Praha - Prezident Miloš Zeman byl jako premiér a předseda sociální demokracie připraven odměňovat i trestat. Jeho nástupce Vladimír Špidla byl pak předsedou, na němž se "klanoví vůdcové" shodli právě na doporučení současné hlavy státu. Když jim Špidla přestal vyhovovat, sesadili ho. Ve své knize V labyrintu zpravodajských služeb to píše bývalý šéf zpravodajské BIS Jiří Růžek. Zmiňuje se i o době po útocích teroristů na USA z 11. září 2011. Americká zpravodajská služba CIA se podle něj snažila i v Praze najít důkazy o propojení útoků s Irákem, kam později vyslala svá vojska.
Tehdejší premiér Zeman mu prý řekl, že ho Američané nutili, aby prohlásil, že byl útok na věže Světového obchodního centra v New Yorku naplánován v českém hlavním městě. "Měli jsme sehrát roli užitečného idiota, z jehož iniciativy vznikne válečný konflikt a na jehož hlavu se sesype všechna kritika, až se zjistí, že žádná 'irácká stopa' a propojení na Al-Káidu neexistovalo," napsal Růžek.Někdejší ředitel Bezpečnostní informační služby v knize, kterou dnes pokřtil, píše také o Zemanově hněvu ve chvíli, kdy tehdejší předseda vlády zjistil, že se mu ministr dopravy Jaromír Šling snaží do projektu výstavby dálnice D 47 "propašovat" jinou stavební společnost. "Jestliže ten návrh nestáhne, tak ho okamžitě odvolám, třebaže je pár týdnů do voleb," vzpomíná na Zemanova slova Růžek.Co se týče výběru Špidly jako Zemanova nástupce, píše Růžek, že se česká politika nachází ve stavu dávné historie. "V tomto případě v nás rezonuje hluboký středověk, kdy moc byla osobní a ten, kdo ji vybojoval, měl právo vládnout, vybírat, odměňovat i trestat," uvádí bývalý ředitel BIS.Špidla byl podle něj nicméně člověk, který začal využívat zpravodajské informace jako další pramen údajů pro rozhodování o závažných kauzách, kterými se jeho vláda zabývala. Naopak někdejší premiér a předseda ODS Václav Klaus zpravodajské služby a jejich informační výstupy "více méně ignoroval," dodává Růžek v knize.Dřívější ředitel kontrašpionáže zavzpomínal také na dalšího ze sociálnědemokratických předsedů vlády Stanislava Grosse. Podle něj vždy působil jako příjemný mladý muž, který se cílevědomě věnuje politice. "Nicméně zcela intuitivně pochopil, kde leží moc, a nasadil všechny páky, aby na ni rychle dosáhl," uvádí Růžek. Gross se v roce 2000 stal ministrem vnitra. Podle Růžka zřejmě tehdejší premiér Zeman počítal s tím, že se nezkušený politik "spálí a tím jeho politické akcie zlevní".Bývalý šéf BIS pokřtil svou vzpomínkovou knihu dnes v pražském knihkupectví Luxor na Václavském náměstí. Publikaci připravoval asi dva roky a všechny texty psal zpaměti. Informace podle něj byly natolik živé, že by je nemusel hledat v zápiscích.
Související
Zeman se pustil do Pavla a zastal se vlády. Prezidentovi se prý nedá věřit
Miloš Zeman i Pan Nikdo. Poslanci poslali na Hrad návrhy vyznamenání
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Stíhačka NATO sestřelila dron nad Rumunskem, zřejmě byl ruský
před 2 hodinami
Netanjahuovo odmítnutí nevadí. Hamás zahájil jednání o mírovém plánu pro Pásmo Gazy
před 3 hodinami
Vraťte se do reality, vzkázal Írán Trumpovi po slovech o ovládnutí Hormuzského průlivu
před 4 hodinami
Ukrajina podnikla jeden z největších letošních útoků na Rusko
před 5 hodinami
Další země svádí boj s plameny. Belgii zasáhl největší požár v moderní historii země
před 7 hodinami
Rusko buduje vlastní variantu Starlinku. Rychleji, než se předpokládalo
před 8 hodinami
Flamingo v akci: Ukrajina poprvé udeřila v ruském vnitrozemí střelami vlastní výroby
před 9 hodinami
Počasí příští týden: Po krátkém ochlazení se vrátí tropy
včera
Maďarsko začalo potápět lodě na Dunaji, aby udrželo v chodu jedinou jadernou elektrárnu
včera
Vývoj umělé inteligence vstupuje do nové fáze. Lidé začínají vytvářet své digitální dvojníky
včera
Zákaz sociálních sítí pro děti ve Francii neprošel. Nejvyšší soud zákon zrušil
včera
Po silném zemětřesení zasáhlo Indonésii 230 dalších otřesů. Počet mrtvých roste
včera
Ukrajina dokončuje vývoj první balistické rakety. Bude sloužit jako základ evropského protiruského štítu
včera
Ruská armáda utrpěla v červenci jedny z nejvyšších ztrát od začátku invaze, Ukrajina hlásí úspěšnou protiofenzívu
včera
Španělsko a Maroko se bojí další migrační vlny. Výrazně posilují bezpečnost na hranicích
včera
Rusko vydalo zatykač na Conora Kennedyho, syna ministra zdravotnictví USA
včera
Chorvatsko pohltily rozsáhlé lesní požáry
včera
Pět let od návratu Tálibánu k moci: Afghánistán se hroutí, lidem hrozí hladomor
včera
Indonésii zasáhlo silné zemětřesení, nejméně pět mrtvých
včera
Trump: V nejbližší době prohlásím Hormuzský průliv za území Spojených států
Americký prezident Donald Trump pohrozil, že v nejbližší době prohlásí Hormuzský průliv za území Spojených států amerických. K tomuto prohlášení došlo v době, kdy se jeho administrativa potýká s komplikovaným ukončením válečného konfliktu s Íránem. Zda myslel šéf Bílého domu svá slova zcela vážně a zda představují nový oficiální směr americké zahraniční politiky, však v tuto chvíli zůstává nejasné.
Zdroj: Libor Novák