Babiš jednal se saským premiérem. Pracuje se na tom, aby koronavirus neuzavřel hranice

Zatím na úrovni úředníků se pracuje v rámci přeshraniční skupiny na tom, aby se v budoucnu nemusely zavírat státní hranice kvůli pandemii koronaviru, tak jako letos v dubnu. Dnes to uvedl premiér německé spolkové země Sasko Michael Kretschmer, který přijel do Liberce na jednání s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO).

Podle Kretschmera bylo na jaře uzavření hranic kvůli omezení šíření koronaviru nevyhnutelné. "V budoucnosti by to mělo být jinak. Pracuje se na tom úrovni úředníků několik posledních týdnů," uvedl. Předpokládá, že konkrétní výstupy by mohly vzniknout brzy. Například pro pendlery by mohly být neschopenky dvou či tříjazyčné, aby bylo zřejmé, jaký je důvod onemocnění.

Premiér @AndrejBabis jedná s @MPKretschmer v Liberci. Velkým tématem je i spolupráce v oblasti vědy a výzkumu. @TULiberec a @FraunhoferIWU podepsaly memorandum o lepším propojení základního výzkumu, aplikovaného výzkumu a průmyslu. pic.twitter.com/tmSLZkJ8qs

— Úřad vlády ČR (@strakovka) August 21, 2020

Babiš uvedl, že opatření proti šíření koronaviru v Německu jsou obdobná jako u nás. "Že to vlastně funguje tak, jak jsme o tom rozhodli včera (čtvrtek)," uvedl český premiér.

Podle Babiše jednali i od dalších tématech. Bez bližších podrobností uvedl spolupráci ohledně těžby lithia, boje proti rakovině nebo spolupráci ve vědě a výzkumu. Za účasti obou politiků byla dnes také podepsána smlouva o spolupráci mezi libereckou univerzitou a německým výzkumným Fraunhofer institutem.

Sasko sousedí s Libereckým, Ústeckým a Karlovarským krajem a má s Českem blízké vazby. Česko patří k největším obchodním partnerům čtyřmilionové německé spolkové země. "Pro nás je Sasko velice důležité teritorium. Tvoří 7,7 procenta celkového obchodního obratu mezi Českou republikou a Německem," dodal Babiš.

Související

Radek Vondráček a Alena Schillerová (ANO)

ANO se obrací na Ústavní soud kvůli Lex Babiš II. Koalice prý porušila, co mohla

Hnutí ANO v pátek podalo ústavní stížnost, v níž žádá zrušení části zpřísněného zákona o střetu zájmů známého jako Lex Babiš II. Nejsilnější opoziční subjekt se domnívá, že je protiústavní a porušuje principy Listy základních práv a svobod týkající se například vlastnického práva. Návrh podepsalo 70 poslanců ANO, výjimkou byl expremiér Andrej Babiš.

Více souvisejících

Andrej Babiš Michael Kretschmer (saský premiér) hranice Liberec Česká republika Německo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

včera

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy