Pospíšil: Radši změňte lustrační zákon, bude to férovější

Praha – Miloš Zeman si stanovil jako podmínku ke jmenování Andreje Babiše ministrem financí to, aby byl urychleně přijat služební zákon. Existují i jiné cesty, které budou jednodušší, myslí si bývalý ministr spravedlnosti. Služební zákon si podle něj zaslouží prodiskutování a čas.

Jiří Pospíšil tvrdí, že Zeman po vládě chce právní nesmysl. „To je jako by se v prvním čtení jednalo o změně daní a já od toho jednání už taky jinak daně i platil," upozornil Pospíšil na to, že z právnického hlediska je prezidentův požadavek absurdní. První čtení podle něj neznamená, že musí být zákon přijat. „My jsme pro přijetí služebního zákona, je ale třeba o něm jednat. Nebudeme ho podporovat v téhle podobě, která je špatná, jen proto, aby mohl být někdo jmenován ministrem," vysvětlil Pospíšil postoj ODS.

Současný návrh služebního zákona má podle bývalého ministra spravedlnosti ten problém, že není navázaný na stávající legislativu. „Kvůli lustračnímu problému jednoho člena vlády se bude rychle novelizovat složitý a klíčový zákon, který upravuje státní službu a poměry několika set tisíc státních úředníků," upozorňuje Pospíšil na paradoxní situaci.

„Podle mého názoru je fér, ať vládní koalice rychle projedná změnu lustračního zákona, upraví tam podmínky pro výkon funkce ministra a ať je pan Babiš jmenován," nastínil možnou variantu Pospíšil v nedělní Partii. Dodal také, že ODS je proti tomu, aby se daný zákon měnil, protože chtějí, aby ministři měli čisté lustrační osvědčení. Přesto to považuje za čestnější a lepší variantu, než ve spěchu schvalovat služební zákon.

Související

Jiří Pospíšil

Pospíšil bude i jako pražský radní pobírat plat europoslance

Jiří Pospíšil (TOP 09) si k funkci náměstka pražského primátora pro kulturu a cestovní ruch nechá i mandát a plat europoslance, řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz a Hospodářské noviny (HN). Odměnu za funkci v Praze pošle zvířecím útulkům. V kumulaci funkcí problém nevidí. Také se vzdá postu předsedy správní rady Musea Kampa, nechce vyvolávat dojem střetu zájmů, dodal.

Více souvisejících

Jiří Pospíšil Lustrační zákon Služební zákon

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Napadená taxikářka ze Šumperka podlehla zraněním v nemocnici

Policie s největší pravděpodobností překvalifikuje případ ze Šumperku z pokusu o vraždu na obvinění z vraždy. Taxikářka, kterou muž bodl nožem, totiž zemřela v nemocnici. Obviněný navíc s jejím autem narazil do jiného vozidla a zranil další dva lidi. 

včera

Český lev

Českého lva letos doprovodí hudba skladatele Adriána Čermáka

Hudební rámec pro letošní slavnostní předávání cen Český lev, které 14. března nabídne v přímém přenosu z Kongresového centra Praha Česká televize na ČT1, vytvoří slovenský skladatel nejen filmové hudby Adrián Čermák. Diváci se mohou těšit na hudební doprovod vycházející z Čermákových zkušeností s filmovou a scénickou hudbou, který pracuje s atmosférou, emocemi a rytmem slavnostního večera a propojí elektronické prvky s živou interpretací samotného autora na klávesy. Na pódiu se během večera spojí s DJkou působící zejména na berlínské scéně Dariou Krylosovou aka DDK.

včera

Andrej Babiš a Igor Červený

Babišova vláda se zabývala prevencí vzniku závislostí a zrušila několik orgánů

Babišova vláda zasedla poprvé v kompletním složení, tedy už i s nově jmenovaným ministrem životního prostředí Igorem Červeným (Motoristé). Zabývala se mimo jiné zprávou o plnění Akčního plánu politiky v oblasti závislostí 2023–2025, zrušila několik svých pracovních a poradních orgánů a rozhodla o přesunu agendy Rady pro výzkum, vývoj a inovace z Úřadu vlády na Ministerstvo průmyslu a obchodu.

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajinci zaútočili na ruskou továrnu. Sedm lidí přišlo o život

Ukrajinské drony zaútočily na továrnu na hnojiva v západním Rusku. Při události zemřelo sedm lidí, nejméně dalších deset osob utrpělo zranění. Informovala o tom BBC. K útoku došlo krátce po čtvrtém výročí zahájení války na Ukrajiny, kterou Moskva rozpoutala invazí do sousední země. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

24. února 2026 21:07

Ruská armáda, ilustrační foto

Experti: Rusko bude schopno pokračovat v invazi po celý rok 2026. Hrozba pro Evropu narůstá

Rusko bude schopno pokračovat v invazi na Ukrajinu po celý rok 2026, a to i přes narůstající ekonomické potíže a tlaky na trhu práce. Podle analýzy předního vojenského institutu IISS (International Institute for Strategic Studies) existuje jen málo náznaků, že by se schopnost Moskvy vést válku i v jejím pátém roce nějak výrazně snižovala. Zároveň se zvyšuje hrozba, kterou pro Evropu představují ruské rakety a drony.

24. února 2026 19:42

Nemáte odvahu přiznat, že jste selhali. Žádná velmoc nemůže vyhrát válku proti realitě, vzkázal Macinka Lavrovovi

Český ministr zahraničí Petr Macinka vystoupil v úterý na půdě Valného shromáždění OSN v New Yorku s neobvykle přímočarým projevem. U příležitosti čtvrtého výročí ruské invaze na Ukrajinu odmítl opakovat diplomatické fráze a svůj apel adresoval přímo ruskému šéfovi diplomacie Sergeji Lavrovovi, i když ten v sále osobně přítomen nebyl.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy