Pavel se začátkem května sejde s Fialou, budou spolu řešit změny ve vládě

Prezident Petr Pavel se sejde 2. května s premiérem Petrem Fialou (ODS). Budou spolu jednat o obměně vládního kabinetu nebo o připravovaném vládním návrhu na konsolidaci státního rozpočtu, řekl dnes Pavel. 

Ministr školství Vladimír Balaš totiž minulý týden ve čtvrtek uvedl, že požádal předsednictvo STAN o uvolnění z funkce, protože se potýká se zdravotními problémy dlouhodobějšího rázu, které mu v posledních týdnech znemožňovaly se naplno věnovat agendě. 

Vystudovaný právník je v čele Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy necelý rok. Do funkce ho na návrh předsedy vlády jmenoval tehdejší prezident Miloš Zeman 29. června 2022. Balaš nahradil ve funkci Petra Gazdíka, který rezignoval v souvislosti s pražskou kauzou Dozimetr. 

Obměna vlády ale bude rozsáhlejší. Na uvolněné místo ministra školství se totiž má přesunout někdejší rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Jeho nynější pozici ministra pro evropské záležitosti pak zaujme současný náměstek ministra zahraničí Martin Dvořák.

Konsolidační balíček chce vláda představit v nejbližších týdnech. Podle dřívějšího vyjádření ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) by balíček měl snížit strukturální deficit státního rozpočtu o jedno procento hrubého domácího produktu (HDP), tedy asi 70 miliard korun. Strukturální schodek představuje výsledek hospodaření státu po očištění o vliv hospodářského cyklu, loni podle ministerstva financí byl 2,6 procenta HDP.

Pavel svůj názor na rozpočtovou konsolidaci zatím nechtěl zveřejňovat. Nejprve bude chtít slyšet podrobnosti o vládním balíčku od Fialy, případně dalších členů kabinetu. Zajímá ho také názor zaměstnavatelů, o věci hovořil i s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů Josefem Středulou. Prezident také uvedl, že připravuje jednání mezi vládou a opozicí, kde by měl být konsolidační balíček jedním z hlavních témat.

Související

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Více souvisejících

Petr Pavel Petr Fiala (ODS) Vladimír Balaš Mikuláš Bek Martin Dvořák

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Slovensko se mění. Dokázaly to sobotní volby do Národní rady. Jaký bude další vývoj země? Sledujte naše zpravodajství na EuroZprávy.cz.

Online ONLINE Volby Slovensko 2023: Fico drtivě vyhrál bitvu o národ. Progresivní Slovensko je druhé, Hlas třetí

Lidé na Slovensku si zvolili nové složení Národní rady. Podle exit pollu se vítězem voleb měla stát se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Smer-SD, který se měl dle odhadů s 21,9 procenty nacházet na druhém místě, ale nakonec volby vyhrává se ziskem více než 23 procent hlasů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko Michala Šimečky se 17,06 procenty a třetí se umístil Hlas Petera Pellegriniho s 14,95 procenty.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Daniel Anýž během pracovní cesty do USA.

Zemřel novinář Daniel Anýž, referoval o dění v USA

Ve věku 59 let zemřel novinář Daniel Anýž, který naposledy působil v Hospodářských novinách a na serveru Aktuálně.cz. V textech se věnoval především dění ve Spojených státech amerických. Anýž podlehl vážné nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách

Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou. 

včera

včera

Petr Pavel navštíví Belgii a Francii, ve středu promluví v Evropském parlamentu

Prezident Petr Pavel v příštím týdnu navštíví belgické Bruggy a francouzský Štrasburk. Nejdůležitějším bodem zahraniční cesty, která proběhne v úterý a ve středu, bude vystoupení v Evropském parlamentu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy