Exodus Ukrajinců? Česko má obavy, Chovanec mluví o změně vízové politiky

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) je přesvědčen, že na Ukrajině začala občanská válka. Nevyloučil, že Česko přijme větší množství Ukrajinců, pokud se ve východoevropské zemi zhorší humanitární situace. Situací na Ukrajině, kde od úterý při násilných střetech demonstrantů s policií zahynulo nejméně 25 lidí, se dnes jako jedním z hlavních bodů zabývá vláda. Má přijmout společné stanovisko.

"Na Ukrajině začala občanská válka. Režim pravděpodobně v současné době se snaží nasazením armády převzít kontrolu," řekl dnes Chovanec novinářům před zasedáním kabinetu. Vízový styk pro ukrajinské občany přijíždějící do Česka by se podle něj zatím neměl "rozmělňovat". Cílem je, aby nedošlo k masivnějšímu přílivu Ukrajinců do ČR. "Pokud by se tam zhoršila humanitární situace, tak já nemohu vyloučit změnu názoru," uvedl také.

Já to samozřejmě považuji za katastrofický scénář a začíná mi to velmi připadat jako občanská válka," přitakal Chovancovi ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). "Principiálně cítím, že v této situaci už jako Česká republika nemůžeme hrát mrtvého brouka a musíme se k tomu nějakým způsobem umět postavit," uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Také podle ministra dopravy Antonína Prachaře (ANO) není možné nechat situaci bez odezvy a je třeba podpořit snahy o demokratizaci na Ukrajině.

Zprávu o aktuální situaci dnes vládě poskytne ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), který se spolu s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) ke stupňujícímu se konfliktu vyjádří i na následné tiskové konferenci. Na krizi reaguje i Hrad. Šéf jeho zahraničního odboru Hynek Kmoníček dnes přijme ukrajinského velvyslance Boryse Zajčuka.

Kroky vlády reagující na ukrajinskou situaci hodlá podpořit i opoziční ODS. ČTK to dnes oznámil její místopředseda Jan Zahradil. "Násilné střety a rostoucí počet mrtvých jsou tragédií, která destabilizuje celou zemi i okolní region. V této kritické situaci je zapotřebí, aby česká zahraniční politika působila jednotně," uvedl v tiskovém prohlášení.

Ukrajinské úřady zatím hlásí 25 mrtvých. Asi desetkrát větší je oficiální počet zraněných (opozice však mluví asi o tisíci lidech), mezi nimi i zhruba osm desítek policistů a pět novinářů. Charakter zranění odpovídá použití střelných zbraní. Demonstranti viní policii, ministerstvo vnitra však užití ostrých nábojů odmítá, a naopak z toho obviňují demonstranty, dodává rozhlas.cz.

Washington v reakci na vyostření situace vyzval ukrajinskou vládu ke zdrženlivosti. Americký viceprezident Joe Biden v telefonickém rozhovoru vyzval ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, aby okamžitě stáhl vládní jednotky z centra Kyjeva a obnovil dialog s opozičními lídry. Spojené státy zdůraznily, že násilí je nepřijatelné na obou stranách barikád, ukrajinská vláda má však podle Bílého domu zvláštní zodpovědnost za uklidnění situace.

Ozvala se i Evropská unie. Šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová nabádala k politickému řešení krize. „Násilí a krveprolitní na Ukrajině musí hned přestat. Vyzývám prezidenta Viktora Janukovyče, ukrajinskou vládu i vedení opozice, aby společně našli řešení této hluboké krize – a to formou dialogu. Jak jsme už dříve avizovali, Evropská unie je připravena pomoci, jak jen je to možné," vzkázala Ashtonová.

Psali jsme: VIDEO: V Kyjevě zuří boje, počty mrtvých a zraněných rostou Kličko se paktuje s Merkelovou, na Janukovyče padlo děsivé podezření  

Související

Milan Chovanec

Chovance nepomluvil. Zprošťující verdikt v kauze novináře Přibila je pravomocný

Rozsudek, který zprostil novináře Marka Přibila obvinění z pomluvy exministra vnitra Milana Chovance a policejního vyšetřovatele Pavla Nevtípila, je pravomocný. Vyplývá to z databáze Infosoud. Státní zástupce si původně ponechal lhůtu pro podání odvolání, kterou však nevyužil. Přibil čelil obžalobě kvůli publikování článku, který tvrdil, že Chovanec ovlivňoval dotační kauzu Čapí hnízdo, v níž čelí obvinění premiér Andrej Babiš (ANO).
Milan Chovanec

Novinář Přibil nepomluvil exministra Chovance, rozhodl soud

Soud rozhodl, že novinář Marek Přibil v publikovaném článku nepomluvil bývalého ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a policejního vyšetřovatele Pavla Nevtípila. Dnešní rozsudek není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu pro případné odvolání. Pro Přibila žádal tříměsíční podmínku s roční zkušební dobou a peněžitý trest zhruba 20.000 korun.

