Babiš jednal s finským premiérem. Bude Brusel trestat odmítání uprchlíků?

Finský premiér Antti Rinne věří, že se podaří najít dohodu o navázání čerpání peněz z víceletého finančního rámce Evropské unie na dodržování zásad právního státu. Řekl to dnes v Praze po jednání s českým protějškem Andrejem Babišem (ANO). Podle Babiše se záležitost bude řešit na některém z příštích summitů EU.

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
doporučujeme

Podle Rinneho je třeba, aby členské státy dospěly ke kompromisu ohledně podmínek pro využívání evropských peněz. "Potřebujeme zvýšit objem financování klimatických politik, potřebujeme solidaritu v migraci a musíme zajistit, že právní stát bude respektován ve všech členských zemích," řekl Rinne na tiskové konferenci. Podle něj je pro demokracii v evropských státech nutné, aby všude platily základní hodnoty, jako je svoboda slova nebo svoboda médií.

Podle Babiše se bude na některém z příštích summitů EU jednat o propojení finančního rámce na roky 2021 až 2027 s politikou na ochranu klimatu a s právním státem. "Já jsem se samozřejmě ptal, kdo o tom bude rozhodovat, kdo to posoudí. Pan premiér mě ujistil, že se tím nemyslí na některý konkrétní stát, ale že je to všeobecná debata," řekl Babiš.

Kritice bruselských úřadů za údajné porušování demokratických a právních principů čelí již léta Maďarsko a Polsko. Do Budapešti se ještě dnes přesune finský premiér, bude tam jednat s předsedou maďarské vlády Viktorem Orbánem.

Rinne s Babišem se dnes věnovali také klimatické politice, shodli se, že je třeba, aby se do snižování emisí oxidu uhličitého (CO2) zapojil celý svět. Podle českého premiéra mají obě země i stejný postoj k rozvoji jaderné energetiky jako bezuhlíkového zdroje energie, podle Babiše je nutné přesvědčit Evropskou komisi, že jaderná energie je čistý zdroj. Šéf české vlády zopakoval výzvu, aby bylo zveřejněno, nakolik členské státy EU plní své závazky na snižování emisí CO2 přijaté v Paříži v roce 2015.

Politici se dnes zabývali i brexitem. Babiš yjádřil přesvědčení, že je možné najít řešení ohledně takzvané irské pojistky, která je hlavním sporným bodem v dohodě mezi EU a Británií. Rinne zdůraznil, že pro budoucnost by bylo nejlepší, aby Británie opustila uni na základě dohody. Pokud chce Londýn alternativu k už vyjednané dohodě, měl by ji urychleně představit, protože podle dosavadních ujednání má Británie odejít na konci října.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Běloruská policie použila proti demonstrantům české zábleskové granáty P1,…

10.08.2020 16:24 Aktualizováno Běloruská policie při zásahu proti demonstrantům nespokojeným s oznámením opětného vítězství…

Kardinál Duka požehná Mariánský sloup. Dorazí i odpůrci včetně Zahradila

10.08.2020 16:18 Mariánský sloup, který po sto letech znovu stojí na Staroměstském náměstí v Praze, se v sobotu…

Policie opět zasahuje na radnici Brno-střed, kauza se týká i významných…

10.08.2020 16:07 Aktualizováno Policie zasahuje na radnici městské části Brno-střed. Informaci Hospodářských novin potvrdila ČTK…

Prezident Zeman v září navštíví Jihomoravský kraj, bude ho doprovázet…

10.08.2020 15:49 Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou navštíví ve dnech 1. až 3. září Jihomoravský kraj. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama