Praha – Česká vláda vyslala na Ukrajinu dvě letadla, které přivezla zraněné z bojů na Majdanu. Za jejich léčení Česká republika zaplatí zhruba 15 milionů korun. Vzápětí se začaly ozývat hlasy, že vláda bere peníze českým občanům a léčí za ně údajné teroristy. Jsme členové světového společenství, nemůžeme se jen nechat vydržovat, odmítl podobné argumenty ministr obrany Stropnický.
Česká vláda nabídla pomoc celkem 39 Ukrajincům, kteří byli zraněni v bojích na hlavním ukrajinském náměstí. O pacienty se starají tři pražské nemocnice, léčebné výlohy přijdou Českou republiku asi na 15 milionů korun.
Takové gesto na sociálních sítích vyvolalo u některých Čechů nesouhlasné reakce. „České děti musí sbírat víčka od PET lahví, aby získaly peníze, a vláda přitom přispívá miliony na léčbu teroristů z Majdanu," rozčilovali se diskutující na Facebooku.
Podle ministra obrany je to ale zbytečně vyhrocená kampaň. „Je to dost krátkozraký pohled. Navíc to není na úkor našeho obyvatelstva. Jsme čelenové mezinárodní komunity, v rámci které jsme na tom ekonomicky dobře," vysvětloval v Partii ministr obrany Martin Stropnický.
„Buďme schopni dohlédnout dál za ty naše kopečky. Je to naše povinnost. V rámci OSN jsme vždycky vynakládali určitou pomoc proporční částkou, které odpovídala naší ekonomice," dodal Stropnický, podle kterého se na takové formě pomoci shodla jednohlasně celá vláda.
„Chápu, že 15 milionů je pro někoho naprosto nepředstavitelná částka, v rámci rozpočtu je to ale nepostřehnutelný drobek. A pokud zachrání lidské životy, tak je ta částka naprosto správně vynaložená. Navíc by tyhle peníze vůbec nijak nezhoršily životní úroveň Čechů," myslí si ministr obrany.
Podle Stropnického snad každý soudný člověk pochopí, proč vláda tento krok podnikla. „Nemůžeme žít jako sobci, abychom se sami nechali tu podporovat Evropskou unií, tu chránit aliancí. Když nás pak někdo požádá o pomoc, nemůžeme odmítnout s tím, že máme vlastní problémy," rázně dodal ministr obrany.
Související
Vláda volební období neustojí? Stropnický si posvítil na Babiše, nešetřil ani Macinku
Stropnický chyboval a uznal to, uvedl Lipavský. Věc považuje za vyřešenou
Martin Stropnický , Ukrajina , léčba
Aktuálně se děje
včera
Co se stane, až vyprší ultimátum? Ani americká armáda nedokáže zničit íránskou infrastrukturu, varují experti
včera
Vláda volební období neustojí? Stropnický si posvítil na Babiše, nešetřil ani Macinku
včera
OBRAZEM: Takhle Zemi lidstvo ještě nevidělo. Mise Artemis II přepsala dějiny kosmonautiky
včera
Ministr zahraničí nemůže zakázat prezidentovi zastupovat zemi, řekl studentům Pavel
včera
Írán vyzval občany, aby chránili infrastrukturu vlastním tělem. Kolem elektráren tvoří lidské řetězy
včera
„Jsem vám k službám.“ Maďarskem otřásá nový skandál, Orbán nabízel Putinovi naprostou oddanost
včera
EU se snaží potlačit maďarský lid, protože nemá v oblibě lídra, který stojí za občany, perlí Vance v Budapešti
včera
Celá civilizace dnes večer zemře, prohlásil Trump. USA útočí na ostrov Charg, Izrael likviduje íránskou dopravní síť
včera
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na středu
včera
Vance přistál v Maďarsku. Zlatý věk, událost desetiletí, nešetří chválou Orbánovi lidé
včera
Orbán je trnem v oku Evropské unie. Do voleb vkládá velké naděje
včera
The Times: Modžtába Chameneí je v kritickém stavu neschopen řídit zemi. Írán mu chystá hrob
včera
Ve Francii havaroval vysokorychlostní vlak TGV. Po srážce s kamionem je mnoho zraněných
včera
Do voleb v Maďarsku zbývá necelý týden. Trump posílá Orbánovi silnou zbraň
včera
Co bude po vypršení ultimáta? Írán ustoupit nehodlá, Trumpa staví do parové pozice
včera
Během noci na středu můžeme zlikvidovat celý Írán, tvrdí Trump
včera
Mrazivé noční počasí představuje problém. Meteorologové varují
6. dubna 2026 21:53
Česká televize představila osmého účastníka letošní StarDance
6. dubna 2026 21:06
Po neúspěšné baráži o MS skončil u rumunských fotbalistů kouč Lucescu. Den poté dostal infarkt
6. dubna 2026 20:10
Pat a Mat z USA. Íránská diplomacie si střílí z amerických politiků
Íránští představitelé dávají všemožně najevo, že se nehroutí z amerického tlaku. Diplomaté, kteří režim zastupují v jednom z afrických států, dokonce přirovnali dvojici vrcholných politiků administrativy Donalda Trumpa ke známým českým animovaným postavičkám.
Zdroj: Lucie Podzimková