Balaš bude mít 16 poradců, na ministerstvo se vrací Gazdík

Ministru školství Vladimíru Balašovi (za STAN) bude se vzdělávací politikou pomáhat 16 poradců. Jsou mezi nimi například bývalí ministři školství za STAN a za ANO Petr Gazdík a Robert Plaga, zakladatel společnosti Scio Ondřej Šteffl a předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV) Lenka Felcmanová. Na webu ministerstva to dnes uvedla jeho mluvčí Aneta Lednová.

"Bez kvalitního týmu je velice složité uspět ve vedení jakékoliv instituce. Jsem proto rád, že se mi podařilo domluvit se s řadou kvalitních osobností napříč různými segmenty vzdělávání, kteří jsou ochotni spolupracovat na rozvoji českého školství," uvedl Balaš.

Budou mu radit někteří poradci, kteří byli také v týmu předchozího ministra Gazdíka. Patří k nim kromě Šteffla biochemik, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR a emeritní prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka, matematik a ředitel gymnázia v Brně-Řečkovicích Peter Krupka, ředitel Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia Radko Sáblík, bývalý radní Zlínského kraje pro školství a ředitel střední odborné školy Josef Slovák a vysokoškolská pedagožka Jana Straková.

Nově v poradním orgánu zasednou první ředitel Cermatu Martin Chvál, šéfredaktor České školy a odborník na rozvoj digitálních kompetencí Janek Wagner nebo kapelník skupiny The Tap Tap Šimon Ornest. Novými členy budou také vedoucí Centra pro sociální a ekonomické strategie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) Arnošt Veselý, ředitel soukromé základní školy Duhovka Jindřich Kitzberger, ekonomka a bývalá zástupkyně Česka při Světové bance Jana Matesová, vysokoškolský pedagog a publicista Bohumil Kartous a předsedkyně ČOSIV Felcmanová.

Bývalý ministr školství Gazdík se poradcem svého nástupce stal od začátku října. Gazdík, který má podle mluvčí Lednové v poradním orgánu na starost především regionálního školství, odešel z funkce ministra kvůli kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem. Ten je jedním z obviněných v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku. Na spolupráci se s Balašem domluvil i bývalý ministr školství za ANO Plaga, který je nyní předsedou rady Národního akreditačního úřadu.

Balašův předchůdce Gazdík měl ve svém týmu deset poradců. Plagovi radili tři lidé. Plagovi poradci byli tehdejší prorektorka Univerzity Karlovy a současná náměstkyně ministra školství Radka Wildová, radní pro školství, mládež a sport z kraje Vysočina Jana Fialová a prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza.

Související

Více souvisejících

Vladimír Balaš Petr Gazdík ministerstvo školství

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

Peking se války Ruska proti Ukrajině údajně neúčastní, mírovou konferenci ale podpoří

Peking se neúčastní války Ruska proti Ukrajině, prohlásil v úterý čínský prezident Si Ťin-pching během rozhovorů s německým kancléřem Olafem Scholzem. Scholz dodal, že se s čínským prezidentem dohodli na podpoře mírové konference o Ukrajině, která se uskuteční ve Švýcarsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy