Šok na Hradě: Zeman odmítl jmenovat některé ministry

Praha - Prezident Miloš Zeman při jmenování vlády dnes podusil premiéra Bohuslava Sobotku. Jakmile všichni ministři složili slib do rukou prezidenta, Zeman přišel k mikrofonu a oznámil, že ne všem Sobotkovým požadavkům vyhověl.

"Obdržel jsem dopis předsedy vlády obsahující návrhy na jednotlivé kandidáty. Ve třech případech jsem se rozhodl těmto návrhům nevyhovět," sdělil a začal vyjmenovávat.

Zaprvé, odmítl jsem jmenovat ministrem životního prostředí pana Brabence, a místo toho jsem jmenoval pana Brabce. Zadruhé jsem odmítl jmenovat ministrem zemědělství pana Martina Jurečku, jmenoval jsem pana Mariana Jurečku," zdůraznil chyby ve jménech ministrů Zeman. To, že byli v dokumentu nominováni dva ministři zdravotnictví, okomentoval, že by to bylo zajímavé, ale vládě by neprospěli.

"Kromě toho jsem v citovaném dopisu zjistil další tři podstatné chyby, které by vedly k tomu, že by nebyl jmenován ministr školství a nebyla by jmenována ministryně práce a sociálních věcí. Milí pane premiére, šest chyb v jeden a půl stránkovém dokumentu je poměrně dost a ne zcela svědčí o profesionalitě, kterou bychom si od této vlády přáli," pokračoval Zeman.

Podle dopisu, který má redakce k dispozici, udělal Sobotka chybu v tom, že Marcela Chládka jmenoval pouze ministrem školství, nikoliv ministrem školství, mládeže a tělovýchovy.

Dále v dokumentu je uvedena jako ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová. Je možné, že Zeman Sobotkovi vytýkal to, že mezi Marksová Tominová není pomlčka. Podle pravidel českého pravopisu by tam sice být neměla, nicméně nová šéfka resortu práce všude své jméno uvádí právě s pomlčkou.

"Očekávala bych, že prezident pronese cosi o úkolech vlády do budoucna. Chyby v dopise jako hlavní obsah prezidentova projevu byly nedůstojné, ale je to chyba premiéra," řekla k tomu v ČT politoložka Vladimíra Dvořáková.

Návrh premiéra Bohuslava Sobotky na jmenování vlády:

Vážený pane prezidente,jako předseda vlády České republiky si Vám dovoluji navrhnout podle článku 68, odst. č. 2 Ústavy České republiky jmenování následujících osob členy vlády a jejich pověření řízením jednotlivých ministerstev a to:

Ing. Andreje Babiše jmenovat místopředsedou vlády a pověřit jej řízením Ministerstva financí ČRMVDr. Pavla Bělobrádka jmenovat místopředsedou vládyMgr. Daniela Hermana jmenovat členem vlády a pověřit jej řízením Ministerstva kultury ČRMgA. Martina Stropnického jmenovat členem vlády a pověřit jej řízením Ministerstva obrany ČRMgr. Michaelu Marksovou Tominovou jmenovat členkou vlády a pověřit ji řízením Ministerstva práce a sociálních věcí ČRMgr. et. Mgr. Věru Jourovou jmenovat členkou vlády a pověřit ji řízením Ministerstva pro místní rozvoj ČRIng. Jana Mládka jmenovat členem vlády a pověřit jej řízením Ministerstva průmyslu a obchodu ČRIng. Antonína Prachaře jmenovat členem vlády a pověřit jej řízením Ministerstva dopravy ČRprof. JUDr. Helenu Válkovou, CSc. jmenovat členkou vlády a pověřit ji řízením Ministerstva spravedlnosti ČRPhDr. Marcela Chládka jmenovat členem vlády a pověřit jej řízením Ministerstva školství ČRMilana Chovance jmenovat členem vlády a pověřit jej řízením Ministerstva vnitra ČRPhDr. Lubomíra Zaorálka jmenovat členem vlády a pověřit jej řízením Ministerstva zahraničních věcí ČRMUDr. Svatopluka Němečka jmenovat členem vlády a pověřit jej řízením Ministerstva zdravotnictví ČRIng. Martina Jurečku jmenovat členem vlády a pověřit jej řízením Ministerstva zdravotnictví ČRMgr. Richarda Brabence jmenovat členem vlády a pověřit jej řízením Ministerstva životního prostředí ČRMgr. Jiřího Dienstbiera jmenovat členem vlády

Mgr. Bohuslav Sobotkapředseda Vlády České republiky

Související

Miloš Zeman

Zeman prý koketuje s další prezidentskou kandidaturou

Exprezident Miloš Zeman připustil, že chvílemi uvažuje o další kandidatuře na post hlavy státu, což mu ústava i po dvou dokončených mandátech umožňuje. Dvaaosmdesátiletý bývalý politik ale zároveň přiznal, že ho limituje pokročilý věk. 

Více souvisejících

Miloš Zeman Bohuslav Sobotka Vláda ČR

Aktuálně se děje

včera

Ovoce, ilustrační fotografie.

U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce

Za prvních šest měsíců letošního roku zaznamenali inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) 21 případů výskytu živých škůdců v zásilkách dovezených ze zemí mimo Evropskou unii. Nejčastěji se jednalo o zásilky ovoce a zeleniny, například manga, citrusů, papáji nebo paprik, zjištěny byly rovněž zásilky s nevyhovujícím osivem, dřeviny napadené hmyzem a nevyhovující dřevo. Opět mezi nimi nechyběl v Evropě obávaný invazní škůdce Bactrocera dorsalis.

včera

včera

včera

včera

včera

Mona Lisa

Skandál v Louvru. Před 115 lety byla ukradena Mona Lisa

Přesně před 115 lety, 21. srpna roku 1911, došlo ve slavném pařížském muzeu Louvre ke skandální krádeži. Odcizeno totiž bylo jedno z nejvzácnějších děl: Mona Lisa. Obraz renesančního mistra Leonarda da Vinci byl dlouho nezvěstný, než se znovu vrátil do galerie.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

22. srpna 2026 21:57

22. srpna 2026 21:09

Fotbal, ilustrační fotografie.

Prohra v Bělehradě byla poslední kapkou. Plzeň se rozloučila s trenérem Hyským

První trenérská změna v nové sezóně tuzemské fotbalové nejvyšší soutěži se uskutečnila v Plzni. Po nevýrazných výkonech z úvodních ligových kol a především po prohře 0:3 v úvodním zápase 4. předkola Evropské ligy na hřišti Crvene Zvezdy Bělehrad došla trpělivost tamnímu vedení, které odvolalo kouče Martina Hyského. Ten byl právě od začátku nového ročníku 2026/27 pod neustálým tlakem a bylo tak jen otázkou času, kdy k odvolání dojde. 

22. srpna 2026 20:14

Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení

Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo podat trestní oznámení kvůli příspěvkům, v nichž se kritika systému sociálně-právní ochrany dětí mění v osobní útoky, veřejné dehonestování nebo výroky, které mohou u konkrétních pracovníků vyvolat obavy o jejich bezpečnost. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy