Praha - Organizace islámské spolupráce (OIC) odsoudila nedávné výroky českého prezidenta Miloše Zemana, které pronesl při oslavě izraelského dne nezávislosti na konci května. Zeman se tehdy vyjádřil k útoku v bruselském židovském muzeu a uvedl, že za podobně motivovanými násilnými akty stojí islámská ideologie. Mezinárodní organizace nyní žádá za tato slova omluvu, vyplývá z prohlášení OIC, které podle informací ČTK v uplynulých dnech obdržely i některé české vládní úřady a rovněž prezidentská kancelář.
"Muslimští fanatici nedávno v Nigérii zajali 200 mladých křesťanských dívek. A v květné Evropě se v srdci Evropské unie nedávno odehrál odporný atentát v židovském muzeu v Bruselu," uvedl tehdy český prezident během svého projevu. "Nenechám se uklidňovat prohlášeními, že se jedná pouze o malé okrajové skupiny, domnívám se naopak, že tato xenofobie a tento řekněme rasismus nebo antisemitizmus vyplývá ze samé podstaty ideologie, o kterou se tyto fanatické skupiny opírají," dodal.Generální tajemník OIC Ijád Amín Madání vyjádřil nad Zemanovými výroky zklamání. Jsou podle něj nicméně v souladu s prezidentovými předchozími prohlášeními na adresu islámu, kdy prý Zeman srovnával "věřící v Korán s antisemity a rasistickými nacisty" či uvedl, že "nepřítelem je anticivilizace", která se šíří od severní Afriky po Indonésii, kde žijí dvě miliardy lidí".Všechna tato prohlášení podle Madáního nejen ukazují prezidentův nedostatek znalostí a nepochopení islámu, ale zároveň ignorují historická fakta, že antisemitismus a rasismus jsou evropské jevy. "Nemají kořeny v islámu, ani v náboženství, ani v historii, ani v civilizaci. K holokaustu nedošlo v oblasti od severní Afriky po Indonésii," uvedl Madání.Výroky českého prezidenta jsou podle organizace OIC navíc i "nezodpovědné a posilují existující stereotypy, podněcování k nenávisti, diskriminaci a násilí proti muslimům kvůli jejich víře". Jsou prý rovněž v rozporu s globálním úsilím posílit dialog mezi civilizacemi, kulturami a náboženstvími ve snaze podpořit multikulturalismus, pochopení a mír."Bylo by vhodné, aby se prezident Miloš Zeman za svá hluboce urážlivá a nenávistná prohlášení proti islámu omluvil milionům muslimů po celém světě," stojí rovněž v prohlášení Organizace islámské spolupráce, která je mezinárodní organizací sdružující 57 zemí. Její snahou je být kolektivním hlasem islámského světa a chránit zájmy muslimů, sídlo má v saúdskoarabské Džiddě.Prezident Zeman muslimy pobouřil již loni na podzim, když naznačil možnost přesunu českého zastupitelského úřadu v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Jeho výroky tehdy odsoudila právě Organizace islámské spolupráce, ale rovněž i Liga arabských států (LAS).
Související
Miloš Zeman i Pan Nikdo. Poslanci poslali na Hrad návrhy vyznamenání
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
Miloš Zeman , Organizace islámské spolupráce (OIC) , islám
Aktuálně se děje
včera
Německo musí být do roku 2029 v bojové pohotovosti, hrozí válka s Ruskem, varoval tamní generál
včera
Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony
včera
Tolik peněz, že je nemá šanci do konce života utratit. Elon Musk se stal prvním bilionářem na světě
včera
Chaos v mírových jednáních nebere konce. Írán popřel podpis dohody, Trump označil její podmínky za hoax
včera
Facebook a Instagram po celém světě kolabují. Postihl je rozsáhlý globální výpadek
včera
Bohaté státy Evropské unie se bouří. Chtějí razantní škrty
včera
Islámábádská dohoda je na spadnutí? Írán popřel, že by ji měl o víkendu podepsat
včera
Zahajovací zápas fotbalového MS zvládlo domácí Mexiko. JAR dohrávala o devíti lidech
včera
CNN: Dohoda USA s Íránem má jen prodloužit příměří a znovu otevřít Hormuzský průliv
včera
Ministryně pro místní rozvoj Mrázová byla napadena
včera
Musk se stane prvním dolarovým trilionářem na světě. SpaceX míří na burzu
včera
Kallasová se ostře ohradila proti zrušení svého úřadu. Tisícům zaměstnanců EU poslala rázný mail
včera
Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu
včera
Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu
včera
Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán
včera
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
včera
Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat
11. června 2026 21:03
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
11. června 2026 20:17
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
11. června 2026 19:45
Amerika zůstane bezbranná? Rakety bleskově dochází, Trumpa čeká ostrá debata se zbrojaři
Představitelé obranného průmyslu se připravují na schůzku s prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě, která by se měla uskutečnit koncem tohoto týdne. Podle zdrojů obeznámených s detaily jednání se očekává velmi ostrá debata, neboť ve Washingtonu sílí obavy z tenčících se zásob amerických raket.
Zdroj: Libor Novák