Praha – O poslanci hnutí ANO Martinu Stropnickém se mluví jako o potenciálním ministrovi. Už v roce 1998 chvíli šéfoval Ministerstvu kultury, teď ale šilhá po zahraničních věcech.
„Především bych chtěl – a na tom je v naší rodící se trojkoalici naštěstí shoda, ať už bude ministrem zahraničí kdokoliv –, abychom konečně byli solidním partnerem v Evropské unii. Abychom ukázali, že doba rozcapeného fracka skončila a začíná období, v němž budeme konečně plnohodnotným členem unie. Ne nekritickým, ale partnerským," myslí si Stropnický. Na kulturu sice nezanevřel, stojí ale prý příliš na okraji. Na Ministerstvu zahraničí má navíc pár známých, se kterými by rád spolupracoval.Stropnický v rozhovoru pro Hospodářské noviny také uvedl, že Karel Schwarzenberg ministerstvo zanedbával. „Také bych chtěl, aby kvalitní lidé, kterých tam zbylo tak 25 procent, se dostali na důležité posty a aby je neřídili nezkušení lidé jen na základě politické příslušnosti či známosti," vysvětlil politik. Na druhou stranu by ale rád na bývalého ministra navázal v jeho kosmopolitním přístupu, včetně důrazu na dodržování lidských práv. „To asi lidé z ČSSD a pan prezident neuslyší rádi. Oni přece kritizovali Schwarzenberga, že právě tímto důrazem ohrožuje naše obchodní zájmy v Rusku nebo Číně," dodal Stropnický.
Související
Vláda volební období neustojí? Stropnický si posvítil na Babiše, nešetřil ani Macinku
Stropnický chyboval a uznal to, uvedl Lipavský. Věc považuje za vyřešenou
Martin Stropnický , ministerstvo zahraničí
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trump kvůli válce na Ukrajině telefonoval s Putinem i Zelenským
před 2 hodinami
Extrémní počasí rozjelo v Evropě válku o klimatizace
před 4 hodinami
Příští rok téměř 25 tisíc, o rok později až 27 tisíc. Jak v Česku poroste minimální mzda?
před 5 hodinami
Nastává zlatý věk Ameriky, prohlásil Trump při 250. výročí od vyhlášení nezávislosti
před 6 hodinami
Počasí: Příští týden bude ve znamení deště, o víkendu dorazí tropy
včera
Ukrajinská armáda provedla rozsáhlý útok na ropný terminál v Petrohradu
včera
Evropa musí převzít větší odpovědnost za svou obranu, řekl Pavel tureckému tisku
včera
EU uvalila sankce na vědce podezřelé z otravy Navalného
včera
Opět ho vypískají? Klempíř dorazil na festival do Varů, i když tvrdil, že nepřijede
včera
Jak skončí válka na Ukrajině? Z pěti možných scénářů zbyly poslední dvě varianty
včera
Fotbalové MS v ohrožení. Kvůli počasí se mohou rušit zápasy, teploty porostou na 46 stupňů
včera
USA praží žhavé počasí. Kvůli vedru se ruší oslavy Dne nezávislosti
včera
Stovky letadel, největší ohňostroj v historii. Trump na dnešek slibuje mohutné oslavy Dne nezávislosti
včera
Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD
včera
Putin po mohutném bombardování Kyjeva nařídil pokračování masivních úderů proti Ukrajině
včera
Proč byl nedávný útok na Kyjv tak zničující?
včera
Rusko shání vojáky kde se dá. Nově posílá na frontu mladé studenty
včera
Výhled počasí na další červencový týden. Teploty porostou
3. července 2026 21:58
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
3. července 2026 21:00
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
Červencové svátky sice nepatří k těm, které mají vliv například na provoz obchodů, ale ovlivní něco jiného. Některým seniorům přijde červencový důchod o malinko později. Jde o poslední změnu výplatního termínu v letošním roce.
Zdroj: Jan Hrabě