Praha - Systém regulačních poplatků s limitovanou spoluúčastí pro těžce nebo chronicky nemocné pacienty se osvědčil a ODS v něm chce pokračovat. Občanští demokraté rovněž chtějí finančně podpořit pacienty, kteří absolvují preventivní vyšetření, uvedl v úterý Boris Šťastný (ODS).
"Nepřipravujeme seznam placených nemocí, jak tvrdí socialisté. Je to jen zlý, nemravný politický business a kupčení s hlasy lidí," ohradil se volební lídr ODS Petr Nečas proti billboardové kampani vedené ČSSD proti občanským demokratům.
Podle něj se ODS naopak zasadila o zlepšení situace ve zdravotnictví.
Ministryně zdravotnictví, Dana Jurásková upozornila, že postupující stárnutí populace je na jednu stranu vítězstvím medicíny, na druhé straně však představuje problém, který je nutné řešit, neboť do budoucna roste počet pojištěnců, za které stát bude muset platit.
Náměstek ministryně Marek Šnajdr (ODS) vyjmenoval změny, které je ve zdravotnictví nutné provést. Mezi nimi je úprava lékové politiky, která by umožnila cenovou soutěž pro generické látky a jejich rychlejší vstup na trh, nebo posílení soutěžních principů vůči poskytovatelům.
ODS slibuje pojištěncům zajistit plně hrazenou standardní variantu léčby s tím, že si mohou připlatit za nadstandard. To by do zdravotnictví podle Šnajdra přivedlo další peníze.
Občanští demokraté chtějí také motivovat k účasti na preventivních a screeningových programech. "Za účast na těchto programech by pojišťovny vyplácely bonusy. Prostředky na to mají, existuje fond prevence, disponující asi 2, 5 miliardami ročně a tyto prostředky pojišťovny používají často na jiné účely, například pro získávání nových pojištěnců," vysvětlil Šnajdr.
ODS hodlá také zachovat regulační poplatky. "Systém poplatků se osvědčil. Díky nim je totiž možné hradit limity spoluúčasti," uvedl Nečas.
Exministr zdravotnictví Tomáš Julínek tento systém ilustroval na několika příkladech pacientů, jimž se od pojišťoven vracely desetitisícové čistky, které za léčbu zaplatili. "Například jeden třiašedesátiletý pacient s endokrinologickou poruchou, zaplatil 29 tisíc za svou léčbu, ale pojišťovna mu vrátila 24 tisíc. Nechtěl bych však znát jeho osud před rokem 2008, kdy tyto ochranné limity zavedeny nebyly," řekl Julínek.
Související
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
Nečas, Nagyová a Boček jsou vinní v kauze trafik pro poslance ODS, rozhodl soud
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zelenskyj poslal Trumpovi naléhavý dopis
před 2 hodinami
Rusko by mohlo na NATO zaútočit do roka, obává se EU
před 3 hodinami
Vyzbrojte zaměstnance, protivzdušnou obranu si zaplaťte. Rusko vyzvalo banky, aby se o bezpečnost staraly samy
před 5 hodinami
Extrémní počasí spaluje Evropu. Brutální připomínka klimatické krize, varuje OSN
před 6 hodinami
Trump se snaží zajistit, aby po konci v úřadu nemohl být vyšetřován
před 7 hodinami
Kongo devastují bomby i ebola. Situace je kritická, do země poletí ředitel WHO
před 8 hodinami
NASA zveřejnila podrobnosti o chystané základně na Měsíci
před 9 hodinami
Ministerstvo zdravotnictví posílilo pravomoci praktiků. V těchto případech nahradí specialisty
před 10 hodinami
Žádné dohody ohledně Hormuzského průlivu jsme nedosáhli, oznámil Írán
před 11 hodinami
EU stále neví, kdo by měl komunikovat s Ruskem. Neshodla se ani, jestli jednat chce
před 11 hodinami
Trumpova Rada míru nemá na účtu ani dolar. Dosud přitom vůbec nic neudělala
před 12 hodinami
Rekordní výhra Čecha v Eurojackpotu. Činí téměř tři miliardy korun
před 13 hodinami
Muniční iniciativa má nový problém, přiznal prezident Pavel
před 13 hodinami
Český tým začal s Kanadou dobře, favorité ale nakonec potvrdili svou roli
před 14 hodinami
Žádná dohoda, ale memorandum. Američané a Íránci se ani tak stále nedohodli
před 15 hodinami
Tropické počasí sužuje Evropu. Bude to častější, upozorňují experti
včera
Policie řeší nevídaný podvod. Žena z Táborska uvěřila, že jí píše Depp
včera
Zemřel legendární jazzman Sonny Rollins. Dvakrát zahrál i v Česku
včera
Praktici budou předepisovat více léků. Novinka začne platit od července
včera
Církev prozradila, jak dále naloží s lebkou svaté Zdislavy
Církev prozradila, jaký bude další osud lebky svaté Zdislavy, která se v květnu na krátkou dobu ocitla v rukou zloděje. Vzácná relikvie má být vystavena pouze při sobotní pouti. Následně se vrátí do hrobu. Oznámil to pražský arcibiskup Stanislav Přibyl.
Zdroj: Jan Hrabě