Byli jsme naivní, řekl k vývoji pandemie hejtman Půta

Liberecký kraj byl před rokem jedním z prvních, který možnou nákazu novým koronavirem řešil. První podezření se objevilo už na konci ledna. Nákaza se tehdy nepotvrdila, první případ testy v kraji odhalily 11. března. Rok s koronavirem byl mimořádně obtížný pro všechny, hlavně ale pro každého, komu zasáhl nějakou smutnou událostí do života, a také pro toho, komu zasáhl do podnikání, řekl ČTK liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

"Myslím, že jsme všichni byli trochu naivní, když jsme si někdy v červnu nebo na začátku července mysleli, že ta epidemie skončila a že se nevrátí. Vlastně jsme tehdy nechtěli moc poslouchat varování některých epidemiologů, že to byl jen začátek. Když se to pak v září potvrdilo, tak si lidé jen pomalu zvykali, že ta situace bude ještě horší. Tady jsme možná jako celá země zklamali, že jsme opatření nezavedli včas," doplnil liberecký hejtman.

Vysoké počty nakažených, nemocnice, v nichž docházejí lůžka a přístroje pro pacienty ve vážném stavu, jsou podle Půty zřejmě výsledkem toho, že Česká republika zavedla opatření pozdě. Přiznává, že jsou věci, které by sám dnes s odstupem času a se znalostí věci udělal jinak. "Vzpomínám si třeba na to, že jsme se zoufale snažili ještě o týden déle udržet v chodu střední školy někdy na konci září. S ohledem na to, co se potom dělo v dalších týdnech, tak to byla chyba, kterou si dnes uvědomuju docela jasně," řekl.

Už tak vážnou situaci podle libereckého hejtmana jen zhoršuje ta část veřejnosti, která opatření nerespektuje a nedodržuje. "I kvůli tomu tak špatně fungují. I když rozumím, že po 11 měsících fakticky v nouzovém stavu už je celá řada lidí na pokraji sil, nevědí kudy kam, často to zničilo jejich podnikání, na kterém pracovali posledních 30 let. Myslím, že to naštvání, které ve společnosti roste, je potřeba poměřovat tím, jak dlouho jsme v téhle výjimečné situaci," doplnil.

Všechno zlé je ale podle Půty i k něčemu dobré. "Co je dobré si zapamatovat, že v takhle složité situaci se vždycky najde spousta lidí, kteří přijdou pomáhat, i když byste to do nich nikdy neřekli. Kteří pomáhají ve svém okolí, kteří přicházejí s nějakými nápady. I to je myslím docela dobrá zpráva o společnosti. Věřím, že těchto lidí je víc než těch, kteří nic nerespektují, a jaké starosti mají jiní lidé, je v podstatě nezajímá," dodal liberecký hejtman.

Související

Martin Kuba (ODS)

Jihočeský hejtman Kuba zůstane v čele Asociace krajů, změnil se místopředseda

Předsedou Asociace krajů ČR (AK ČR) bude i v dalších dvou letech jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Místopředsedou bude nově liberecký hejtman Martin Půta (STAN), který vystřídá Iva Vondráka (ANO) z Moravskoslezského kraje. Oba dva představitelé byli dnes na zasedání AK ČR v Hnanicích na Znojemsku zvoleni jednomyslně, chyběl pouze pražský primátor řekla ČTK mluvčí asociace Hana Brožková.
Martin Půta

Půta se poučil z korupční kauzy. Jinak bych už možná nebyl hejtmanem, řekl

Deset let stojí v čele Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), a to navzdory tomu, že osm let figuruje v korupční kauze spojené s financováním projektů dotovaných z evropských fondů nejprve jako obviněný, později jako obžalovaný. Hejtmanů, kteří by byli tak dlouho ve funkci, není mnoho. Tři volební období působil ve funkci hejtmana Vysočiny Jiří Běhounek (ČSSD), třetí volební období je hejtmanem také Martin Netolický v Pardubickém kraji.

Více souvisejících

Martin Půta Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy