Na srazu ČSSD se sešly stovky naštvaných lidí. Jaké změny stranu čekají?

Praha - Sociální demokraté jednali na sobotní konferenci o změnách ve straně, které mají zabránit dalšímu poklesu preferencí. ČSSD se totiž obává hlubšího propadu a nerada by dopadla podobně, jako ODS. Ačkoli se konference mělo původně účastnit zhruba 150 straníků, sešlo se jich téměř dvojnásobek a podle informací deníku Právo bylo veselo.

O setkání byl veliký zájem, o čemž svědčí i počet straníků, který se jí zúčastnil. Bylo jich téměř 300 a předseda strany Bohuslav Sobotka na ni představil kroky, které by mohly navést ČSSD k lepšímu fungování. Stranu chce více otevřít a rovněž dát větší slovo běžným straníkům.

Debata prý byla podle informací deníku velmi otevřená a přítomní straníci mluvili o svých obavách, které se jich zmocňují v souvislosti se zájmem voličů o ČSSD. Do hotelu Olšanka, kde se sraz konal, se také sjeli lidé i bez stranických funkcí, kteří využili příležitosti a přijeli dát najevo svůj názor. "Sjeli se sem lidé napružení, nervózní z toho, že by sociální demokracie mohla dopadnout jako ODS," řekl Právu jeden z účastníků konference.

Podle deníku se právě řadoví členové bouří a chtějí stranu, která nebude obývána kmotry. "Debata byla velmi živá, bouřlivá a dynamická. Ukázala, že ČSSD je skutečně stranou plnou energie," zhodnotil konferenci předseda strany a zároveň premiér Bohuslav Sobotka.

Cesta demokratizace

Jednou z cest, kterými by se ČSSD chtěla ubírat, je prý otevření primárních voleb členům. Skončila by tak zavedená praxe, kdy o kandidátkách rozhodovalo pouze pět členů z krajské organizace. Pokud by se tento krok zavedl, rozhodovali by příště všichni členové strany v daném obvodu.

Referendum by se tak mohlo stát velmi důležitým nástrojem v demokratizaci celé strany a pomohlo by jí vypořádat se s takzvaným bohumínským usnesením. To údajně řada straníků kritizuje a staví se proti němu na odpor. Vnitrostranické referendum by tento problém mohlo vyřešit a stát se nedílnou součástí stranické politiky.

Někteří členové také upozornili na údajnou snahu kmotrů, kteří se snaží získat si přízeň strany poté, co se jim ODS začala jevit neatraktivní. ČSSD se však chce postavit se těmto proti těmto snahám, neboť strana prý nemůže dopustit, aby byla ovládána kmotry a lobbisty.

Související

Zdeněk Koudelka Rozhovor

25 let od opoziční smlouvy. Navzdory nálepkování zajistila stabilní vládu a snížila schodek rozpočtu, míní Koudelka

Před čtvrtstoletím, 9. července 1998, uzavřely dvě tehdy nejsilnější tuzemské politické strany Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice, známou jako opoziční smlouva. Výsledkem byla jednobarevná vláda vítěze voleb, ČSSD vedené Milošem Zemanem, tolerovaná druhou stranou v pořadí, ODS v čele s Václavem Klausem. Ačkoliv se proti tomuto uspořádání kriticky vymezovaly menší politické subjekty a část veřejnosti i médií, mezi voliči ČSSD a ODS mělo nezanedbatelnou podporu, uvádí v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz politolog a právník Zdeněk Koudelka. 

Více souvisejících

ČSSD Bohuslav Sobotka konference

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Německo už nevoní a nevypadá stejně jako dříve, prohlásil Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán při páteční návštěvě Berlína prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". Orbán, známý svým silným odporem vůči imigraci, se měl setkat s německým kancléřem Olafem Scholzem, uvádí tamní média.

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Ukrajinci otočili duel se Slováky a zdramatizovali tak tím skupinu E

Pro slovenskou fotbalovou reprezentaci to při nejmenším po prvním poločase duelu s Ukrajinou velmi nadějně a vypadalo to, že vše směřuje k jejich postupu do osmifinále. Vedení 1:0 se jí ale tentokrát oproti předešlému duelu s Belgií nepodařilo udržet, přičemž i tentokrát se o slovenský gól postaral Schranz. Ve druhé půli se však postupem času Ukrajinci zlepšovali a to nakonec natolik, že nepříznivý stav otočili. V 54. minutě se nejprve trefil Šaparenko, deset minut před koncem obrat dokonal Jaremčuk. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Šlágr skupiny B ovládli Španělé. Úřadující evropské šampiony srazil vlastní gól

Fotbalisté Španělska kráčí za suverénním postupem do osmifinále, který si již zajistili poté, co vyhráli i druhý zápas skupiny B. V něm se střetli ve šlágru s Itálií, která si naopak zatím rozhodně nemůže říct, že probíhá Euro podle jejích představ. Po rozpačitém úvodu zápasu s Albánií, s níž nakonec vyhráli, se prakticky na nic nezmohli proti Španělům, kteří diktovali tempu hry od začátku až do konce. Ti se dočkali výhry 1:0 pro Itálii nešťastným vlastním gólem, který si ve druhé půli vstřelil Calafiori.

před 5 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Anglie s Dánskem jen remizovala, na jistotu postupu si ještě musí počkat

Pro Anglii i Dánsko šlo o těžký vzájemný zápas v rámci skupiny C. A to především kvůli špatnému terénu. Trávník na hřišti ve Frankfurtu byl plný drnů, s nimiž měli fotbalisté problémy a při zákrocích vůči soupeřům riskovali kolikrát i svoje zdraví. Duel lépe odstartovali favorizovaní Angličané, když v 18. minutě skóre otevřel Harry Kane. Ještě v první půli ale Dánové dokázali vyrovnat střelou zpoza šestnáctky, ke které se odhodlal Hjulmand. Dánové mají po dvou zápasech dva body a budou ještě o postup muset bojovat, Angličané, kteří k jistotě postupu potřebovali nad Dány vyhrát, si taktéž zatím musejí na potvrzení postupu počkat, i když jsou k němu o něco blíže.

před 6 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci schválili zavedení korespondenční volby

Češi žijící v zahraničí pravděpodobně budou moci v příštích řádných volbách do Poslanecké sněmovny hlasovat poštou, aniž by museli osobně navštívit zastupitelské úřady. Sněmovna dnes schválila kontroverzní koaliční novelu o korespondenční volbě.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Počasí většinu lidí na světě znepokojuje. Začněte s klimatickými změnami něco dělat, chtějí po svých vládách

Čtyři z pěti lidí si přejí, aby jejich země posílila závazky v oblasti boje proti klimatickým změnám, vyplývá z celosvětového průzkumu Rozvojového programu OSN (UNDP), Oxfordské univerzity a společnosti GeoPoll. Průzkum zveřejněný na webu France24 byl realizován na vzorku 75.000 respondentů v 77 zemích, které představují 87 procent světové populace.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Další země oficiálně uznala Palestinu jako stát

Arménie oficiálně uznala Palestinu jako stát. S odvoláním na prohlášení arménského ministerstva zahraničních věcí to uvedl server Jerusalem Post.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy