Praha – Ve středu probíhalo několikahodinové jednání Rady ČT. Rada jednala o dopise třiadvaceti novinářů, kteří si stěžovali na zásahy do vysílání ve prospěch některých politických stran a prezidenta Miloše Zemana.
Generální ředitel České televize Petr Dvořák a ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal zcela odmítli tvrzení, že by byli novináři pod tlakem, aby bylo zpravodajství jednostranné.
Podle Dvořáka je dnes ČT kritizována bez hlubší analýzy a jen na základě emocí. Za ČT již požádal několik nezávislých osobností, aby se k problematice vyjádřili, jejich jména však nesdělil. Jména se dozví veřejnost až poté, co tuto spolupráci potvrdí. Řešení situace chce předložit Radě ČT 11. prosince.
„Cílem celé této akce není, abychom nad ní planě polemizovali, ale musíme najít finální řešení a to já vidím ve vrácení racionální diskuze zpět do ČT a do zpravodajství, aby podobné podněty v budoucnu nemusely spatřovat světlo světa," dodal Dvořák.
Psali jsme: Pracovníci ČT24 si stěžují na pro-zemanovskou cenzuru ve zpravodajství 61 redaktorů ČT včetně Moravce napsalo Dvořákovi dopis. Co se děje?K vystřídání autentických záběrů vrávorajícího prezidenta Miloše Zemana nad korunovačními klenoty za archivní vysvětloval Šámal etikou. Podle Šámala by vysílání záběrů nemocného člověka bylo v rozporu s etickým kodexem ČT. Následně byly původní záběry zakázány také v pořadu 168 hodin, k čemuž Šámal dodává: „zařadit do komické rubriky vrávorajícího prezidenta, když vysvětlení jeho stavu je nemoc, nepovažuji za etické."
Další kritika 23 novinářů se týkala vysílání tiskové konference prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga ze záznamu, přestože bylo možné ji vysílat v přímém přenosu. Podle Šámala je však běžné, že se vysílá ze záznamu. Šámal odmítl i kritiku, že by ČT neodvysílala zahraniční ohlasy na českou první přímou volbu prezidenta, které dle Šámala měla ČT odvysílat druhou lednovou neděli.
Na závěr Rada jednohlasně přijala krátké usnesení. Požádala generálního ředitele ČT Petra Dvořáka o prošetření a kompletní stanovisko k podnětu třiadvaceti novinářů.
Psali jsme: Válka v ČT: Drtinová sjela Moravce. Sám si hlasitě stěžoval, ale teď obrátil Moravec je zhnusen hádkami v ČT. Přemýšlí o odchoduV minulém týdnu byl odeslán Radě ČT dopis od 23 novinářů. Ti si stěžovali na prozemanovské zásahy do vysílání, které dokládali na několika příkladech. Většina novinářů se obávala o práci a tak za ně veřejně vystupovali Daniela Drtinová a Adam Komers. Novináři se před posláním dopisu obrátili na předsedu Rady ČT Milana Uhdeho, který o atmosféře strachu v ČT věděl již před několika lety.
Související
Vyhrocená superdebata: Fiala a Havlíček do sebe šili, dva lídři odmítli označit Rusko za agresora
Petr Pavel vstoupí do předvolební vřavy. Připravuje projev v televizi
Česká televize , Daniela Drtinová
Aktuálně se děje
včera
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
včera
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
včera
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
včera
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
včera
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
včera
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
včera
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
včera
Europoslankyně Konečná oznámila smutnou zprávu. Zemřel její otec
včera
Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok
včera
Počasí v Česku si žádá novou výstrahu. Napadne až 15 centimetrů sněhu
včera
PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno
včera
Francie se s Bardotovou rozloučí příští týden. Pohřeb bude v Saint-Tropez
včera
Šofér prezidenta Pavla čelí obžalobě. Měl nehodu a nadýchal
včera
Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy
včera
Drama v pardubickém hotelu. Opilý cizinec vyhrožoval střelbou
včera
Počasí do konce týdne: V noci a k ránu hrozí silné mrazy
29. prosince 2025 21:33
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
29. prosince 2025 20:24
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
29. prosince 2025 19:10
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
29. prosince 2025 18:03
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí oznámil, že ukrajinské drony zaútočily na jednu z rezidencí prezidenta Vladimira Putina v Novgorodské oblasti. Ačkoliv incident nezpůsobil žádné škody ani oběti na životech, Moskva varovala, že kvůli tomuto útoku přehodnotí svou vyjednávací pozici v probíhajících mírových rozhovorech.
Zdroj: Libor Novák