Volby by i v listopadu vyhrálo hnutí ANO se značným náskokem před Piráty a ODS. V porovnání s říjnem mírně oslabily levicové KSČM a ČSSD, ale i hnutí Trikolóra. Hranici pro vstup do dolní komory by překročilo podle volebního modelu agentury STEM osm uskupení. Vzrostla podpora hnutí STAN, které by se dostalo do Sněmovny.
Hnutí ANO by v listopadu získalo 34,9 procenta hlasů, meziměsíčně o 1,8 procentního bodu více. Podpora hnutí premiéra Andreje Babiše je podle autorů průzkumu rozsáhlá a vazba příznivců silná. Průzkum se uskutečnil kolem listopadové demonstrace proti Babišovi v Praze na Letné, ale před rozhodnutím nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana o zrušení usnesení o zastavení Babišova stíhání v případu Čapí hnízdo a před zveřejněním informací z auditní zprávy Evropské komise o premiérově údajném střetu zájmů.
Piráti si o něco pohoršili na 10,9 procenta, podle autorů průzkumu je jejich podpora kolísavá. "Jejich mladí voliči se o politiku moc nezajímají a ani jejich ochota jít volit není vysoká," napsali. Navzdory tomu by Piráti dosáhli o 0,3 procentního bodu lepšího výsledku než třetí třetí ODS, jejíž podporu nyní označují autoři průzkumu za stabilní.
Hnutí SPD by dostalo 9,1 procenta hlasů, v porovnání s říjnem o 1,6 procentního bodu víc. Růst zisku z 4,3 procenta na listopadových 7,2 procenta zaznamenalo hnutí STAN.
Už jsme to tu jednou psali. STAN je nepopulistickou, demokratickou alternativou a lidé oceňují práci našich starostů v regionech.Díky za důvěru a 7,2 % v aktuálním modelu agentury STEM ❤️ pic.twitter.com/9rmOjkxjJ8
— Hnutí STAN (@STANcz) December 10, 2019
Komunisté by získali 7,1 procenta hlasů, v říjnu na tom byli o 1,3 procentního bodu lépe. ČSSD by dalo hlas 6,4 procenta voličů. Lidovci by se udrželi ve Sněmovně se ziskem 5,5 procenta.
O 0,7 procentního bodu na 3,7 procenta klesla v listopadu TOP 09. Trikolóra poslance Václava Klause se propadla z říjnových 4,2 procenta hlasů na 1,9 procenta.
Statistická chyba průzkumu je plus minus dva procentní body u menších stran a plus minus tři procentní body u větších. Průzkum se uskutečnil mezi 14. a 26. listopadem mezi 1111 lidmi. K volbám by v listopadu šlo 60 procent respondentů, neúčastnilo by se jich 22 procent a nerozhodnutých bylo 18 procent dotázaných.
Související
Podpora komunistů sílí. Do Sněmovny by se dostali i Motoristé, ukazuje průzkum
Podpora ANO soustavně klesá. SPOLU a STAN a Piráti by dnes podle průzkumu koalici nesestavili
Volební preference , hnutí ANO , Česká pirátská strana , ODS , KSČM , ČSSD , KDU - ČSL , top 09 , Starostové a nezávislí (STAN) , průzkumy , Trikolóra hnutí občanů
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ruce pryč od médií. Tisíce lidí v Praze protestují proti zestátnění ČT a ČRo
před 2 hodinami
WHO: Na palubě lodi MV Hondius mohlo dojít k vzácnému přenosu hantaviru z člověka na člověka
před 3 hodinami
V Moskvě budou čekat Putin a Lukašenko. Fico stále plánuje cestu do Ruska
před 3 hodinami
Došlo na slova vědců. Zesláblý keporkak Timmy zřejmě uhynul
před 4 hodinami
Hegseth: Cesta Hormuzským průlivem je volná. Írán se ztrapnil a uchýlil k mezinárodnímu vydírání
před 5 hodinami
Další nakažení hantavirem na MV Hondius. Přístav výletní lodi zakázal zakotvit, cestující na břeh nesmí
před 6 hodinami
Oznámení nových Trumpových cel zahýbalo Evropou. Od lídrů přišla rázná reakce
před 6 hodinami
Vypíná internet, zavádí příměří. Jak se Rusko chystá na oslavy Dne vítězství?
před 7 hodinami
Projekt Svoboda očima expertů: Pochybují, že USA mají dostatek kapacit
před 8 hodinami
Nebezpečné počasí v Česku. Kromě požárů hrozí i bouřky, mohou být silné
před 8 hodinami
Rusko zřejmě kvůli oslavám Dne vítězství vypnulo v Moskvě a Petrohradu internet
před 9 hodinami
Ještě jsme ani nezačali, varuje Írán USA. Trump hrozí vymazáním z povrchu zemského
před 9 hodinami
Krátkodobé příměří na Ukrajině. Po Putinovi rozhodl i Zelenskyj
před 10 hodinami
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Trump zmínil palbu na lodě, Írán reaguje
před 11 hodinami
Hasiči dostali požár v Českém Švýcarsku pod kontrolu. Zásah pokračuje
před 12 hodinami
Předpověď počasí: Co přinese další prodloužený víkend?
včera
Do davu lidí v německém Lipsku vjelo auto. Na místě byli mrtví a zranění
včera
Moskva je před oslavami Dne vítězství každou noc pod ukrajinským útokem
včera
Kdo otrávil dětskou výživu? Podezřelým je rodák ze Slovenska, mohlo jít o osobní mstu
včera
CNN: Putin čelí rostoucí paranoie. Chorobně se bojí atentátu
Ruský prezident Vladimir Putin čelí rostoucí paranoie z možného atentátu nebo vnitrostranického převratu. Podle uniklé zprávy evropských tajných služeb, na kterou se odkazují server Important Stories a stanice CNN, panují v Kremlu od začátku března vážné obavy z úniku citlivých informací a spiknutí uvnitř ruských politických a bezpečnostních elit. Putin se má obávat zejména útoku pomocí dronů, které by mohli zorganizovat lidé z jeho blízkého okolí.
Zdroj: Libor Novák