Více souvisejících

Milan Chovanec Ukrajina Jan Zahradil

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Klidný život bez finančních starostí: Výhodné pojištění odpovědnosti

Stačí drobná nepozornost, nešikovný pohyb v obchodě plném drahé elektroniky nebo zatoulaný míč vašeho potomka, který si najde cestu rovnou do okna sousedova luxusního vozu. Naštěstí existuje snadný způsob, jak se ochránit před astronomickými účty za způsobené škody, aniž byste museli sahat hluboko do vlastních těžce vydřených úspor. Jak poznáte výhodné pojištění odpovědnosti?

včera

včera

Policie ČR

Vražda v Prachaticích objasněna. Cizinec byl opilý

Až osmnáct let za mřížemi hrozí cizinci obviněnému v případu pondělní vraždy na ubytovně v jihočeských Prachaticích. Policie prozradila podrobnosti a popsala, jak k činu došlo. Ukázalo se, že útočník jednal pod vlivem alkoholu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Ostuda pro český fotbal před baráží. Řeší největší korupční skandál v historii

V době, kdy chtěli mít čeští fotbalisté spíše klid na přípravu na čtvrteční veledůležitou baráž o postup na mistrovství světa, český fotbal od úterního rána řeší největší korupční kauzu v jeho historii. Jedná se o případ týkající se podvodných sázek, tzv. match fixingu, a jak upozornil samotný předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) David Trunda na mimořádné úterní tiskové konferenci, nikdo z podezřelých není v rámci této kauzy z vedení asociace, neboť ona sama byla iniciátorem tohoto vyšetřování. 

včera

včera

Donald Tusk

Polsko začne v reakci na válku v Íránu zastropovat ceny paliv a razantně sníží daně, oznámil Tusk

Polská vláda pod vedením premiéra Donalda Tuska vyhlásila otevřený boj proti drastickému zdražování pohonných hmot, které vyvolal válečný konflikt na Blízkém východě. Hlavním cílem ambiciózního vládního plánu je přinést polským řidičům úlevu ještě před nadcházejícími velikonočními svátky. Podle premiéra by se ceny na čerpacích stanicích mohly díky připravovaným opatřením snížit přibližně o 1,20 zlotého na litr.

včera

Nicolás Maduro je eskortován k soudu

Maduro se vrací před soud. Chce přesvědčit soudce, aby zrušil jeho obžalobu

Svržený venezuelský vůdce Nicolás Maduro se dnes vrací před federální soud v New Yorku, kde se pokusí přesvědčit soudce Alvina Hellersteina, aby zrušil jeho obžalobu z narkoterorismu. Madurova obhajoba tvrdí, že americká vláda nepřípustným způsobem zasahuje do jeho práv na spravedlivý proces. Celý případ je sledován jako jeden z nejneobvyklejších v historii americké justice, a to jak kvůli způsobu dopadení obžalovaného, tak kvůli jeho statusu.

včera

Alexandr Lukašenko

Kim Čong-un a Alexandr Lukašenko podepsali v Pchjongjangu smlouvu o přátelství

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a běloruský prezident Alexandr Lukašenko podepsali ve čtvrtek v Pchjongjangu smlouvu o „přátelství a spolupráci“. Stalo se tak během historicky první návštěvy běloruského státníka v Severní Koreji, která byla provázena okázalými ceremoniemi, dělostřeleckými salvami a přehlídkou pochodujících vojáků na náměstí Kim Ir-sena před jásajícími davy.

včera

Alireza Tangsiri

Izrael zlikvidoval velitele íránského námořnictva, který stál za blokádou Hormuzského průlivu

Izraelský ministr obrany Israel Katz ve čtvrtek oznámil, že se Izraelským obranným silám (IDF) podařilo během cílené a vysoce přesné operace zlikvidovat klíčovou postavu íránského režimu. Obětí útoku se stal velitel námořnictva Islámských revolučních gard (IRGC) Alireza Tangsiri. Spolu s ním měli při nočním úderu zahynout i další vysoce postavení představitelé námořního velení, což představuje zásadní ránu pro íránskou vojenskou strukturu.

včera

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Írán je šílený národ a vy jste absolutně nic neudělali, naštval se Trump na NATO

Americký prezident Donald Trump opět rozvířil vody mezinárodní diplomacie svým nekompromisním vystoupením na sociální síti Truth Social. Ve svém příspěvku psaném velkými písmeny ostře zaútočil na spojence z NATO a obvinil je, že ohledně pomoci Spojeným státům v probíhajícím vojenském tažení proti Íránu „absolutně nic neudělali“. Podle Trumpa jsou členské státy aliance v tomto konfliktu zcela nečinné, přestože íránský režim označuje za hrozbu pro celý svět.

včera

AfD (Alternativa pro Německo)

AfD má plán, jak uspět ve volbách. Distancuje se od Trumpa

Vedení německé krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD) začalo v tichosti brzdit své donedávna velmi vřelé vztahy s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Hlavním důvodem je klesající popularita šéfa Bílého domu v Německu, kterou způsobila především válka v Íránu. Zatímco řadoví členové strany nadále udržují kontakty s hnutím MAGA, špičky AfD se obávají, že přílišná blízkost k Washingtonu se před klíčovými volbami stává politickou přítěží.

včera

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Mír není na dohled. Cesta k ukončení války mezi USA a Íránem naráží na zásadní překážky

Cesta k ukončení válečného konfliktu mezi Spojenými státy a Íránem naráží na zásadní překážky, které plynou z diametrálně odlišných požadavků obou stran. Přestože administrativa prezidenta Donalda Trumpa dává veřejně najevo optimismus a mluví o probíhajících jednáních, evropští spojenci i státy v Perském zálivu vyjadřují rostoucí obavy z nedostatku skutečného pokroku. Propast mezi tím, co Washington žádá a co je Teherán ochoten nabídnout, zůstává hluboká a návrat k jednacímu stolu doprovází řada nejistot.

včera

Vance pojede do Maďarska. Osobně podpoří Orbána před volbami

Americký viceprezident JD Vance se chystá na návštěvu Maďarska, která se uskuteční jen několik dní před tamními parlamentními volbami. Podle interního dokumentu ministerstva zahraničí, který získal server Politico, je cesta do Budapešti naplánována na 7. a 8. dubna. Cílem této mise je vyjádřit podporu znovuzvolení premiéra Viktora Orbána. Samotné hlasování v Maďarsku proběhne 12. dubna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy