Babišův právník: Odpovědnost za výroky o Kalouskovi nenese soukromá osoba, ale stát

Právník premiéra Andreje Babiše (ANO) dnes u soudu uvedl, že případnou odpovědnost za žalované výroky o bývalém poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) nenese Babiš jako soukromá osoba, ale předseda vlády, tedy stát. Zároveň trvá na tom, že se mu podařilo prokázat reálný základ Babišových výroků o tom, že Kalousek rozkrádal ministerstvo obrany a "zabil lidi cez padáky". Exposlanec požaduje omluvu.

Andrej Babiš

Babiš pronesl sporné výroky na schůzi Poslanecké sněmovny před hlasováním o důvěře vládě ANO a ČSSD v roce 2018. Ve vyhrocené diskusi, kterou přenášela televize, také Kalouskovi tykal a označil ho za "ožralu" a "zloděje zlodějského". Poslanec předtím Babiše kritizoval za to, že při vysvětlování kauzy Čapí hnízdo křivě přísahal na zdraví svých dětí.

Premiér zastává stanovisko, že řekl pravdu, za kterou se omlouvat nebude. Okresní soud pro Prahu-západ mu sice loni omluvu přikázal, odvolací senát ale následně rozsudek zrušil a vrátil věc k podrobnějšímu dokazování. Babišův právník Jiří Urbánek přišel na dnešním jednání s tím, že Kalouskova žaloba by správně vůbec neměla směřovat na Babiše.

Argumentoval při tom únorovým rozhodnutím Ústavního soudu (ÚS) ve sporu ohledně výroků prezidenta Miloše Zemana o někdejším poradci úřadu vlády Zdeňku Šarapatkovi. Podle Urbánka ÚS stanovil, že u posuzování osobní odpovědnosti politika je zapotřebí zvážit kritérium času, místa i obsahu výroku. Právník zdůraznil, že Babiš byl v době výroků o Kalouskovi předsedou vlády, že slova padla ve Sněmovně a že měla souvislost s předmětem dané schůze.

"Byla to reakce na výrok žalobce (Kalouska), že žalovaný (Babiš) kňučí, fňuká, podvádí a že takové osobě nemůže vyslovit důvěru jako předsedovi vlády. Žalovaný pak v bezprostřední reakci mimo jiné připomněl kauzy žalobce. Tedy šlo o výroky předsedy vlády, ne o výroky občana," uvedl Urbánek.

Kalouskův právník Stanislav Balík s tímto závěrem nesouhlasí. "Výroky nikterak nesouvisely s projednávanou tematikou, tedy s hlasováním o důvěře vládě. Bylo to předneseno naprosto v osobní rovině, nelze to přičítat úřadu předsedy vlády," řekl. Podle něj Babiš způsobil Kalouskovi újmu na pověsti, protože výroky zakořenily ve společnosti a doprovázejí Kalouska i poté, co složil poslanecký mandát.

Urbánek na to podotkl, že se zmíněnými kauzami je Kalousek ve veřejném prostoru spojovaný přes 20 let. Balíkův apel na soud, aby rozhodl podle zásad slušnosti a dobrých mravů, odmítl. Upozornil na to, že exposlanec se o premiérovi vyjadřuje velmi vulgárně a že ho konkrétně označil za „mafiána, svini, arogantního kreténa, zloděje a tuneláře“. Kalousek se navíc podle Urbánka mohl bránit přímo na schůzi Sněmovny, což učinil.

"Není tedy důvod, aby soudní moc zasahovala do svobody projevu žalovaného (Babiše), a tím omezovala parlamentní debatu," uzavřel premiérův právní zástupce. Soud vynese rozsudek 28. července.

Babiš svými výroky narážel na Kalouskovo působení ve funkci náměstka ministra obrany a na několik kontroverzních zakázek z té doby, mezi nimiž byl právě i nákup padáků VTP-100. V roce 1997 zahynul při seskoku s tímto padákem voják a armáda již poté padáky nevyužívala.

Vláda chce změnit systém odměňování hygieniků

01.08.2021 13:29 Vláda chce změnit systém odměňování hygieniků a stabilizovat tak personální situaci na…

Premiér Babiš letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách

31.07.2021 15:41 Dva týdny dovolené mají před sebou ministři vlády hnutí ANO a sociální demokracie. Oproti minulým…

Babiš chce příští týden řešit, kdo povede BIS po Koudelkově konci

30.07.2021 13:48 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce vyřešit, kdo povede Bezpečnostní informační službu (BIS) po…

Poslanci schválili zákon o odškodnění za výbuchy ve Vrběticích

30.07.2021 13:45 Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z…

Volby by vyhrálo ANO, druhá je koalice Spolu. STAN a Piráti se propadli,…

30.07.2021 12:08 Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená…

Babiš v čele ústecké kandidátky? Podle politologů strategie

29.07.2021 14:47 Postavení premiéra Andreje Babiše do čela kandidátky hnutí ANO v Ústeckém kraji místo Středočeského…

Babiš povede kandidátku ANO v Ústeckém kraji, utká se s Bartošem

29.07.2021 00:44 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš povede kandidátní listinu hnutí pro říjnové sněmovní volby v…

Babiš o budoucnosti šéfa BIS Koudelky rozhodne až po volbách, do nich bude…

28.07.2021 16:05 Politolog Ladislav Mrklas se domnívá, že premiér Andrej Babiš ponechá ředitele Bezpečnostní…

Babiš se nemusí omlouvat Kalouskovi za výroky ve Sněmovně, určil soud

28.07.2021 12:53 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za…

Úprava jihomoravské kandidátky ČSSD je reakcí na průzkum, tvrdí Valachová

28.07.2021 12:28 Úprava jihomoravské kandidátky vedením ČSSD byla podle místopředsedkyně poslaneckého klubu strany…

Související:

Právě se děje