Praha - Spor o autorství textu loňské amnestie, která osvobodila desetitisíce lidí, se příští týden dostane před soud. Projednávat se bude žaloba bývalého hradního právníka Pavla Hasenkopfa, kterému vadí tvrzení Hradu, že spoluautorem amnestie je on. Po prezidentovi Miloši Zemanovi, kancléři Vratislavu Mynářovi a prezidentské kanceláři požaduje jako satisfakci celkem milion korun.
Hasenkopf dlouhodobě uvádí, že se na podobě amnestie exprezidenta Václava Klause nepodílel. Za původce textu označuje právníka Zdeňka Koudelku, který byl v předmětné době na stáži na ministerstvu spravedlnosti. Žalobou na ochranu osobnosti, kterou se v pondělí začne zabývat pražský městský soud, se proto Hasenkopf mimo jiné domáhá "veřejného uvedení věci na pravou míru".
Mynář loni právníka v médiích označil společně s Klausovými spolupracovníky Ladislavem Jaklem a Petrem Hájkem za jednoho ze tří "spoluotců" amnestie. Toto tvrzení později převzal i prezident Zeman. Ten navíc Hasenkopfa výslovně nazval hlavním autorem kontroverzního aboličního článku, který zastavil trestní stíhání přesahující dobu osmi let.
Kancléř trvá na tom, že Hasenkopfovo autorství jednoznačně vyplývá z materiálů, které mu předal sám právník. Když ho proto Hasenkopf loni vyzval k omluvě, odmítl.
Hasenkopf, který pracoval jako Klausův právní poradce a konzultant, nepopírá, že v roce 2012 vypracoval návrh rozhodnutí o amnestii. Vyžádal si ho prý tehdy od něj Klausův tajemník Jakl. Tvrdí však, že tento návrh vůbec neumožňoval prominout tresty uložené pachatelům závažné hospodářské kriminality anebo korupce ani zastavit jejich trestní stíhání.
Právníkovo tvrzení na svém webu nedávno podpořil i Jakl. "Pavel Hasenkopf není autorem, spoluautorem ani iniciátorem loňské amnestie. Na jejím znění se nijak nepodílel, nebyl ani u jedné porady, na které její znění vznikalo. Byl jen jedním z mnoha právníků, na které jsem se já řadu let obracel s prosbou o návrhy, nápady, názory a podněty na tuto problematiku," napsal. Za skutečného autora amnestie považuje Klause, který je pod ní podepsán a který za ni nese politickou odpovědnost.
Hasenkopf zažaloval prezidentskou kancelář také kvůli výpovědi, kterou z ní loni dostal pro údajné pracovní absence poté, co se začal přít o autorství amnestie. Obvodní soud mu dal v březnu nepravomocně za pravdu v tom, že výpověď je neplatná. Odvolání Hradu bude pražský městský soud projednávat v září.
Klausova amnestie se podle údajů ministerstva spravedlnosti dotkla více než 111.000 odsouzených a obviněných. Nepodmíněné tresty prominula zhruba 20.000 lidem, fakticky ale z věznic vyšlo jen 6500 z nich, protože řada odsouzených vůbec nestihla za mříže nastoupit. Zastaveno bylo trestní stíhání 265 obviněných, přičemž abolice se dotkla některých velkých kauz, například Progres Investu či H-Systemu.
Související
Ministr Blažek prozradil, jestli Zeman plánuje vyhlásit amnestii
Zeman neplánuje napodobit Klause, amnestii nechystá
amnestie , Miloš Zeman , Pavel Hasenkopf
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
3. prosince 2025 21:58
Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici
3. prosince 2025 21:07
Bývalý princ Andrew je bez dvou dalších poct. Ztrácí status rytíře
Bývalý princ Andrew nadále ztrácí půdu pod nohama v souvislosti s kauzou kolem vazeb na finančníka Jeffreyho Epsteina. Mladší bratr krále Karla III. přišel o další dva tituly, informovala stanice Sky News.
Zdroj: Lucie Podzimková