Praha - Bém na svém blogu na Aktualně.cz sice nemluví o pravdoláskařství a havlismu jako Václav Klaus, ale upozorňuje na lenost a nedostatek osobností uvnitř strany. Chování exprimátora Prahy považuje za trapné s směšné.
"Tyto volby nebyly pro ODS vražedné jen kvůli chybám v minulosti, ale především kvůli nečinnosti v současnosti, vyhořelosti, lenosti, ideové a programové prázdnotě, nedostatku osobností, vnitřní rozvrácenosti a vnější směšnosti. ODS po mírném handrkování o to, kdo stranu bude reprezentovat jako její hlavní volební tvář, vybrala Mirku Němcovou, vymyslela pro ni výraz superlídryně, který je sám o sobě komický a vyslala ji do boje. Jakkoli je bývalá předsedkyně poslanecké sněmovny a místopředsedkyně strany asi přijatelnou tváří pro část veřejnosti, nestačilo to," napsal Bém.
Bém připomíná, že on sám rezignoval na post předsedy pražské ODS ihned poté, co jeho strana získala ve volbách jen 24 % hlasů, kdežto jeho nástupce - Bohumír Svoboda - považuje za úspěch letošních 12 procent s tím, že získal velké množství preferenčních hlasů. "To už není pouze alibistické, ale také trapné a směšné. Je to vlastně poprava ODS v přímém přenosu," napsal Bém.
Bém se dále domnívá, že v politice už padla všechna tabu. "Nic není svaté a vše je dovoleno. Neexistuje střet zájmů, agent StB se může stát hrdinou," dodal.
ODS také ostře kritizuje Václav Klaus ve svém "Zamyšlení nad ODS a jejím volebním výsledkem".
"Zakolísání v ODS přišlo po mém odchodu z funkce předsedy strany stále větším přejímáním ideologie havlismu, což bylo velmi silně spojeno se snahou uspět v médiích, s riskantní koalicí s výslovně havlistickými seskupeními TOP09 a se Stranou zelených a v neposlední řadě i s osobním přátelstvím lídrů ODS s lídry – v roce 2009 téměř babišovsky vytvořené – nové Kalouskovy strany. To bylo okamžikem největšího ideového vyprázdnění ODS. Pak už stačil jeden nepovedený rozhovor jednoho předsedy a příliš autoritativní chování přítelkyně druhého předsedy a výsledkem je dnešních 7,7 % hlasů," píše exprezident.
A stranu vyzývá: "ODS má povinnost se vzchopit a pokračovat ve svém nezastupitelném úkolu. Nemůže to být založeno na ideové (a politické) prázdnotě vyčpělého antikomunismu, ani na přeměně občanské strany ve stranu podnikatelů (i když to Babišovi kupodivu prochází), ani na kupování si přízně médií pravdoláskovými metodami (á la Jiří Pospíšil). Musí jít o autentické postoje a jejich citlivé a tvůrčí aplikování v praktické politice. O těchto postojích musí velmi rychle začít vážná diskuse."
Související
Bém se vrací na magistrát, bude mít místo v protidrogové komisi
Bém vzkázal soudu, že odposlechy s Mazánkem a Kolibříkem jsou zfalšované
Pavel Bém , ODS , Václav Klaus
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
před 1 hodinou
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
před 1 hodinou
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
před 3 hodinami
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
před 4 hodinami
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
před 5 hodinami
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
před 6 hodinami
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
před 8 hodinami
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
před 9 hodinami
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
před 10 hodinami
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
před 11 hodinami
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
včera
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
včera
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
včera
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
včera
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
Americké nálety na íránské přístavní i vnitrozemské oblasti a íránské odvetné údery na americké spojence na Blízkém východě způsobují, že se každodenní život obyvatel Íránu stává čím dál náročnějším. Lidé v zemi čelí eskalujícímu konfliktu, výpadkům elektrické energie, nedostatku vody i zpřísňujícím se represím režimu.
Zdroj: Libor Novák