Praha - Hradní kancléř Vratislav Mynář zřejmě požádá o prověrku na nejvyšší bezpečnostní stupeň ve středu 18. prosince, jinak ve funkci skončí. Řekl to prezident Miloš Zeman, uvedly Česká televize a Český rozhlas. Zeman již dříve slíbil, že Mynář požádá o prověrku od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) do konce minulého týdne.
Zeman dnes na otázku, kdy jeho kancléř požádá o prověrku, odpověděl: "Pevně doufám, že ve středu tento týden." Avizoval, že k tomuto tématu bude i tisková konference. Na dodatečný dotaz, zda zůstane kancléřem v opačném případě, uvedl: "Jistě že ne," citovala prezidenta Česká televize."Pan kancléř hodlá skutečně žádat o prověrku tento týden. Předpokládá, že tak učiní ve středu, jak uvedl pan prezident," tlumočil Mynářovo aktuální vyjádření mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.Zeman začátkem prosince v jednom z rozhovorů řekl, že Mynářovo rozhodnutí požádat o prověrku na nejvyšší bezpečnostní stupeň vítá, protože to rozptýlí pochybnosti, které se objevovaly. Podle prezidenta ale neexistuje zákon, který by řediteli prezidentské kanceláře ukládal nutnost mít prověrku na nejvyšší bezpečnostní stupeň.V médiích se v minulosti objevily informace, že by Mynář prověrku nemusel získat například kvůli svým některým podnikatelským kontaktům. Jedním z kontroverzních známých měl být například Radim Masný z Opavy. Prezidentův kancléř to vytrvale odmítá.Mynář je ve funkci zhruba tři čtvrtě roku bez bezpečnostní prověrky, kterou potřebuje, aby mohl přistupovat k některým utajovaným dokumentům. Některých jednání se tak místo něj účastní jeho podřízení, které NBÚ dostatečně prověřil. Zeman dříve řekl, že jeho kancléř předpokládal, že se stane poslancem za Stranu práv občanů - zemanovce a nebude prověrku potřebovat. SPOZ ale ve sněmovních volbách propadla.Podle zákona o ochraně utajovaných skutečností podléhají utajení například přípravy podkladů pro přepravu prezidenta nebo ústavních činitelů jiných států. Utajení také podléhá příprava prezidentské amnestie. Tu ale Zeman udělovat nehodlá. Agendu prezidentských milostí převedl na ministerstvo spravedlnosti a sám chce omilostňovat jen ze zdravotních a humanitárních důvodů.
Související
Český fotbal je bez etické komise. Členové nečekaně rezignovali, i kvůli Mynářovi
Mynář se soudu nevyhne. Kauza dotačního podvodu se začne řešit na podzim
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Feriho propuštění se bude řešit znovu u okresního soudu
před 1 hodinou
Policie si převzala dalšího podezřelého v pardubické kauze
před 2 hodinami
Írán to myslel vážně. Hormuzský průliv je opět uzavřený
před 3 hodinami
Chorý zná trest za plivnutí na soupeře. Nezahraje si jen jeden zápas
před 3 hodinami
Bude to historické. Trump se zasnil při představě jednání s čínským prezidentem
před 4 hodinami
Praha otevřela nový most přes řeku. Od víkendu slouží běžnému provozu
před 5 hodinami
Hormuzský průliv můžeme znovu uzavřít, varoval Írán
před 6 hodinami
Počasí: Teploty o víkendu překonají hranici 20 stupňů, překazit je mohou bouřky
včera
Nebudeme riskovat. Do otevřeného Hormuzského průlivu se lodě nehrnou, mají strach
včera
Žádná krize nehrozí. EU popřela tvrzení IEA o nedostatku leteckého paliva
včera
Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině
včera
Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů
včera
Írán už Hormuzský průliv nikdy nezavře, Izrael má zákaz bombardovat Libanon, řekl Trump. NATO vzkázal, ať se do toho neplete
včera
Otevření Hormuzského průlivu zahýbalo trhy. Cena ropy prudce klesá
včera
Hormuzský průliv je s okamžitou platností otevřen pro všechny lodě, oznámil Írán
včera
Za kolik o víkendu natankujete? Ministerstvo zveřejnilo ceny paliv
včera
Tejc oznámil, že kvůli bitcoinové kauze podá trestní oznámení
včera
Česko k zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu nabídne svůj radar, oznámil Babiš
včera
Kushner a Witkoff jsou amatéři. Situaci v Íránu jen zhoršují, tvrdí zkušení diplomaté
včera
Britové berou ruské výhrůžky vážně. Čelíme hrozbě přímého ruského útoku, zní z vlády
Bývalý důstojník britské armády a vládní poradce pro boj proti terorismu varoval, že Spojené království pravděpodobně čelí hrozbě přímého ruského útoku. Toto varování přichází poté, co Kreml označil britské firmy vyrábějící drony, které podporují ukrajinské válečné úsilí, za potenciální cíle. Podle bezpečnostních expertů se napětí mezi Moskvou a evropskými spojenci Kyjeva posouvá do kritické fáze.
Zdroj: Libor Novák