platí přísná bezpečnostní opatření
před 3 hodinami
Na obranu nedáváme dost. Nemocnice nikoho neodstraší, míní prezident Pavel
před 4 hodinami
Útok psa na dítě na Karlovarsku. Pro chlapce letěl vrtulník
před 5 hodinami
Atentátníka na prezidenta Trumpa obvinili. Hrozí mu doživotí
před 6 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Příští týden se ještě oteplí, tvrdí meteorologové
včera
Tragickou nehodu na Uherskohradišťsku nepřežila dívka. Pro řidičku letěl vrtulník
včera
Z Bulharska do vazby. Soud rozhodl o dalším obviněném v pardubickém případu
včera
Hokejová baráž opět terčem kritiky. Hadamczik apeluje na tlak na extraligové kluby
včera
Radioaktivita z Černobylu doputovala i do Česka, potvrzuje mapa od meteorologů
včera
Babišova vláda schválila rozpočtovou strategii na další roky
včera
Macinku navštívili policisté na ministerstvu. Kvůli esemeskám prezidentu Pavlovi
včera
První předpověď počasí na letní měsíce. Experti řekli, jaký bude trend
včera
Větší armáda ano, ale kvůli nám, ne Evropě. Macronovy ambice ve Francii tvrdě narážejí
včera
Teherán dostal od Trumpa košem, tak začal jednat s Putinem. Arakčí v Rusku svalil všechnu vinu na USA
včera
Nenávist mezi Zelenským a Putinem přijde Trumpovi k smíchu
včera
Ministerstvo zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
Ministerstvo financí zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot, které vstupují v platnost pro úterý. Maximální povolená cena benzinu byla stanovena na 42,55 koruny za litr, zatímco u nafty nesmí cena překročit 43,63 koruny za litr.
Zdroj: Libor Novák