Praha - ČSSD podle dosavadních průzkumů nadcházející volby do Sněmovny vyhraje, její podpora ale hlavně v posledních týdnech začala klesat. Pád pod desetiprocentní hranici zažívá ODS. Na vzestupu bylo naopak hlavně hnutí ANO 2011. Poslance budou mít zřejmě jisté ještě komunisté a TOP 09. Nejnapínavější boj se tak asi svede o překonání pětiprocentní hradby, která dělí strany od poslaneckých míst, a to mezi KDU-ČSL, SPOZ a Úsvitem přímé demokracie. V případě jejich úspěchu by se tak do Sněmovny mohlo znovu po 21 letech dostat osm stran.
Vyplývá to ze srovnání průzkumů, které agentury provedly od letošního srpna. Upozorňují ale vesměs na to, že jen zhruba polovina lidí, kteří půjdou volit, byla zatím pevně rozhodnuta pro některou z kandidujících stran.Překvapením posledních týdnů je zejména úbytek podpory dlouhodobého lídra volebního pelotonu - sociální demokracie. Tato strana podle některých průzkumů měla ještě letos na jaře získat hlasy až 38 procent voličů. Nyní by ovšem mohli sociální demokraté po sedmi letech v opozici získat až o 15 procentních bodů méně, tedy zhruba stejně jako při volbách před třemi lety, což by jim zkomplikovalo úvahy o vytvoření menšinového kabinetu.Voličská podpora ODS klesla po skandálech kolem bývalého šéfa strany Petra Nečase, které vedly k pádu jeho vlády. Aktuální zisk strany osciluje kolem osmi procent a v porovnání s volbami v roce 2010 je přibližně třetinový. Podobně pozice TOP 09 ve Sněmovně se podle průzkumů oslabí, strana by ovšem měla utrpět ztrátu jen v podobě několika procentních bodů.Těmto stranám podle agentur odebírá voliče především ANO 2011 podnikatele Andreje Babiše, které během dvou měsíců zaznamenalo raketový vzestup a mohlo by se 16 procenty hlasů skončit na druhém místě. O tuto pozici svede boj především s komunisty.Nejnapínavější ale bude boj stran, jejichž zisk se pohybuje těsně kolem pětiprocentní hranice. Největší naděje na její překročení dávají poslední průzkumy lidovcům a Úsvitu podnikatele a senátora Tomia Okamury. Zaostávat za nimi naopak začali zemanovci. Ostatní strany většinou dlouhodobě nedosahovaly tříprocentního volebního zisku.Předvolební průzkumy o podpoře kandidujících stran budou moci být publikovány naposledy v pondělí. Od úterý až do uzavření volebních místností v sobotu ve 14:00 platí ze zákona zákaz jejich zveřejňování. Opatření má zamezit ovlivňování voličů na posledních chvíli.
Související
Prezidentské volby ovlivňují ruští agenti, udělají to znovu, varuje ruský zpravodaj
To nejlepší z volebních videí na jednom místě + VIDEO
Volby 2013 , ČSSD , hnutí ANO
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Pro skicrossařky bylo maximem osmifinále, v short tracku nedojela Vaňková. Zdráhalová čtrnáctá
před 1 hodinou
Policie vyšetřuje pobodání u Prahy. Panuje podezření z pokusu o vraždu
před 2 hodinami
Fico dal Zelenskému ultimátum. Jde o dodávky elektřiny i ropy
Aktualizováno před 3 hodinami
Češi se znovu sešli na podporu Ukrajiny. Je to i naše válka, prohlásil Pavel
před 3 hodinami
Trump po rozhodnutí soudu zvyšuje globální cla
před 4 hodinami
Smutný konec příběhu malého Itala. Po nepovedené transplantaci zemřel
před 6 hodinami
Voborníková "zachránila" český biatlon. V hromadném závodě získala bronz
před 6 hodinami
Slovensko zasáhlo poměrně silné zemětřesení
před 7 hodinami
Curleři zakončili olympiádu výhrou nad Švédy, sdruženáři osmí. Hokejistky si rozdělily medaile
před 8 hodinami
Jakému clu teď bude podléhat Česko? U vývozu z EU může klesnout i vzrůst, rozhodne Trump
před 9 hodinami
Olympijský Milán uvidí očekávané zámořské hokejové finále. Slováci budou obhajovat bronz
před 9 hodinami
Počasí se mění. Hrozí ledovka a povodně, varují meteorologové
před 10 hodinami
Rychlobruslař Jílek byl na patnáctistovce tentokrát daleko za nejlepšími
před 10 hodinami
Tragédie na českých horách. Lyžařka nepřežila srážku v Harrachově
před 10 hodinami
Zemřel seriálový herec Eric Dane. Hvězda Chirurgů podlehla nemoci ALS
před 11 hodinami
ANO by vyhrálo sněmovní volby. Motoristům už šlape na paty hejtman Kuba
před 12 hodinami
Krčmář ve svém posledním olympijském závodě senzačně bojoval o medaili. Masák ovládl Nor
před 12 hodinami
Britové chtějí zařídit, aby se Andrew za žádných okolností nestal králem
před 13 hodinami
Shiffrinová prolomila olympijské prokletí, Klaebo získal desáté zlato. Curleři zapsali druhou výzvou
před 14 hodinami
Počasí: Mrazy končí, jaro se blíží. Příští týden se citelně oteplí
Závěr února přinese do Česka velmi proměnlivé počasí s výraznými teplotními rozdíly. Předpověď počasí na příští týden však naznačuje konec silných mrazů a příchod jara.
Zdroj: Libor Novák