Češi, kteří mají trvalé bydliště v zahraničí, mají dnes poslední možnost požádat o zápis do seznamu voličů, pokud se chtějí na podzim zúčastnit senátních voleb. Netýká se to krajanů, kteří už v seznamech vedených zastupitelskými úřady jsou od minulých voleb.
Na rozdíl od sněmovních a prezidentských voleb si zahraniční Češi nebudou moci vybírat senátory na zastupitelských úřadech. Budou si muset obstarat voličský průkaz a s ním pak hlasovat v jednom z 27 senátních obvodů, kde se volby letos na přelomu září a října uskuteční.
O voličský průkaz lze požádat písemně s úředně ověřeným podpisem nebo elektronicky prostřednictvím datové schránky do 16. září, osobně pak do 21. září. Průkazy, které budou úřady vydávat od 8. září, voliči odevzdávají volební komisi v místě hlasování.
První kolo senátních voleb se uskuteční 23. a 24. září souběžně s komunálními volbami. V nich na voličský průkaz nebude možné hlasovat a zúčastnit se jich budou moci voliči s trvalým pobytem v Česku, a to ve své domovské obci. Patřit mezi ně budou moci i Češi pobývající dlouhodobě v cizině, kteří jsou pro jiné typy voleb zapsáni do zvláštního seznamu voličů. Nebudou muset žádat zastupitelský úřad o vyškrtnutí z tohoto seznamu, uvedlo na svém webu ministerstvo zahraničí.
Související
Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby
ANO by ovládlo volby, ODS se vrátila před STAN. Motoristé jsou na samé hraně
Aktuálně se děje
včera
Musk vydělává jen z Tesly miliardy. Jeho příjem převyšuje plat zaměstnanců 2,5milionkrát
včera
Kolaps zásobování, pokusy o sebevraždu. Námořníci na letadlové lodi zakotvené u Íránu tlak války nezvládají
včera
V muniční továrně nedaleko Říma došlo k masivnímu výbuchu
včera
Proč Trump zastírá fakta o Hormuzském průlivu? Nehodí se mu růst cen před volbami
včera
Dívali jste se na zatmění Slunce bez ochrany? Lékaři prozradili, jak poznáte, že máte poškozený zrak
včera
Japonsko se bouří proti návštěvě Putina na sporných Kurilských ostrovech
včera
OBRAZEM: Zatmění Slunce uchvátilo Čechy i Evropany, příští rok nás čeká znovu
včera
V přístavu v Rotterdamu došlo k výbuchu, nejméně jeden mrtvý
včera
Další vlna veder je tady. Extrémní počasí opět spaluje Evropu
včera
Co znamená podpis příkazu o vakcínách? Trump nemění očkování, ale důvěru v medicinský zázrak
včera
Babiš obešel Motoristy. Sucho začal řešit se svým bývalým ministrem
včera
Počasí beze srážek má důsledky. Nebezpečí požárů už se týká celého Česka
včera
Ruská armáda našla nový zdroj rekrutů. Studenti ze škol
včera
Rusko už nemůže válku ignorovat. Propad popularity Putina už reflektují i prokremelské průzkumy
včera
Počasí v Asii je tak extrémní, že se brambory doslova vaří v zemi
včera
Dejte nám 10 procent svých raket do Patriotů a zničíme všechny ruské balistické střely, vzkázal Zelenskyj USA
včera
Trump nebyl sám. Z Turecka s ním potají odletěl jediný ministr
včera
Víkendové počasí přinese změnu. Teploty opět poletí nahoru
12. srpna 2026 21:59
Páral nebude mít veřejný pohřeb. Rodina se chce rozloučit jinak
12. srpna 2026 21:02
Situace se stabilizuje, hlásí ministerstvo. Jde o důležitý lék na rakovinu
Dostupnost tamoxifenu v České republice se výrazně zlepšuje. Díky intenzivní koordinaci Ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv s výrobci a distributory míří v těchto a následujících dnech do České republiky přes 10 000 balení tamoxifenu. Další dodávky jsou zajišťovány také pro podzimní období.
Zdroj: Jan Hrabě