Praha - Pokud bude schválen služební zákon, vznikne nová veledůležitá pozice, které se přezdívá superúředník. Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach /ČSSD/ nyní chce při této příležitosti posílit pravomoci horní komory.
Když bude schválen nový služební zákon, vznikne v Česku generální ředitelství státní služby. V jeho čele bude stát nezávislý úředník, který bude v podstatě šéfem všech úředníků v české veřejné správě. Půjde tak o člověka s obrovským vlivem.
Služební zákon vzniká primárně proto, aby zajistil nezávislou a nestrannou práci úředníků. Podle Zdeňka Škromacha /ČSSD/ je k tomu ale nutné změnit způsob jmenování tzv. superúředníka.
"Dle navrhovaného zákona by však měla generálního ředitele a jeho zástupce jmenovat Vláda ČR na základě doporučení výběrové komise. V případě prodlení lhůty by návrh na generálního ředitele a jeho zástupce ze zaměstnanců předsedovi vlády měl navrhnout Senát P ČR," píše.
To je podle něj v rozporu s ideou zákona, který má státní služby odpolitizovat. "Navrhuji, aby kandidáty na post generálního ředitele státní služby a jeho zástupce z doporučených kandidátů vybraných kvalifikovanou výběrovou komisí nominovala vláda a k volbě předložila Senátu P ČR. Senát PČR nedrží v rukou státní exekutivu, nerozhoduje o důvěře vlády a ani nezasahuje do rozpočtu státu. Tento způsob volby by stejně jako například v případě volby ústavních soudců zaručoval větší míru nestrannosti vůči vládě a aktuální politické moci ve státě," navrhuje.
Pouze tento způsob volby podle něj předejde manipulaci s postem superúředníka v závislosti na momentální vládní koalici.
Související
MPSV vyplatilo poradcům a advokátům 4,67 milionu korun, v týmu už není Škromach
Proti Babišovi demonstroval i Bohuslav Sobotka, Ovčáček se mu a dalším protestujícím vysmál
Aktuálně se děje
včera
Trump 2028. Prezident před novináři vtipkoval o další kandidatuře
včera
Za tři dny přibylo 300 mrtvých. Nynější epidemie eboly se šíří nejrychleji v historii
včera
Policejní komando zastřelilo podezřelého z teroristického útoku v Berlíně
včera
Knížák ovlivnil několik generací, konstatoval ministr Klempíř
včera
Fico se naštval kvůli tématu slovenské podpory Ukrajiny
včera
Mladí Češi mají zájem o řízení před 18. narozeninami, ukazují data
včera
Burnham se poprvé spojil s Trumpem. Budu mu i oponovat, slíbil Britům
včera
Kouř z požárů na západě Evropy doputoval do Česka. Lidé se nemusí obávat
včera
Babiš hodlá přehlasovat veto z Hradu. Pavla vyzval, aby sám šetřil
včera
Pachatel útoku v Berlíně by se neměl skrývat v Česku, uvedla policie
včera
Francii a Španělsko dusí požáry, které se nedaří zastavit. Pomáhají i vojáci
včera
Zemřel Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie
včera
Fotbalová Sparta hlásí vytouženou posilu. Přivedla bratrance Erlinga Haalanda
včera
Policie obvinila ženu ze čtvrteční vraždy v Jablonci nad Nisou
včera
Zelenskyj nepochybuje o další ruské mobilizaci. Nasazeni budou i Severokorejci
včera
Kriminalisté objasnili vraždu po téměř 20 letech. Pachatel ale k soudu nezamíří
včera
Tragédie v Berlíně. Islamista najel do lidí na Pride, nejméně jeden mrtvý
včera
První výhled počasí na příští víkend. Tropy budou úřadovat
25. července 2026 21:06
Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu
25. července 2026 20:19
Hradec si odváží z Norska senzační výhru, Jablonec duel plný zvratů v Chorvatsku nezvládl
Ještě před tím, než se o posledním červencovém víkendu definitivně rozjela česká fotbalová klubová scéna na domácí scéně, už ve čtvrtek nastoupily první dva české týmy v rámci evropských předkol ke svým prvním zápasům v nové sezóně 2026/27.
Zdroj: David Holub