Praha - Sbírka prezidenta Miloše Zemana na umoření státního dluhu zatím vynesla peníze postačující na splacení částky, o kterou dluh na úrocích vzroste za 37 minut, uvedl dnes ministr financí Andrej Babiš. Na svém twitterovém účtu tak reagoval na páteční výzvu Zemana, aby i Babiš, který patří k nejbohatším Čechům, přispěl na splacení dluhu.
Prezident v pátek během společenské akce na Hradě vybral při dražbě velikonočních předmětů do svého nadačního fondu, který má přispět k umoření státního dluhu asi 2,2 milionu korun. "K 31. 3. byl státní dluh 1683,4 miliardy. Za rok 2013 úrokové náklady 50,6 miliardy čili 5,78 milionu za hodinu. Zemanův fond zatím vysbíral na 37 minut úroku," uvedl Babiš.
Následně ministr financí zveřejnil, kolik za minulý rok odvede on i jeho firmy na daních. Sám dá 39 milionů, jím vlastněné společnosti státu odvedou 608 milionů korun. "Na státní dluh jsem tím přispěl, dám i na Zemanovu sbírku," slíbil nakonec na Twitteru.
Zeman nadační fond založil loni v létě. Sám do něj každý měsíc přispívá třetinou platu, tedy 60.000 korunami.
Nejaktivnějším přispěvatelem do Zemanova fondu je Ing. Pavel Drs. Poslal už 97 příspěvků, ty ale dohromady činí jen 110 korun. Aktivní dárce totiž několikrát měsíčně přispíval jednou korunou. Od listopadu sice zvýšil vklady, ale jen o 50 haléřů, všiml si server iHned.cz.
"Jsme rádi za každý příspěvek do nadačního fondu a věříme, že i tyto malé částky jsou myšleny jako pomoc při splácení státního dluhu České republiky," sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Dluhy začaly růst v době, kdy se Zeman ujal vlády. Rostly pak s občasnými výkyvy nahoru a dolů za všech vlád. Těm posledním může trochu sloužit za omluvu, že vypukla světová krize, což nebylo zadarmo. Dluhy ale nadělali politici tím, jak hospodařili s penězi, které jim lidé už jednou dali. Nikomu se samozřejmě nechce platit dvakrát. Lidé si za to samozřejmě tak trochu mohou sami, protože rozhazovače si svobodně zvolili a rozhazovači tuší, že mentalita lidu je taková. „Slib a dej, nebo tě nezvolím." To se pak před volbami těžko říká pravda, uvedl Reflex.cz.
Související
Babiš přirovnal Sáncheze k Merkelové. Španělsko by vyloučil ze Schengenu
Babiš vyzval k uzavření Schengenu pro Španělsko. Macinka by volil mírnější postup
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí
před 1 hodinou
Stávající pomoc Kyjevu nestačí. Ukrajina čelí stále intenzivnějším ruským úderům
před 3 hodinami
Bude až 34 stupňů. Meteorologové očekávají návrat tropického počasí
včera
České oscarové hlasování je v plném proudu. Šanci má pět filmů
včera
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
včera
Knížáka posmrtně rehabilitovali. Za minulého režimu strávil měsíce ve vazbě
včera
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
včera
V NATO nikdy nebudeme, míní bývalý šéf ukrajinské armády Zalužnyj
včera
Česká diplomacie přesouvá své síly. Jeden konzulát zanikne, jiný vznikne
včera
Policie objasnila pomníček. V případu vraždy z roku 2010 pomohly vzorky DNA
včera
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
včera
Ukrajinské sankce opět zafungovaly. Dvě ruské rafinérie schytaly úder
včera
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
včera
Tropické počasí stále sužuje jižní Moravu. Meteorologové avizují další vedra
včera
Policie vyšetřuje násilný čin na Valašsku. Zadržela podezřelého
včera
Írán hlásí zásadní pokrok. S Ománem se dohodl na režimu v Hormuzském průlivu
včera
Policie našla tělo pohřešovaného při pátrání na jezeře Most
včera
Turek poprvé reagoval na zahájení trestního řízení. Nadále věří ve svou nevinu
včera
Moravský teplotní rekord se měnil potřetí za tři dny. Ve Strážnici bylo 41 stupňů
5. srpna 2026 21:12
Trumpův mírový plán pro Gazu kolabuje. Netanjahu jej nepodepsal
Mírový plán amerického prezidenta pro Gazu se ocitl v ohrožení poté, co izraelský premiér Benjamin Netanjahu veřejně odmítl navrhované podmínky odzbrojení hnutí Hamás. Zatímco šéf Bílého domu dříve tvrdil, že Izrael je s předběžnou dohodou spokojen, izraelská vláda dala jasně najevo, že finální text nepodepsala.
Zdroj: Libor Novák