Praha - Otázka možného konce předsedy Bohuslava Sobotky v čele ČSSD dělí sociální demokraty. Proti je například místopředseda strany Lubomír Zaorálek, podle něhož jde o hledání obětního beránka, nebo senátor Jiří Dienstbier, který hovoří o podrazu. Naproti tomu se podle místopředsedy Milana Chovance nyní věci mohou pohnout dopředu. Pro je také bývalý šéf sociálnědemokratických poslanců Jeroným Tejc či jihočeský hejtman Jiří Zimola.
"Je to nesmyslné. Nesouhlasím s tím. Bude se o tom ještě jednat. Jak na úrovni ústředního výboru, tak i moravskoslezské organizace," řekl Zaorálek, který věří, že ústřední výkonný výbor takový návrh odmítne. Jde podle něj o nedůstojné hledání obětního beránka. Souhlasí s tím, že jde o pokračování sporů křídel uvnitř ČSSD, které se projevovaly už před volbami. "Je to vyústění předvolebních událostí, a nyní to vypuklo naplno. Nemělo se to ale stát, měli jsme hledat důstojné řešení," míní.
Naopak plzeňský hejtman Milan Chovanec hlasoval pro výzvu, aby Sobotka v čele strany skončil. Rozhodl se tak proto, "aby konečně se nějakým způsobem pohnuly věci v sociální demokracii," řekl novinářům. Více informací o jednání sdělit nechtěl.
Podle jihočeského hejtmana Zimoly by měl Sobotka volební výsledek reflektovat. "Převážil tento názor, aby se nad tím pan předseda zamyslel, to není žádné odvolávání z funkce, to je výzva," řekl Zimola.
Proti usnesení hlasovala Hana Orgoníková. "Vždy jsem důvěřovala tomu, když Michal Hašek hovořil o tom, že předsedu podporuje, a skutečnost je jiná. Takže jsem zklamaná," řekla novinářům. Také podle stínového ministra školství Marcela Chládka je ukazování nejednotnosti jen chvíli po volbách chyba.
Bývalý šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc se zase domnívá, že výzva předsednictva k odstoupení Sobotky z vedení strany nebude mít vliv na podobu vyjednávání o sestavení vlády. "Zatím ten tým byl takto schválen. Já si nemyslím, že je to důležité, kdo je v týmu, ale především to, co se vyjedná a zda ČSSD bude úspěšná jako celek," řekl.
Podraz kvůli flekům a funkcím
Tvrdě dnešní rozhodnutí kritizoval senátor a blízký Sobotkův spojenec Jiří Dienstbier, podle něhož straně hrozí ztráta autonomie. Za usnesením podle něj stojí jedinci, kteří nesou mnohem větší podíl viny na volebním výsledku než šéf strany. "Já myslím, že takovéto partě podrazáků, kterým nejde o nic jiného, než aby za každou cenu se sami co nejdříve dostali k flekům a funkcím, tak těm prostě nejde vyklízet pole, je to potřeba podle mého dobojovat za každou cenu," uvedl pro ČTK.
V rozhovoru pro Lidovky.cz pak Dienstbier prohlásil: "Michal Hašek, Jeroným Tejc a Zdeněk Škromach dělali vše proto, aby sociální demokracie skončila ve volbách špatně. Nyní křičí, že jediným viníkem je Bohuslav Sobotka. Nepochybně jako předseda nějakou odpovědnost má, ale není to jenom on. Oni v mých očích mají mnohem větší, protože škodili straně zcela úmyslně a pomáhali SPOZ. Po volbách jistě byli zklamáni. Pro pana prezidenta a pro ně ten výprask SPOZu byla těžká rána, a bohužel to přepískli, takže nejenom zlikvidovali zemanovce, ale do jisté míry oslabili sociální demokracii takovým způsobem, že vůbec není možné ve sněmovně vytvořit levicovou většinu."
"Osobně si nemyslím, že to je jen jeho chyba, ale souhrn více komponentů. Ale vždycky to odnáší ta hlava," řekl poslanec a hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný. "Jako předseda se odpovědnosti těžko může zbavit, zvlášť když kampaň byla na jeho osobu," uvedl Novotný.
Podle šéfa středočeské ČSSD a nového poslance Miloše Petery bylo na výsledek voleb třeba nějak reagovat. "Já to vidím jako apel, abychom měli jako strana dynamiku, protože volby nedopadly úplně dobře," řekl Petera.
Podle Sobotky stranu ve volbách poškodila nejednotnost, kvůli níž prý řada voličů váhala, zda dát sociálním demokratům hlas. "Jsem přesvědčen, že k tomu, že nás lidé ve volbách vnímali jako nejednotnou politickou stranu, přispěl i postup Michala Haška, Jeronýma Tejce a dalších na jednání ústředního výkonného výboru," řekl.
