Praha - Volební lídr ODS Petr Nečas odsoudil středeční útok na místopředsedu ČSSD Bohuslava Sobotku během předvolebního mítinku v Brně. Na večerní mimořádné tiskové konferenci Nečas zároveň řekl, že agresivitu do kampaně vnesla sociální demokracie.
"Útok odsuzuji, je nepřijatelný. Panu Sobotkovi zároveň vyjadřuji lidskou sounáležitost," vzkázal Nečas.
ODS podle něj násilí vždy odsuzovala. "Tato situace nesmí vést k hysterii, která by znovu jen polarizovala společnost a zvyšovala napětí," dodal lídr občanských demokratů. Voliče zároveň vyzval, aby případný nesouhlas s politikou ČSSD vyjádřili ve volbách. "Vajíčko, pěst ani kameny do seriózní politické debaty nepatří," řekl Nečas.
Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka dostal ve středu na předvolebním mítinku v Brně pěstí do hlavy. Policie 48letého útočníka zadržela a případ vyšetřuje.
K incidentu došlo na brněnském Makovského náměstí nedaleko restaurace Rubín. O motivu útoku nechce policie spekulovat. Agresor měl 1,88 promile alkoholu v krvi a jeho výslech bude pokračovat ve čtvrtek.
Sobotka mezitím odjel do nemocnice na vyšetření, po napadení si stěžoval na bolest hlavy. Po ošetření zůstal v nemocnici.
"Surový fyzický útok považuji za bezprecedentní vyvrcholení nenávistné kampaně vůči ČSSD, kterou vedou pravicová média v čele s MF Dnes, Lidovými novinami a Hospodářskými novinami. Je to také důsledek nenávistné kampaně ODS v režii Ivana Langera s jeho Modrým týmem, jehož členové napadají mítinky ČSSD a který svým výcvikem připomíná jakousi domobranu či Henleinovy ordnery," reagoval po incidentu předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek.
Nečas obvinění odmítl. "Nikdo, ani ČSSD, nemůže nic vědět o motivaci útoku. Je na policii, aby to vyšetřila. Když v minulosti došlo k útoku kamenem, tak jsme takhle teatrálně nikoho neobviňovali," připomněl Nečas loňský útok na tehdejšího předsedu ODS Mirka Topolánka na mítinku v Hustopečích na Břeclavsku. Čtyři mladíci tehdy po Topolánkovi začali házet vajíčka, mezi nimi ale byl i kámen.
Podle Nečase je to naopak sociální demokracie, kdo přiostřuje kampaň. "Agresivitu do kampaně vnesla ČSSD," prohlásil a poukázal na inzerát kritizující zdravotní politiku ODS. "Zakrvácená sekera na titulní stránce předvolebních novin Jiřího Paroubka a označení protivníků za řezníky, přece není pro nikoho projev slušně vedené kampaně ani politické kultury, po které najednou sociální demokraté licoměrně volají," řekl Nečas.
Právě ve středu před útokem v Brně ČSSD vyzvala prezidenta Václava Klause a další politiky demokratických stran, aby veřejně odmítli násilí na mítincích sociální demokracie. "Pokud to sociální demokraté myslí vážně, ať okamžitě zastaví sprostou a krvavou kampaň," dodal Nečas.
Agresivita provázela mítinky ČSSD už v úterý. Na předvolební akci ve středočeském Slaném se objevil transparent s nápisem "Jmenuji se Paroubek a brzy budu první zastřelený prezident ČR". V Kladně pak ve stejný den mezi účastníky mítinku sociální demokracie někdo hodil litrovou sklenici s utopenci. Sklenice byla původně namířena na Jiřího Paroubka, který stál na pódiu. Dopadla však na deštník Michaely Škardové, "mluvčí" manželky šéfa sociálních demokratů Petry Paroubkové. Kvůli nebezpečí vážného zranění strana celý útok zdokumentovala a podala na útočníky trestní oznámení.
Ve středu studenti se sirénou a transparenty přerušili projevy volebních lídrů ČSSD v Šumperku. Po chvilce v klidu mítink opustili.
Špičky ODS už v úterý útoky odsoudily, ve středu se podobně vyjádřil i prezident. "Moc bych si přál, aby se u nás nic takového nedělo. Myslím, že tyto věci ve vyspělé demokracii na naše mítinky nepatří," řekl Klaus. Účastníci setkání by si podle něj všichni měli uvědomit, jakým dílem, větším či menším, sami přispěli. "Když mluvím s vámi médii, prosím, abyste naše politiky nerozeštvávali tím, že se zesilují tyto výroky," požádal média prezident.
Související
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
Nečas, Nagyová a Boček jsou vinní v kauze trafik pro poslance ODS, rozhodl soud
Petr Nečas , volby , Bohuslav Sobotka
Aktuálně se děje
včera
Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl
včera
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Aktualizováno včera
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
včera
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
včera
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
včera
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
včera
Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein
včera
Vlna veder končí, za pár dní ale může dorazit další. A mnohem horší, varují meteorologové
včera
Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné
včera
V Česku hrozí velmi silné bouřky. Meteorologové nastínili, kde budou nejintenzivnější
včera
Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů
včera
USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat
včera
"Vždyť v zimě u vás umírá víc lidí." V USA zlehčují extrémně horké počasí v Evropě
včera
WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých
včera
Počasí v noci přineslo další extrémy. Meteorologové naměřili až 27 stupňů
včera
Po zemětřesení ve Venezuele už téměř 1500 mrtvých. Záchranáři dodnes nacházejí živé
včera
Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná
28. června 2026 21:55
Norsko drží palce. Princezna je po vážné operaci, promluvila královna
28. června 2026 21:01
Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš
Neúspěch českého mužstva na letošním fotbalovém mistrovství světa, kdy po nevýrazných výkonech skončilo s jedním bodem na posledním místě své skupiny, si vybírá první oběti. Ovšem z řad, ze kterých bychom to příliš nečekali. Krátce po vyřazení z MS totiž konec své reprezentační kariéry poněkud nečekaně oznámila jedna z největší opor české reprezentace, útočník Patrik Schick. Den poté ho následoval další reprezentant, když konec v národním týmu potvrdil i obránce Tomáš Holeš.
Zdroj: David Holub