Průběh puče po minutě
Neděle, 12:07
Prezident Miloš Zeman v diskuzním pořadu České televize o o výsledcích voleb: "Pokud bych to měl hodnotit, dosavadní vládní strany selhaly a strana opozice, která je měla zastoupit, bohužel selhala do jisté míry rovněž. Vklínila se tam strana, která nejvíce ze všech vyjadřuje nespokojenost voličů se součaným stavem."
12:56"Kdybych byl předsedou ČSSD a strana ve volbách dostala 20,5 procenta hlasů, odstoupil bych z funkce," řekl ČTK místopředseda strany Michal Hašek
15:30Předsednictvo ČSSD se sešlo kvůli povolební situaci. Zdroj ČTK jednání charakterizoval jako bouřlivé, očekává, že bude trvat několik hodin.
17:10Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka poprvé reaguje na tajnou schůzku v Lánech. Zjevně o ní nevěděl. "Mrzí mne, že jsem o ní, pokud proběhla, nebyl ani já ani další členové vedení informováni. Asi si byli pro instrukce," reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz.
17:37Brněnský primátor Roman Onderka na jednání předsednictva ČSSD navrhl, aby šéf strany Bohuslav Sobotka odstoupil z funkce. Sociální demokraté jednají o dalším postupu po nevýrazném vítězství v předčasných volbách.
19:17První zprávy z jednání předsednictva: Sobotka odmítá rezignovat na funkci šéfa ČSSD. Nechce prý, aby strana přišla o autonomii a byla pod vlivem SPOZ. "Jako předseda může být odvolán jen v tajné volbě ústředního výkonného výboru," uvedl také.
19:27Rozhodnuto. V novém vyjednávacím týmu ČSSD je Michal Hašek, Lubomír Zaorálek, Jeroným Tejc a Milan Chovanec.
19:41Z předsednictva uniká text usnesení: "Předsednictvo ČSSD vyzývá předsedu Bohuslava Sobotku, aby přijal přímou osobní a politickou odpovědnost za historicky nejhorší výsledek ČSSD ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a rezignoval neprodleně na funkci předsedy ČSSD." Hlasovalo pro 20 ze 33 členů předsednictva.
Bohuslav Sobotka na tiskové konference označil usnesení za "chybné". Po krátkém vyjádření opustil tiskovou konferenci a nechal Romana Onderku, aby novinářům předložil vlastní verzi příběhu.
Související
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
ČSSD , Jiří Dienstbier ml. , Bohuslav Sobotka
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Výhled počasí až do prvních dní astronomického léta. Meteorologové řekli, jak bude
včera
Moravec musí zaplatit pokutu, tvrdí Česká televize
včera
Soud vynesl první rozhodnutí v případu vraždy dívky v Pardubicích
včera
Babišova vláda prodloužila cenové stropy u paliv. Chce pokročit i s digitalizací
včera
Další nečekaný výkon na MS v hokeji. Češi za pískotu prohráli s Nory 1:4
včera
Tropické počasí prohloubí problémy se suchem. V Česku jen tak nezaprší
včera
Klempířovi může zlomit vaz i StarDance, míní politici z opozice
včera
Rusko plánuje útok na Kyjev. Moskva vyzvala cizince k opuštění ukrajinské metropole
včera
Co chrání ukrajinské nebe? Radary, drony i umělá inteligence
včera
Extrémní počasí se projevilo naplno. Evropu už nyní spalují téměř čtyřicetistupňová vedra
včera
Vláda přitvrzuje vůči uprchlíkům z Ukrajiny. Problémy čekají i řidiče
včera
K návratu cen ropy na předválečnou úroveň možná nikdy nedojde, varují experti
včera
Odstěhujte se, než vás definitivně zaplaví voda, vzkázali vědci obyvatelům jednoho z nejznámějších měst USA
včera
Francie čelí rozsáhlému skandálu. Na více než sto školách a školkách docházelo k týrání dětí
včera
Teherán popřel Rubiova slova. Dohoda Íránu s USA jen tak nebude
včera
Tropické počasí ještě zesílí, nejvíce potrápí jižní Moravu. Platí výstraha
včera
Rubio naznačil, že dohoda s Íránem by mohla být už dnes
včera
Tropické počasí přidělává starosti. Meteorologové opět varují před požáry
včera
Bude dobrá a lepší než Obamova, řekl Trump o případné dohodě s Íránem
včera
Počasí: Tropy vystřídá ochlazení, pak se vedra vrátí
Českou republiku čeká týden plný slunce, ve kterém se vystřídají tropické teploty s přechodným ochlazením. Zatímco v úterý a ve středu mohou maxima na jihu Moravy dosáhnout až třicetistupňových hodnot, ve čtvrtek dorazí chladnější vzduch od severu, který denní teploty srazí k čtyřiadvaceti stupňům. O víkendu se pak začne znovu oteplovat, s čímž se však postupně lokálně spojí výskyt přeháněk a bouřek.
Zdroj: Libor Novák